17 червня – Всесвітній день боротьби зі спустелювнням та посухою

17.06.2021
ХПГ-інформ

Цього року день боротьби зі спустелювнням присвячено темі перетворення деградованих земель на здорові земельні угіддя. Відновлення забезпечуватиме стійкість економіки до струсів, створення нових робочих місць, підвищення рівню доходів населення та зміцнення продовольчої безпеки, що сприяєтиме біорізноманітності. Про це йдеться у повідомленні на офіційному сайті ООН.

Спустелювання не означає розширення існуючих пустель. Це деградація земель у посушливих, напівпосушливих та сухих субгумідних районах у наслідок дій різноманітних факторів, включно зі зміною клімату та людською діяльністю. Спустелювання відбувається через те, що екосистеми посушливих земель, які складають більш за третину площі суходолу у світі, надзвичайно чутливі до надмірної експлуатації та нераціонального землекористування. Злидні, політична нестабільність, зникнення лісів, надмірне випасання худоби та неправильні методи зрошення знижують продуктивність землі.

Майже три чверті земель планети, вільні від льодового покрову, були змінені людиною щоб задовольнити попит на продовольство, сировину, автодороги та будинки, що весь час зростає.


Деградація земель негативно відбивається на добробуті щонайменше 3,2 мільярдів людей.


Знижується кількість природних зон, які допомагають запобігти поширенню зоонозів, як, наприклад, COVID-19, а також захищають від екстремальних кліматичних явищ: посух, повеней, піщаних та пилових бур.

Економічна криза, викликана обмежувальними заходами у зв’язку із пандемією короновірусної інфекції, призвела до послаблення екологічних стандартів і правил для компаній і галузей промисловості у деяких країнах, які прагнуть швидкого економічного відновлення.

Поточні зобов’язання понад сотні країн передбачають відновлення майже мільярда гектарів землі протягом наступного десятиліття. Це територія приблизно дорівнює території Китаю.

Конвенція ООН з боротьби зі спустелюванням закликає всіх членів світової спільноти ставитися до землі як до обмеженого та дорогоцінного природного капіталу. Кожен відіграє тут роль, адже майбутнє хвилює кожного.


За даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Україна посідає 9 місце у світі за площею орних земель, які займають майже 33 мільйони гектарів. Понад 60 % орних земель в Україні вкриті чорноземами. Але, на жаль, статистика сумна:

• розораність земель є однією з найбільших у світі та сягає трохи більше, ніж 54 % території. Це призводить до значного розвитку деградаційних процесів;

• 13 мільйонів гектарів сільськогосподарських угідь зазнають згубного впливу водної ерозії;

• понад 6 мільйонів гектарів земель систематично піддаються вітровій ерозії;

• до 20 мільйонів гектарів охоплені пиловими бурями.

http://khpg.org/1608809226

Loading