Боротьба з ландшафтними пожежами

Олександр ВИНОГРАДСЬКИЙ,
газета “Природа і суспільство”
https://ekoinform.com.ua/?p=18112

Американська специфіка в організації та підходах

Лісові пожежі стали національною проблемою США, тож там існує низка органів, що відповідальні за боротьбу з ними та своя специфіка їх гасіння. Спеціальні команди, протипожежне обладнання, авіація і техніка розподіляються між штатами, федеральним урядом та іншими організаціями по всій країні, цілий рік і на лісових територіях різних форм власності, щоб запобігти та вгамувати стихію.

Структура протипожежних органів США

На відміну від боротьби із загораннями в населених пунктах, природними або ландшафтними пожежами в США займаються в основному федеральні структури. Це, зокрема, Департамент сільського господарства (в який входить і Федеральна лісова служба) та Міністерство внутрішніх справ, а саме: Служба національних парків, Служба охорони рибних ресурсів та диких тварин, Бюро у справах індіанців та Бюро з управління земельними ресурсами. До відповідальності зазначених структур, що входять у два федеральні відомства, відносяться практично всі землі, що належать федеральному уряду США. З огляду на те, що лісові пожежі в США тяжіють на захід, де частка федеральних земель вища, ніж на сході, роль федеральних структур у гасінні лісових пожеж є вирішальною.

Варто зазначити, що у справі гасіння ландшафтних пожеж у США найбільш відомим та потужним органом є Департамент лісового господарства та пожежної охорони штату Каліфорнія. Це чи не найбільша професійна і добре оснащена лісопожежна структур у США, що пов’язано з особливо гострою пожежною ситуацією в Каліфорнії, а також наявністю у штату достатніх фінансових ресурсів.

Так чи інакше, можна стверджувати, що гасіння будь-якої великої ландшафтної пожежі в США не обходиться без залучення федеральних структур, з яких найбільші ресурси для цього має Федеральна лісова служба Департаменту сільського господарства США.

З 1976 року в США діє Національна координаційна група з природних пожеж, завдання якої координувати роботу різних відомств у справі запобігання та гасіння природних пожеж. Саме цій структурі американці зобов’язані створенням єдиної системи кваліфікації ландшафтних пожежників та появою так званої «Червоної картки» (Red card) – документа, який має бути у кожного пожежника, який залучається до гасіння ландшафтних пожеж та містить інформацію про те, на які позиції пожежник може бути поставлений. Система Red card полегшує управління ресурсами, а єдина система кваліфікації уніфікує підготовку пожежників різними службами.

Вказані вище федеральні служби утримують також Національний міждепартаментський пожежний центр – структуру, покликану координувати роботу різних відомств, зокрема, і при гасінні ландшафтних пожеж.

Законодавство та управління пожежами

Основним документом, що регламентує гасіння ландшафтних пожеж у США, є Міждепартаментські стандарти пожежних операцій та операцій пожежної авіації, або так звана «Червона книга» (Red Book). Документ отримав другу неофіційну назву, популярну серед американських пожежників, завдяки червоному кольору його обкладинки. Другим за значимістю єдиним документом для лісових пожежників у США є Кишеньковий посібник з реагування на події – невелика книжечка, з найважливішими правилами роботи на ландшафтних пожежах, яку носять із собою американські пожежники, що працюють на природних територіях. Крім того, Національною координаційною групою з природних пожеж випускаються та оновлюються найважливіші стандарти підготовки, такі, наприклад, як посібник із пожежних операцій.

Управління гасінням ландшафтних пожеж здійснюється відповідно до прийнятої в США Системи управління подіями – єдиної для керівництва роботами з ліквідації наслідків різноманітних надзвичайних ситуацій. Система розроблена Федеральним агентством з надзвичайних ситуацій США. Складність управлінської структури на кожній ландшафтній пожежі залежатиме від того, до якого з п’яти типів належить конкретна пожежа. Типи пожеж класифікуються від 5-го (найменш складного) до 1-го (найскладніший). Віднесення пожежі до певного типу визначає і те, які сили буде виділено на її гасіння.

Гасіння командами

Незважаючи на фінансові та технічні можливості федеральних служб США, все ж основною силою на гасінні природних пожеж є команди з ручним інструментом, що налічують близько 20 пожежників. Залежно від можливостей та рівня підготовки команди залучаються до різного ступеня складності операцій на гасінні пожеж.

Загалом, за всього розвитку науки і техніки, більшість природних пожеж навіть у такій багатій країні, як США, гасять «лопатою та сірниками». Найчастіше застосовується непряме гасіння – створення контрольної лінії навколо пожежі з наступним (чи супроводжуючим створення лінії) відпалів усередину периметра. Основна частина робіт виконується досі вручну, особливо там, де рельєф не дозволяє використовувати важку техніку. Пряме гасіння, тобто безпосереднє припинення горіння на краю загорання, використовується рідше, в основному на невеликих пожежах.

На гасінні великих природних пожеж основна робота виконується пішими командами пожежників, чисельністю 20–22 особи, які оснащені ручним інструментом, основне завдання яких – прокладання мінералізованих (пожежозахисних) смуг. Підготовка таких піших команд включає не лише вміння створювати мінералізовані смуги, це самодостатні команди, навчені виконувати широкий спектр робіт з гасіння природних пожеж та ліквідації наслідків низки надзвичайних ситуацій. Ці команди можуть належати до різних відомств, але мають пройти сертифікацію, щоб отримати статус Interagency Hotshot Crew (IHC), щоб мати можливість працювати на контракті з федеральними відомствами. В основному IHC створені федеральними відомствами, лише поодинокі належать окремим штатам або муніципальним органам влади.

Гасіння з повітря

Справжньою пожежною елітою є пожежники-парашутисти. Сьогодні у США є 7 авіабаз Федеральної лісової служби та 2 авіабази Бюро з управління земельними ресурсами, на яких базуються загони «літаючих» пожежників. Активно використовують американці й перекидання пожежників на вертольотах. Крім того, у гасінні природних пожеж беруть участь так звані «Моторні бригади» (Engine Crews) чисельністю від 2 до 10 осіб, які керують різною спеціалізованою технікою (бульдозери, екскаватори тощо). Техніка, що використовується для гасіння ландшафтних пожеж, часто залучається за контрактом. Варто зазначити, що отримати контракт на участь у гасінні пожежі вважається великим комерційним успіхом.

Також у більшості штатів активно застосовують авіацію, менша частина якої належить федеральним службам, а більша наймається за контрактом. Власники приватних літаків і гелікоптерів проходять спеціальний конкурс і повинні підтримувати свою техніку у відповідності до вимог, що висуваються для такої роботи. Авіація використовується для розвідки пожежі, перевезення пожежників, обладнання та скидання води або ретарданта – хімікату, що уповільнює чи виключає горіння. Використання авіації дозволяє здійснювати скидання ретарданта як безпосередньо на пожежі, так і працювати на випередження, створюючи перешкоди її поширенню. Червоний колір ретарданта дозволяє пожежникам на землі визначити, де хімікат застосований, тож від лінії ретарданта можна здійснювати відпал.

Можна сказати, що на цей час американська система боротьби з природними пожежами є однією з найбільш ефективних у світі, враховуючи розміри територій, що охороняються. А проте, в умовах клімату, що змінюється, і десятиліть спірного лісового господарства навіть добре організована і профінансована американська структура не завжди справляється з пожежним навантаженням.

Якщо Вам сподобалась ця публікація, завітайте та підпишіть

Loading