Бізнес і політика Володимира Бондаря

Ексклюзивне інтерв’ю «Волинь.Правді» – депутат привідкрив карти

Про родинний бізнес на лохині, обміління Світязя, скандали у лісовій галузі, критику діяльності заїжджого губернатора, стосунки з Ігорем Палицею та плани на місцеві вибори – лідер політичної сили «Патріоти Волині», колишній голова Волинської ОДА, колишній радник президента, екс-начальник Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар дав ексклюзивне інтерв’ю «Волинь.Правді».

Відомий на Волині політичний діяч та у минулому державний службовець Володимир Бондар на разі не займає жодної державної посади, однак, продовжує активну депутатську діяльність у Волинській обласній раді і, фактично, є одним із лідерів опозиції до владної фракції. Навколо колишнього лісівника об’єдналася ціла група депутатів, не згідна з політикою більшості. Паралельно із політичною діяльністю Володимир Бондар приділяє значну увагу розвитку родинного бізнесу, пов’язаному із вирощенням лохини.

СПРАВА «ЛОХИНА»: ПОЛІТИКИ БЕЗ БІЗНЕСУ НЕ БУВАЄ, І НАВПАКИ

– Ви довгий час працювали на державних посадах різного рівня: головою Волинської ОДА, радником Президента України, начальником Держлісагентства, а зараз продовжуєте бути депутатом Волинської обласної ради, в той же час відійшли від державних справ, тобто жодну державну посаду не займаєте. Який зараз ваш основний вид діяльності?

«Я думаю, активна людина знайде собі заняття за будь-яких обставин. Безперечно, та ж депутатська діяльність вимагає і часу, і концентрації. І зараз я маю більше можливостей нею займатися. Є бізнесові справи, яким теж треба приділяти більше часу. Є цілі напрямки бізнесові. Тобто, все це потребує відповідної уваги. Якщо ти не займаєшся безпосередньо справою державною, то цій частині свого життя можеш віддавати більше часу», – каже Володимир Бондар.

– Ви згадали про бізнес. Ви себе більше позиціонуєте як бізнесмена, чи як політика?

«Тяжко відділити. У нас в державі, я вважаю, як бізнес так і політика знаходяться у зародковому стані.  Вони починають тільки розвиватися і набирати відповідні форми. На жаль, я не знаю людей, які б займалися чистим бізнесом і не були пов’язані з політикою, тому, що як у відомому прислів’ї: «Якщо ти не займаєшся політикою, то рано чи пізно вона займеться тобою». Тому безперечно треба бути в курсі всіх справ, і бізнесових і політичних. Але я відразу хочу інше зазначити – мій бізнес жодним чином не пов’язаний з політикою. Він лежить зовсім в іншій площині. І мої рішення чи державні позиції ніяким чином не впливають на розвиток бізнесу. Хіба деякі керівники хочуть використати цю ситуацію через податкові й контролюючі органи. Але це вже зовсім інша історія», – розповідає депутат облради.

– Тим не менше на Ваш бізнес звертають особливу увагу. Зокрема, у ЗМІ з’явилася інформація щодо «Волинської ягідки», серед засновників якої – члени Вашої родини. Як би Ви цей скандал прокоментували? Адже подейкують, що ніби-то, і полив лохини впливає обміління Світязя.

«Ви знаєте, це спеціально запущена така теза. Міліє не тільки Світязь, міліє, як ми бачимо, вся водна мережа України. Не тільки ягода, будь-яка, а й все потребує води. І людина потребує води. Тому водокористування відбувається. Так чи інакше, на це є відповідні контролюючі органи», – відповідає Володимир Бондар.

Бізнесмен і політик зазначає, що сталося так, що підприємство, до якого має відношення його родина, лежить зовсім в іншій водній площині ніж озеро Світязь. Володимир Бондар звертає увагу, що на озері є серйозний водорозділ, і тим, хто розуміється в цій темі, про це відомо.

«Безпосередньо до Світязя ми не маємо жодного відношення. Відповідно, ця тема досить серйозно мусується. Мусується, бо це комусь вигідно. Але я повинен сказати, що росте у волинському регіоні не тільки ягода, а й інші культури, і вони потребують просто води. І якщо би там не було ягоди, а ріс ліс, то для споживання води це не мало би жодного вирішального значення», – додає Володимир Бондар.

Депутат облради нагадує, що фахівці працювали над причинами обміління Світязю, і ці причини були названі. Нагадаємо, серед основних причин виділяють зміну клімату а також неефективно проведену меліорацію у радянські часи, осушення боліт тощо. Експерти визначили, що ягідні поля якщо і  мають  якийсь вплив на обміління, то зовсім мізерний.

