Біда не приходить одна

Ще не встигли лісівники Луганщини оговтатися від пожеж минулого року, як виникла нова проблема – всихання соснових насаджень.

Під час лісопатологічних обстежень соснових масивів лісомисливських господарств області було виявлено всихання поза межами пожежі. Спочатку, у ДП «Станично-Луганське ДЛМГ», мені здалося, що всихання пов’язано зі зниженням ґрунтових вод поблизу рибгоспу (постраждав внаслідок бойових дій 2014–2016 рр.).

Далі ситуація складалась ще гірше і на сьогодні по всіх підприємствах обласного управління виявлено факт всихання соснових насаджень як природного, так і штучного походження. Обсяги всихання зараз визначаються силами лісової охорони. Ймовірною причиною всихання є природно-кліматичні умови останніх років: висока температура повітря у поєднанні з відсутністю опадів (у минулому році протягом 4-х місяців повністю були відсутні дощі на Луганщині), потужні вітри, які також негативно впливають на лісову рослинність. Навіть восени та взимку погода була несприятливою – був відсутній стійкий сніговий покрив, мінусові температури були короткостроковими.

Всихання розпочинається з однієї сухої гілочки, далі це зміна кольору хвої всього дерева з зеленого до світло-зеленого, який дедалі бліднішає. Всихання прогресує кожного тижня. Вікові переваги відсутні – це деревостани від 5–7 років до 90 років. Закладені минулого року бруньки на всихаючих із різною інтенсивністю деревах мають певні відхилення від нормального розвитку.

Чергове обстеження – визначення інтенсивності всихання та призначення заходів щодо оздоровлення соснових насаджень. Залишати ці насадження неможна, тому що кількість стовбурових комах дедалі зростає.

Видовий склад вагомий – соснові лубоїди, златки, вусачі та інші.

Хочу звернутися до громадян та громадських організацій – нам зараз необхідно максимально уникнути спекулюванням інформацією щодо нового всихання соснових деревостанів. Це значна та неприємна ситуація, але вона ніяким чином не пов’язана з пожежами та іншими діями лісогосподарських підприємств. Аналогічні ситуації були відмічені під час перебування у соснових насадженнях Донецької області, а за останні 3 тижні вже і у степових лісгоспах Харківщини (поки що це поодинокі всихання).

Ми почали вже працювати у напрямку визначення обсягів всихання, за результатами обстежень будуть прийматися оптимальні для збереження життєздатних дерев лісозахисні заходи.

Тетяна Кучерявенко,
відділ нагляду та прогнозу ДСЛП
«Харківлісозахист»,
Газета “Природа і суспільство”

Loading