100 днів Василя Кузьовича

Перші результати і нові завдання Голови Держлісагентства.

Минуло сто днів відтоді, як Василь Кузьович став Головою Державного агентства лісових ресурсів України. Отже, вже можна аналізувати, чого досягнув очільник лісової галузі.

«100 днів на посаді Голови Держлісагентства стали вирішальними у ряді важливих Урядових програм, направлених для майбутнього лісового господарства, – заявив Василь Кузьович, коментуючи прес­службі Державного агентства лісових ресурсів України контрольний рубіж свого призначення на посаду очільника лісової галузі України з 50 тисяч працівників. – Це основа, яка визначила пріоритети моєї роботи на першому етапі», – наголосив Голова відомства.

З кількох напрямків, найголовніший – реформування лісової галузі. «Підготовка реформи, – підкреслив Голова лісового відомства, – забрала багато часу і позначилася найбільшою кількістю змін як у документальному вигляді, так і в тому, яким шляхом у подальшому розвиватиметься галузь. Виконано термінове доручення Прем’єрміністра України Дениса Шмигаля щодо проєкту постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Державної програми підвищення пожежної безпеки в лісах України на 2021–2025 рр.» Водночас, впроваджено пілотний проєкт програмного продукту автоматизованої системи «Пожежна безпека». Розроблено законопроєкт «Про ринок деревини» та проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства у сфері лісових відносин». Держлісагентством завершується розробка «Державної цільової програми розвитку лісового господарства на 2021–2030 роки», окремими положеннями якої будуть заходи щодо відновлення лісів на згарищах, що утворились у поточному році. Завершено узгодження із зацікавленими міністерствами та відомствами проєкт Закону України стосовно приєднання України до Європейського інституту лісу, відповідне рішення схвалено Кабінетом Міністрів.

Одночасно, за словами Василя Кузьовича, поступово вдалося покращити окремі виробничо-фінансові показники діяльності, зокрема, підвищення середньої зарплати, ріст якої становить 7,3%. Зокрема дохід від реалізації продукції за 100 днів становить 3,1 млрд грн. Необхідно відзначити зростання ціни знеособленого кубометра по кожній групі лісопродукції, зокрема, деревини дров’яної непромислового використання на 10 гривень, деревини дров’яної промислового використання на 5 грн, круглих лісоматеріалів на 67 грн. На 400 мільйонів гривень виросли обсяги продажу необробленої деревини на електрон­них аукціонах. Унаслідок зростання реалізації дров’яної деревини, на 100 тис. кубометрів зменшились залишки необробленої деревини на складах. За власні кошти 12 державних лісогосподарських підприємств придбано 73 одиниці техніки. До бюджетів усіх рівнів сплачено 1 млрд 249 млн грн податків, зборів та обов’язкових платежів та 327 млн грн єдиного соціального внеску, що разом становить 1,6 млрд гривень. Податковий борг підприємств перед бюджетом за липень-вересень скоротився на 41 млн грн або на 64%. Також на 3,3 млн грн або на 55% скоротилася заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску.

Поруч з цим, наголосив Голова, істотно вдалося зменшити обсяги незаконних рубок. Минулого року працівниками державної лісової охорони виявлено 90 тисяч куб. м, а цього – 45. Це говорить про активізацію роботи у боротьбі з «лісокрадіями». Ключову роль у забезпеченні охорони лісів від порушень лісового законодавства відіграє робота постійно діючих рейдових бригад, які створені в кожному держлісгоспі та лісництвах, загальною кількістю 815 груп. Крім того, він підкреслив, що мобільними рейдовими групами спільно з працівниками Нацполіції та Держекоінспекції проведено 31,8 тисячі рейдів, за результатами яких складено понад 3 тисячі адмінпротоколів, на суму штрафів майже 1 мільйон гривень, загальна заподіяна шкода становить 13,5 мільйона гривень. До правоохоронних органів передано 480 справ.

Разом з тим, Держлісагентством розроблено та направлено для погодження проєкт постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження господарської діяльності у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів і визначається періодичність проведення планових заходів державного контролю за додержанням нормативно-правових актів щодо ведення лісового господарства Держлісагентством». Розроблено проєкт Постанови, спрямований на спрощення процедури та встановлення чітких критеріїв визначення лісогосподарської діяльності, яка не підлягає оцінці впливу на довкілля, зокрема, спрямованої на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій природного характеру (лісові пожежі, масове пошкодження шкідниками й хворобами, буреломи тощо). Окремим пріоритетом залишається контроль над обліком ресурсів. Створена та успішно функціонує єдина державна система е-обліку деревини. До е-обліку підключено 547 постійних лісокористувачів, 323 з яких – держлісгоспи. Держлісагентство завершило підготовку нормативно-правового акта, направленого на запровадження національної інвентаризації лісів. Відповідний проєкт опрацьовується Міндовкіллям.

Мисливське господарство

Розроблено та зареєстровано в Мін’юсті наказ Міндовкілля «Про затвердження Форми договору про умови ведення мисливського господарства». Окрім цього, розроблено та направлено на погодження зацікавленим сторонам проєкт розпорядження Кабінету Міністрів «Про схвалення Концепції розвитку мисливського господарства в Україні на період 2021–2025 роки», проєктів наказів Міндовкілля «Про затвердження строків проведення користувачами мисливських угідь натаскування, наганяння, вимуштрування, польових випробувань і змагань мисливських собак», «Про затвердження уніфікованої форми акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері мисливського господарства та полювання», «Про затвердження Порядку використання коштів спеціального фонду власних надходжень від реалізації користувачами мисливських угідь ліцензій на добування мисливських тварин, а також за видачу посвідчень мисливця та щорічних контрольних карток обліку добутої дичини і порушень правил полювання», «Про затвердження Порядку видачі посвідчень мисливця і щорічних контрольних карток обліку добутої дичини і порушень правил полювання, «Про затвердження Порядку видачі паспортів на собак мисливських порід, інших ловчих звірів та птахів», «Про затвердження Правил державного обліку мисливських тварин і обсягів їх добування».

Держлісагентство, відповідні обласні управління лісового та мисливського господарства, а також державні лісогосподарські підприємства остаточно визначились та підтримали пропозиції Міндовкілля щодо створення національного природного парку «Холодний Яр» у Черкаській області та забезпечення належного функціонування національного природного парку «Кармелюкове Поділля» у Вінницькій області. Взято участь у 25-й сесії Комітету по лісу ФАО. Завершено процес підготовки та узгодження документів 8-ї Міністерської конференції по захисту лісів Європи, зокрема, цілей та завдань стосовно лісів Європи на період до 2030 року. Розпочато підготовчий етап реалізації проєкту ФАО з питань боротьби зі всиханням соснових насаджень. Забезпечено проведення трьох засідань Громадської ради при Держлісагентстві та одне засідання НТР, на якому завершено розгляд завершених науково-дослідних робіт тематичного плану 2015–2019 років.

Держлісагентством надано сприяння у проведенні першого лісопромислового форуму в рамках проведення міжнародної виставки «Лісдеревмаш», а також всеукраїнської акції «Озеленення України», в ході якої тільки лісівниками за один день було посаджено 1 770 275 сіянців, а нові ліси створені на площі понад 400 гектарів.

Газета “Природа і суспільство”