– На Вашу думку, влада області достатньо робить для порятунку цього озера? Чи можна було б більше зробити?

«Причини є об’єктивні. І, безперечно, всі водні об’єкти зазнають відповідного впливу. І, на жаль, влада до цього відноситься, з моєї точки зору, абсолютно вульгарно і непрофесійно. Бо про причини зменшення водного потенціалу України фахівці говорили і говорять вже давно», – вважає Володимир Бондар.

Політик розповідає, що бував у Німеччині, і там вже є прогнозована змін клімату на найближчі 10, 20, і навіть 50 років, передбачено, де будуть проблеми з водним балансом і які заходи необхідно вживати з усіх точок зору. В Німеччині на це передбачені відповідні кошти, відповідні державні програми. На відміну від України.

«Ми до цього не дійшли. Ми просто звинувачуємо тих чи інших людей, чи ті чи інші структури, але глибинних проблем не розглядаємо, а відтак на їх не реагуємо, а відтак відбувається поглиблення цих проблем. Просто Світязь найбільше озеро. Питання взагалі у функціонуванні водного механізму. І держава не приймає, я можу вам про це абсолютно відповідально казати, серйозних глибоких рішень для того, щоб цю ситуацію поправити», – зазначає Володимир Бондар.

На думку депутата облради, дії влади, ні місцевої ні державної, жодним чином позитивно на процес не впливають, а ситуація буде поглиблюватись в залежності від того, буде більш посушливий рік, чи менш посушливий.

– В ЗМІ розпочалася кампанія з дискредитації Вас і вашого колишнього колеги, підлеглого, начальника Волинського обласного Управління лісового та мисливського господарства Олександра Кватирка. За чутками, на його місце вже готують іншу людину, зокрема, називають прізвище пана Ройка, депутата обласної ради. Чи відомо Вам щось про це і для чого це взагалі робиться, хто за цим може стояти?

«Я не знаю хто за цим стоїть. Юрій Ройко, безперечно, мені відомий чоловік. Він лісівник. Він людина грамотна в цьому відношенні. Але він давно не працював у лісовій галузі. Сьогодні ситуація дуже не проста, і мені здається, складно буде людині (а ми вже бачимо на прикладі, що людина, яка приходить з-поза меж галузі, їй досить складно), принаймні, перший час, відреагувати на ті виклики, які є сьогодні у галузі. Тому я би не спішив із приходом інших людей», – переконаний Володимир Бондар.

Разом з тим колишній головний лісівник зазначає, що звеликою повагою ставиться до Юрія Ройка та його професійних якостей, адже неодноразово мав можливість з ним спілкуватися, обговорювати проблеми і бачити його рішення. На думку Володимира Бондара, сьогодні треба, щоб лісовою галуззю керували професіонали, професійні лісівники і приймали рішення на всіх рівнях.

«Питання не в конкретно якомусь начальнику управління тому чи іншому. Питання в тому, що до лісової галузі сьогодні ставляться споживацьки, виходячи з центру, завершуючи кожною територією. А суспільство не хоче зрозуміти глибинних проблем галузі. Так, є багато питань, на які варто звернути увагу, в тому числі й правоохоронним органам. Але, повірте мені, що якщо ви вже мене питаєте, людину, яка цю ситуацію знає достеменно, що глибинні проблеми галузі набагато серйозніші і важливіші», – наголошує Володимир Бондар.

На його думку, допоки людям розповідають, що в лісовій галузі відбуваються якісь незрозумілі речі в масових масштабах, в той же час знищується галузь, яка сьогодні може давати економічний потенціал і бути серйозним економічним напрямком для держави.

«КАДРОВІ РІШЕННЯ НЕ ВИТРИМУЮТЬ ЖОДНОЇ КРИТИКИ», – ВОЛОДИМИР БОНДАР ПРО ГОЛОВУ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

– Є інформація, що між Вами та головою Волинської ОДА Юрієм Погуляйком склалися напружені стосунки. Чи відповідає це дійсності, і якщо так, то в чому суть конфлікту?

«В нас немає ніяких стосунків із головою обласної адміністрації. Ми ледь знайомі. Ми, напевно, два рази зустрічалися в різних ситуаціях. Тому сказати, що у нас якісь стосунки напружені чи недоброзичливі я би не міг, у нас їх просто немає», – коментує Володимир Бондар.

