Аномальне літо зі спекою, повенями і пожежами. Чому це все відбувається?

Лісові пожежі в СШАAP NEWS

Сильні зливи далі будуть тільки частішати, прогнозує професор наслідків зміни клімату. Причина – глобальне потепління

 19:13  21.07.2021  

Погода влітку стала все частіше потрапляти до новин: смертельні повені в Європі, руйнівні лісові пожежі та температурні рекорди в США, деякі частини Скандинавії переживають тривалу спеку, а дим через пожежі в Сибіру вплинув на якість повітря на Алясці і в усьому світі.

Екстремальні умови в світі називають одним із результатів зміни клімату. Наприклад, повені викликано глобальним потеплінням. За словами вчених, підвищення температури уповільнює рух штормів, а тепліша атмосфера утримує більше вологи. Як наслідок – минулого тижня одні з найбагатших районів Західної Європи просто “змило”, а кількість людських жертв і зниклих безвісти досягає кількох сотень.

Ми спробували розібратися, що говорять вчені про причини аномальної спеки і повеней, а також в тому, які прогнози на майбутнє.

Повені в Європі і Китаї

Повінь Німеччини та Бельгіїз відкритих джерел

У Західній Європі за два дні (14 і 15 липня) випала двомісячна норма опадів, тим часом як ґрунт вже було перенасичено. У Німеччині та Бельгії повені послідували за рекордними опадами, внаслідок яких річки вийшли з берегів. Сильно постраждали також Люксембург, Нідерланди і Швейцарія, а також деякі частини Північного Сходу Франції.

Окрім того, 12 липня раптова повінь паралізувала транспортну мережу Лондона, оскільки за короткий проміжок часу в густонаселеному міському районі випало близько 70 мм опадів.

Сьогодні в місті Чженчжоу в Китаї випала найбільша кількість опадів протягом дня за всю історію, що еквівалентно 8 місяцям дощу за один день. В ООН пов’язують повінь у Китаї зі змінами клімату.

Але як сталося, що стихійне лихо стало сюрпризом? В Європі існують системи раннього попередження про повені. Цього разу система видала попередження: будуть дуже серйозні дощі і повені.

На міжнаціональному рівні координація зусиль складніша. Влада на місцях по-різному інтерпретувала попередження системи. Десь вжили заходів, а десь люди навіть не знали, що наближається негода. 

Міністр внутрішніх справ Хорст Зеєхофер сказав, що Німеччина повинна набагато краще готуватися в майбутньому, додавши, що це наслідок зміни клімату.

Причина повеней

Потепління атмосфери, викликане зміною клімату, підвищує ймовірність сильних дощів. Від початку індустріальної ери світ вже нагрівся приблизно на 1,2 градуса за Цельсієм, і температура продовжуватиме зростати.

“Шторм був сильним, було багато дощу, він йшов повільно – у нас є докази того, що такі шторми будуть більш імовірними в майбутньому. Це одна з тих речей, які ви очікуєте побачити в умовах мінливого клімату”, – говорить професор гідрології Ганна Клок, одна з творців програми попереджень ЄС про повені.

Екстремальні зливи далі будуть тільки частішати, пояснила професор наслідків зміни клімату в Університеті Ньюкасла Гейлі Фаулер. Глобальне потепління призводить до уповільнення струменевої течії, що спричинює уповільнення руху штормів, тим часом як більш тепла атмосфера також здатна утримувати більше вологи.

“Екстремальні зливи посилюватимуться, а найбільш екстремальні – почастішають”, – сказала вона.

Повінь у Німеччині відбулася незабаром після того, як хвилі тепла принесли рекордні температури до Північної Америки. Можливо, країнам буде необхідно перепроектувати системи інфраструктури, щоб справлятися з подібними подіями.

Метеорологічне бюро Великої Британії опублікувало дослідження в журналі Climate Change, в якому вивчається, як глобальне потепління може вплинути на несприятливі погодні умови. Чим вищий рівень глобального потепління, тим сильніше прогнозоване збільшення частоти або ступеня тяжкості спеки, посухи та повеней.

Сильна спека

Тим часом як Західна Європа постраждала від повеней, Північну Європу охопила сильна спека. У Фінляндії був найтепліший червень за всю історію спостережень. За даними фінської метеорологічної служби, в Фінській затоці Балтійського моря спостерігається рекордна температура: до +26,6 градуса 14 липня, що є найтеплішим від моменту початку реєстрації 20 років тому. Також аномальна хвиля спеки в Росії викликала лісові пожежі в Сибіру.

В Якутії вони тривають вже понад місяць. Вогонь знищив понад 1,5 млн гектарів лісу.

Лісові пожежі в Орегоніreuters

Західні США і Канада також було охоплено спекою, причому багато рекордів було побито під час останньої хвилі тепла на південному заході США. Наприклад, Лас-Вегас встановив рекордний рекорд в 117°F (47,2°C). За даними Національної метеорологічної служби США, 9 липня в Долині Смерті в Каліфорнії було зафіксовано температуру 130°F (54,4°C).

Посуха та спека сприяли виникненню лісових пожеж на заході США, а також у західній і центральній Канаді. Пожежі тривають у 13 штатах. Вогонь спалив уже понад 4800 кв. км, близько 20 тис. пожежників і волонтерів намагаються побороти стихію. Після штату Орегон, де згоріло понад 1200 кв. км, найбільше постраждали Каліфорнія, Айдахо й Аляска.Засуха в США з відкритих джерел

Рекордна хвиля тепла в деяких частинах США і Канади наприкінці червня була б практично неможлива без впливу антропогенної зміни клімату. Про це повідомляють в аналізі, проведеному міжнародною групою вчених-кліматологів. Зміна клімату, викликана викидами парникових газів, збільшила ймовірність виникнення аномальної спеки щонайменше в 150 разів. 

Джерело: 112.ua

https://ua.112ua.tv/golovni-novyni/anomalne-lito-z-spekoiu-poveniamy-i-pozhezhamy-shcho-vidbuvaietsia-585161.html

Loading