Андрій Данько: «‎Дров вистачить на багато майбутніх поколінь»

Пятница, 4 Ноября 2022 20:04

Цьогорічна зима через війну та енергетичну кри­зу у світі буде складною. Зрештою, щоб це зрозумі­ти, зовсім не обов’язково бути експертом в еконо­міці. Українці – нація запаслива і хазяйновита – до опалювального сезону завжди готуються завчасно. А воєнні події, що розгорнулися на наших землях, ще більше активізували цей процес.

Голова Державного агенства лісових ресурсів України Юрій Болоховець у одному з інтерв’ю роз­казав, що агенство зібрало заявки на постачання дров із усіх регіонів країни. І загальний обсяг заяв­леної потреби склав більше 7 мільйонів кубометрів – у кілька разів більше, ніж зазвичай використовують українські споживачі за опалювальний сезон.

Розуміючи можливі перебої із електро- та газо­постачанням, й жителі Борзнянщини роблять вибір на користь дров. Якими темпами йде заготівля, чи вистачить багатств лісу на всіх і у скільки цьогоріч обійдеться тепло у наших оселях нам розповів ди­ректор ДП «Ніжинське лісове господарство» Андрій Данько.

– Андрію Анатолійо­вичу, на скільки у нас нині зріс попит на лісове тверде паливо?

– Справді, на сьогодні маємо дуже великий ажіо­таж на дрова. У порівнян­ні з минулим роком попит виріс на 40-50 %. Окрім того, що постійні клієнти намагаються купити на­віть «на запас», ще й чи­мало об’єктів соціальної інфрастуктури перейшли на твердопаливне опален­ня. Для прикладу, дитячий садочок «Світлячок» у Борзні, який раніше об­ігрівався газом, тепер за­купив у нас дрова. Пере­ходять на деревину й ті, хто раніше користувався вугіллям. На сьогодніш­ній день уже реалізовано 32 270 кубометрів дров.

Щоб цього сезону по­вністю задовольнити по­треби як населення, так і соціальної сфери, ми мак­симальними темпами про­водимо санітарні рубки. Цей процес — постійний, лише війна цьогоріч вне­сла свої корективи: майже на півтора місяці довелося призупинити роботу. Але вже наприкінці березня реалізація дров потроху відновилася.

Сьогодні на санітарній рубці задіяно до 15 ФОПів зі своєю технікою, інстру­ментами та відповідними договорами (лісгосп влас­ними силами заготівлю дров не веде), у кожного підприємця працює по 2-3 бригади.

– На сьогоднішній день маємо зростання цін на всі групи товарів. Напевне, паливна дере­вина теж додала у вар­тості?

– Звісно, через зрос­тання цін на пальне та запчастини дорожчає і собівартість самих дров. За цей рік по Ніжинсько­му лісовому господарству ціни зросли десь на 10%. Нині кубометр твердолис­тяних порід (дуб, акація, граб) коштує 700 гривень, окремо – береза за 530 гривень, середньолистяні вільха і сосна обійдуться у 480 гривень, м’яколистяні тополя і липа – 420 гри­вень за куб. Додатково доведеться сплатити за доставку (по колишньому Борзнянському району) – плюс 350 гривень на ко­жен кубометр дров.

Для замовлення люди­ні потрібно звернутися до лісництва, надати свої кон­такти та ідентифікаційний код. На одну особу можна виписати 15 кубометрів дров на рік. Це обмеження постановою Кабміну вве­лося, аби відсіяти перекупів. А ось для власного ко­ристування 15 кубометрів на людину – більше, ніж достатньо, аби отопити бу­динок.

Цього року матимемо ще одне нововведення для замовлення паливної деревини. Нині створю­ється електронний май­данчик із реалізації дров, де буде вказано наявність продукції по кожному лісо­вому господарству, ціни з доставкою і без. Тож скоро кожен бажаючий у онлайн-режимі зможе об­рати лісгосп, породу дере­ва і оплатити замовлення з банківської карти чи теле­фону.

– За якими породами і як довго доводиться сто­яти у чергах?

– Найчастіше борзнянці замовляють круглий дуб за його високу теплот­ворну здатність. Окрім двометрових колод ми та­кож реалізовуємо обрізки від лісопиляння та колоті дрова. Щоправда, остан­ні суттєво відрізняються у ціні – кубометр твердолис­тяної породи стане у 1750 гривень.

Щодо черг, то й справ­ді через великий попит на замовлення доводить­ся чекати 2-3 тижні. Але зрештою всі бажаючі дро­вами будуть забезпечені. До того ж, у лісгоспі ми завжди залишаємо до 3 тисяч кубометрів дров у залишку.

– На скільки Чернігів­щина загалом багата на паливну деревину? Чи вистачатиме нам цього матеріалу у майбутньо­му?

– Деревина – продукт відновлюваний, хоч і по­требує на це десятки ро­ків. Проте на дрова ми не освоюємо приріст «живо­го» дерева, а проводимо рубки, прибираючи пошко­джену чи засохлу дереви­ну, яка потребує утилізації. Резерви санітарних рубок маємо дуже суттєві – дров вистачить на багато май­бутніх поколінь. Тому без зайвого ажіотажу готуй­мося до опалювального сезону – й усім буде тепло.

Джерело: газета “Вісті Борзнянщини” від 06.10.2022, бесіду вела Марина ГРИНЕНКО

https://www.gorod.cn.ua/news/gorod-i-region/139048-andrii-danko-8206drov-vistachit-na-bagato-maibutnih-pokolin.html

 198 total views,  1 views today