Разом з тим депутат перераховує цілий ряд претензій до діяльності Волинської обласної державної адміністрації. Володимир Бондар наголошує, що ці претензії має більшість жителів Волині, і це не претензії до конкретної людини, апретензії до дій. Наприклад, до кадрових рішень.

«Кадрові рішення не витримують жодної критики. Є люди, які з кримінальним минулим, незрозумілими ситуаціями, абсолютною відсутністю досвіду управлінського в органах державної влади тощо. Є питання до дій, які сьогодні вилились в обкладання якимись незрозумілими податками і зборами. До реакції на ситуацію із коронавірусом і карантином, яка сьогодні на Волині одна із найгірших за визначенням прем’єр-міністра, Уряду і міністра охорони здоров’я. До освоєння коштів по об’єктах будівництва, дорожнього будівництва, що тендери оголошуються із запізненням, проводяться якісь незрозумілі фірми, ну і таке інше», – нагадує Володимир Бондар про проблеми у роботі Волинської ОДА.

На думку політика, всі ці дії викликають не просто запитання, вони викликають відповідну реакцію. Тому, зазначає депутат облради, цю реакцію будуть висловлювати і проектувати відповідні дії та очікувати наслідки.

– Власне, проти деяких із цих дій вже проводять мітинги під стінами ОДА. Подейкують, що саме Ви є одним із організаторів цих мітингів…

«Ті, хто подейкують, і ті, хто це пишуть і про це говорять, хай почитають реакцію у соціальних мережах на діяльність обласної державної адміністрації, почитають ті коментарі. Сьогодні суспільство волинське, практично, представникирізних політичних поглядів, у більшості негативно коментують і оцінюють діяльність обласної державної адміністрації. Я б на їхньому місці не шукав би чорну кішку у чорній кімнаті і не звинувачував когось персонально. Я би просто прочитав би ці коменти і подумав, чому люди не задоволені їхньою діяльністю, і вживав би заходів і виправляв би ці речі. Мені здається, тільки так можна справити позицію», – розмірковує Володимир Бондар.

«Звинувачувати когось і в чомусь, в організації чи ще якихось діях – це сама невдячна справа. Тому, що реальних справ вони не вирішують, а створюють собі непотрібних ворогів, а це ні до чого доброго не призведе», – додає політик.

– У Вас теж є певний медійний вплив на Волині. Ви не будете використовувати подібних методів проти Ваших політичних опонентів на виборах? Можливо, вже маєте компромат на когось?

«Ви знаєте, я думаю, ми вже відійшли від того механізму, щоб використовувати такого роду матеріали чи компромати. Якщо є речі, якими не достойно займатися тим чи іншим посадовим особам, то це не компромат. Це донесення до громадськості дій конкретних посадових осіб, які мають місце. Я не вважаю це компроматом. А шукати якісь «цвяхи» і незрозумілі речі, я думаю, такими речами ми займатися не будемо, і ніколи не займалися», – відповідає Володимир Бондар.

«ЛЮДИНА ЇЗДИТЬ ПО ОБЛАСТІ З GPS І ВІДРАЗУ ВИМАГАЄ В ПІДЛЕГЛИХ НОСИТИ ЙОМУ ЯКІСЬ ХАБАРІ», – ВОЛОДИМИР БОНДАР ПРО СКАНДАЛ В ДЕПАРТАМЕНТІ СОЦЗАХИСТУ

– Найбільший скандал в ОДА впродовж останніх днів – це ситуація, що виникла навколо керівника департаменту соціальної політика Костянтина Нестеренка. Як ви оцінюєте цю ситуацію?

(Нагадаємо, 27 травня поліція розпочала кримінальне провадження відносно начальника департаменту соціальної політики Волинської обласної державної адміністрації Костянтина Нестеренка за фактом вимагання 90% премій від своїх підлеглих, намагання вручну контролювати тендерні процедури та психологічного тиску на підлеглих – ред.).

«Це один із яскравих прикладів теперішньої кадрової політики теперішнього керівництва обласної державної адміністрації. Коли людина, не знаючи області, їздить по області з GPS, але відразу вимагає в підлеглих носити йому якісь хабарі, давати йому якісь гроші, вимагає у третіх осіб забезпечувати якийсь інтерес, так це ж непоодинокий випадок. Це випадок, який став кричущим», – переконаний Володимир Бондар.

