Боролися вдень і вночі

Лісові пожежі знову охопили вогнем Схід України…

Пекельна спека й задуха, відсутність дощів та той самий клятий «людський фактор» зробили свою чорну справу. Та й ті жахливі пожежі на Харківщині та Луганщині спалахнули майже одночасно саме 2 вересня. Чи випадково – нині встановлює слідство.

Лісівники, рятувальники, військові, правоохоронці, волонтери, активісти мужньо боролись зі стихією. На Харківщині сільський тракторист оборав село від швидкого наступу вогню та врятував земляків. На жаль, на Луганщині та Донеччині загинули українські воїни, які допомагали гасити полум’я.

– Пожежа у наших угіддях спалахнула 2 вересня в обід. Спершу зайнялась суха трава неподалік військового полігона. Вогонь дуже швидко перекинувся на соснові ліси військового лісництва та наших угідь по сусідству. Це посадки молодих дерев та старі сосни – добра пожива вогню. На мою думку, причиною пожежі є саме людський фактор, – повідомив начальник відділу лісового господарства ДП «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» Олександр Бердник. – Майже одночасно із нами сталась пожежа й в угіддях Куп’янського лісгоспу. Набагато сильніша.

Пожежа у нас час від часу переходила з низової у верхову. Був випадок, коли рятувальники саме готувались гасити одне з джерел вогню, аж вітер перекинув стовп полум’я їм за спину.

Хлопці терміново міняли позиці кілька разів. Вітер увесь час кидав полум’я у різні боки. Запах горілого відчувався навіть у Харкові, що десь за 30 кілометрів від нас. Із якою надією ми чекали на дощ, що за прогнозами синоптиків мав врешті піти вихідними. Але не пішов.

Хоча саму пожежу ліквідували досить оперативно, вона тліла близько тижня. Час від часу вогонь спалахував знову. Пошкоджено та знищено вогнем майже 45 гектарів соснових угідь. Ті дерева, що не постраждали від верхової пожежі, теж наче «засмажились». Апокаліпсис! На одному згарищі на чорній землі серед чорних стовбурів сосон ми побачили загиблу білку, але не обгорілу. Мабуть, бідолаха, задихнулась димом, коли намагалася втекти від пожежі.

Нам вдалося вчасно виявити пожежу завдяки системам відеонагляду та трьом спостережним вежам. Були задіяні два пожежні автомобілі нашого та Ізюмського лісгоспу, трактори для підготовки мінералізованих смуг у лісі. Всі ми боролись із повною самовіддачею. Один наш тракторист півтори доби не вилазив із кабіни свого «МТЗ-82», мужньо відсікаючи вогонь від не пошкоджених ділянок лісу. Врешті ми таки змусили нашого працівника піти додому відпочити. Коли вогонь побороли, то нарівні із чоловіками працювали й дівчата з Малинівського лісництва – помічник лісничого та майстер лісу. Велика подяка за це всім моїм колегам.

Допомагали й військові, рятувальники. Працював вертоліт ДСНС. Над куп’янськими лісами працювали пожежні літаки. Дуже допоміг господар земснаряду на річці Сіверський Донець. Він за лічені хвилини заправляв пожежні машини водою, коли ті під’їжджали до річки. Небайдужі громадяни підвозили воду нашим хлопцям. Ми щиро вдячні їм! І маємо інший приклад людської безвідповідальності. Бо дехто з місцевих мешканців хотів просто «погуляти» поруч із місцем пожежі чи «подивитись, а що там».

Добре, що поруч із місцем пожежі немає сіл. Тож населені пункти не постраждали. Але ми ж самі досить неподалік від Харкова. Тож стали, дійсно, форпостом оборони обласного центру від вогню.

На Харківщині в місці осередку пожежі перебував Заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець.

За інформацією лісової охорони 2 вересня у другій половині дня на території Дворічанського лісництва між населеними пунктами Гороб’ївка та Гряниківка Дворічанського району виникла лісова пожежа на площі майже 500 га, з них 100 га верхової пожежі.

Через пориви вітру полум’я почало перекидатись на верхівки дерев та житловий сектор с. Гороб’ївка, що межує з лісом.

За інформацією ДСНС, згоріло та постраждало приблизно 27 житлових будинків. Для евакуації населення залучено автобус.

Ще одна лісова пожежа виникла на території військового лісництва Новомосковського лісогосподарства, поблизу с. Клугино-Башкирівка Чугуївської міськради. Зокрема, пішло загорання лісової підстилки площею близько 10 га.

Вранці пожежа вже поширилася на лісові насадження Малинівського лісництва ДП «Чугуєво-Бабчанське ЛГ». Орієнтовна площа пожежі становить 45 га, у тому числі верхової – 4 га.

На засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Харківської області пожежу попередньо визначено як надзвичайну ситуацію регіонального рівня. Орієнтовні збитки – 644,3 млн. Після завершення гасіння будуть проведені розрахунки збитків.

Місцеві ЗМІ повідомляють, що вогонь знищив й пошкодив близько 500 гектарів лісу. Тож наш кореспондент зателефонував т.в.о керівника лісгоспу Юрію Попченку із проханням прокоментувати ситуацію. Але посадовець категорично відмовився спілкуватись: «Вам треба, то ви й приїжджайте. Я вас не знаю». Так от деякі керівники спілкуються зі ЗМІ…

«Вітер, наче граючись, перекинув вогонь через річку…»

Великі лісові пожежі знову спалахнули у Луганській області. Як і в липні цього року.

– 2 вересня спершу зайнялася територія колишнього рибокомбінату неподалік Станиці Луганської. Там висохлі стави, канали, а зараз суцільні кущі, мочарі, зарості очерету. Звідти полум’я почало перекидатись безпосередньо на край райцентру. Швидкість вітру досягала й 25–30 метрів за секунду. На виклик терміново виїхали рятувальники та наші працівники. Спільними зусиллями тоді вдалося відбити вогонь із мінімальними збитками для населення та лісових угідь, – розповів перший заступник начальника Луганського обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Шевченко. – У той самий час на сусідній з нами території Росії теж сталася верхова пожежа у лісах. Вогонь дуже швидко досягнув прикордоння. Там лише річка шириною 25–30 метрів. Але різкі пориви вітру, на щастя, не перекинули полум’я звідти до нас.

Ще одна пожежа сталася вже на окупованій території неподалік села Жолтоє. Сильний вітер погнав вогонь на нас. Вітер, наче граючись, перекинув вогонь через річку Сіверський Донець завширшки близько ста метрів. Саме на угіддя молодих сосон Трьохізбенського лісництва ДП «Новоайдарське ЛМГ». Це ж прифронтова зона, мінні поля, позиції наших військових, окопи, бліндажі. Як ви знаєте, у одному бліндажі загинув український військовий. Раніше на цій території йшли сильні бої. Там суцільний бурелом, багато звалених та викорчуваних із корінням дерев. Тому туди було вкрай важко підійти та під’їхати.

Як і під час липневих пожеж, ми задіяли усі сили та засоби. Допомагали полтавські, дніпровські, донецькі рятувальники та військові. Одну пожежу гасили 35 пожежних автомобілів. Важка інженерна техніка Збройних Сил України проривала довгі мінералізовані смуги, аби захистити ліс від полум’я, пробивала шляхи у буреломі для під’їзду пожежних машин. Довелося горнути декілька смуг, аби припинити поширення вогню. Біду спершу приборкали. Втім, близько 21-ї години, там знову стались ще три пожежі. У одному випадку вітер перекинув вогонь через захисні смуги. Полум’я почало наближатися до двох сіл. Там закинуті поля, пасовища, що теж густо поросли чагарником. Але спільними зусиллями впорались із цією бідою. Від начальника управління до єгерів – усі ми відпочивали пару годин на добу. А решту часу боролись зі стихією вдень та вночі.

За попередніми даними, у нас постраждало близько 60 га соснових угідь. Усі лісові пожежі вже ліквідовані. Але продовжуємо працювати у посиленому режимі. На жаль, синоптики не обіцяють дощів та похолодання.

«Гаряча ситуація» на Донеччині…

– З початку року у нас виникло вже 80 пожеж у екосистемах та лісових угіддях. Переважна більшість – за останні два місяці. У нас жодної краплини дощів. На щастя, верхових пожеж не допустили. Більше половини цих пожеж трапились в угіддях Лиманського лісгоспу. Там 20 тисяч гектарів лише соснових угідь. Нині палають вже й змішані ліси, суха трава, території природно-заповідного фонду, – з сумом констатував начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Донеччини Віктор Стороженко. – Переважна більшість пожеж стається через людські недбалість.

На жаль, наші сили та ресурси у боротьбі з вогняною стихією вкрай обмежені. Бо нашому «наймолодшому» пожежному автомобілю десять років. Решті машин – тридцять-сорок, а то й більше років. Втім, маємо й гарні новини. Обласна влада Донеччини виділила нам вісім мільйонів гривень на встановлення 20 нових спостережних протипожежних веж та систем відеонагляду, що будуть виведені на пульти трьох нових диспетчерських служб наших лісгоспів. 13 веж встановлять у наших угіддях, 8 – на територіях природно-заповідного фонду.

Анатолій МЕЛЬНИК,
Газета “Природа і суспільство”