На думку депутата облради, на відповідні дії має бутивідповідна реакція правоохоронних органів, суспільства іоблдержадміністрації. Оскільки нова влада на всіх рівнях, починаючи від президента, говорили, що подібної практики не буде, вона буде знищуватися, але вона все ж має місце повсюдно і в великих об’ємах.

– Одна із партій, яка виступила активно проти Юрія Погуляйка, проти його призначення, була партія «УКРОП», як на рівні обласної, так і на рівні міської ради. Які у Вас зараз стосунки з Ігорем Петровичем Палицею?

«Проти виступили всі партії, які були представлені в обласній раді. І всі дружно дали перший дзвінок, що, приїжджаючи в область, потрібно враховувати ментальність області. Не розмовляти російською мовою, принаймні. Не дозволяти собі хамства і захищати інтереси тих людей, які тут проживають», – наголошує Володимир Бондар.

Стосунки із впливовим волинським політиком, колишнім головою Волинської обласної ради, чинним народним депутатом Ігорем Палицею Володимир Бондар називає нормальними і конструктивними.

«Не скажу, що вони близькі чи товариські, але ті питання, які виносилися на розгляд обласної ради в різний час, ми намагалися вирішувати конструктивно, при цьому маючи кожен свою думку. Я намагався відстоювати свою думку, Ігор Петрович відстоював свою. В нього було більше можливостей, враховуючи посаду голови обласної ради і народного депутата пізніше, і вплив його політичної сили тут в області. Тому так, в чомусь знаходили спільну мову, в чомусь сперечалися. Але людські стосунки, я думаю, у нас нормальні», – підсумовує Володимир Бондар.

«ЖИТТЯ ПОКАЖЕ, ХТО ДЕ БУДЕ», – ВОЛОДИМИР БОНДАР ПРО НАМІРІ БАЛОТУВАТИСЯ У МЕРИ ЛУЦЬКА

– Презентація Вашої нової політичної платформи «Патріоти Волині» була гучною, але зараз Ви не проявляєте особливої активності. Які плани на майбутнє? Будете балотуватися на місцеві вибори, готові позмагатися за крісло міського голови Луцька?

«У нашій державі дуже важко діяти, з політичної точки зору в тому числі. Тому, що правила міняються під час гри. Вже давно було відомо, що потрібно було б прийняти загальні виборчі правила, які б не міняли кожні політичні партії під себе. Відтак, можна було б будувати певну політичну діяльність. Ми до сьогоднішнього дня не маємо прийнятогоВиборчого кодексу і правил на місцеві вибори. І кожна влада, яка приходить, вона вносить зміни, і я повинен сказати – зміни не на краще», – вважає Володимир Бондар.

На думку політика, зміни у виборче законодавство вносяться не для того, щоб мати реальне народовладдя, щоби люди могли мати механізми впливу на владу і через своїх обранцівздійснювати управління територію.

«Зараз мені важко щось коментувати, бо я не знаю кінцевого формату, як і ніхто не знає. Виходячи з кінцевого формату виборчого законодавства, можна буде розуміти, як будуть виглядати місцеві вибори. Чи це буде завершена реформа і будуть сформовані об’єднані територіальні громади і політичні партії будуть на всіх рівнях суб’єктами політичної діяльності? Це одна історія. Чи, можливо, це буде відбуватися шляхом проходження якихось процентів всеукраїнських? Це вже інша історія. Тобто, відповідно до цього люди будуть, і я в тому числі, якось будувати свою позицію по відношенню до цих виборів», – відповідає лідер «Патріотів Волині».

На думку Володимира Бондара, те, що за півроку до виборів не відомо, по якому закону вони будуть відбуватися, – це однозначно величезний мінус для тих людей, які будуть суб’єктами виборчого права.

«Щодо мера, то я не планував такого походу на сьогодні і не бачу для цього ніяких підстав. А життя покаже, хто де буде», – завершує Володимир Бондар.

«Це інтерв’ю вийде перед Днем журналіста. То я би хотів привітати редакцію і читачів з цим святом і бажаю, щоб кожен день журналіста був святом журналістської професії. І щоб кожен пишався своєю роботою і своєю професією, і ніякі закони, які приймаються, не давали скоротити ті досягнення свободи слова в Україні», – висловив привітання і побажання журналістам Володимир Бондар.

– Дякую! Від імені редакції скажу, що нам завжди приємно з Вами спілкуватися, і судячи по кількості переглядів інтерв’ю з Вами, нашим читачам також цікаво читати Вашу думку і дізнаватися про Ваші плани на майбутнє. Щасти Вам!

Роман Колюхов 

 28.05.2020

Loading