Боротьба з лісовими пожежами. Світовий досвід

clock

21.08.2007 21:00

Як свідчить досвід іноземних країн, великі лісові пожежі можуть тривати місяцями, і навіть розвинені в технологічному плані країни часом не можуть ефективно протистояти цій стихії. У країнах із надзвичайно посушливим та жарким літом (Середземномор`я, південь США, деякі країни Центральної та Латинської Америки, Західна Європа) кількість одночасно діючих лісових пожеж іноді становить десятки і навіть сотні.

Лісові пожежі: класифікація, прогнозування, організація гасіння

Лісові пожежі – горіння рослинності, що стихійно поширюється по лісовій території.

Основними причинами виникнення лісових пожеж є діяльність людини, грозові розряди, самозаймання торф`яної крихти і сільськогосподарські підпали в умовах жаркої погоди або в так званий пожежонебезпечний сезон (період з моменту танення снігового покриву в лісі до появи повного зеленого покриву або настання стійкої дощової осінньої погоди). Лісові пожежі знищують дерева і чагарники, заготовлену в лісі деревину. У результаті пожеж знижуються захисні, водоохоронні й інші корисні властивості лісу, знищується фауна, споруди, а в окремих випадках і населені пункти. Крім того, лісова пожежа становить серйозну небезпеку для людей і сільськогосподарських тварин.

У залежності від характеру загоряння і складу лісу лісові пожежі діляться на низові, верхові і ґрунтові (горіння торфяників).

За інтенсивністю лісові пожежі підрозділяються на слабкі, середнs і сильні. Інтенсивність горіння залежить від стану і запасу горючих матеріалів, ухилу місцевості, часу доби і, особливо, від сили вітру.

По швидкості поширення вогню низові і верхові пожежі поділяються на стійкі і швидкі. Швидкість поширення слабкої низової пожежі не перевищує 1 м/хв, сильного – понад 3 м/хв. Слабка верхова пожежа має швидкість до 3 м/хв, середній – до 100 м/хв, а сильний – понад 100 м/хв.

Висота слабкої низової пожежі до 0,5 м, середнього – 1,5 м, сильного – понад 1,5 м.

Слабкою ґрунтовою (підземною) пожежею вважається така, у якої глибина прогоряння не перевищує 25 см, середньою – 25-50 см, сильною – більш ніж 50 см (як правило стосується пожеж торфяників).

Організація гасіння лісових пожеж

Виявлення лісових пожеж переважно здійснюється з наземних спостережних пунктів, а також при авіаційному і наземному патрулюванні лісів.

Роботи з гасіння великої пожежі можна розділити на наступні етапи: розвідка пожежі; локалізація пожежі, тобто усунення можливостей нового поширення пожежі; ліквідація пожежі, тобто догашування осередків горіння; патрулювання згарищ.

Локалізація пожежі найбільш складна і трудомістка. Як правило, локалізація лісової пожежі проводиться в два етапи. На першому етапі здійснюється зупинка поширення пожежі шляхом безпосереднього впливу на її контур. На другому етапі прокладаються загороджувальні смуги і канави, обробляються периферійні області пожежі з метою виключення можливості поновлення його поширення.

При гасінні лісових пожеж застосовуються наступні способи і технічні засоби:

  • збивання вогню по контуру пожежі гілками;
  • засипання вогню по контуру пожежі ґрунтом;
  • прокладка на шляху поширення пожежі загороджувальних і мінералізованих смуг (канав);
  • пуск відпалу (зустрічної низової і верхової пожежі);
  • гасіння палаючого контуру водою;
  • застосування хімічних речовин;
  • штучний виклик опадів із хмар.

Найбільш доцільним часом проведення робіт із зупинки пожеж є вечір і ранній ранок.

Деякі приклади з посиланнями на джерела (виділення і скорочення МНС):

Італія: 236 великих пожеж за добу

Кореспондент.net

7 Серпня 2007, 17:24

За минулу добу в Італії зареєстровано 236 великих пожеж (…).

Неподалік невеликого містечка Панни в Апулії в районі пожеж лісники знайшли тіло 80-літнього чоловіка, що задихнувся від чадного газу.

За словами представника служби цивільної оборони, у гасінні вогню беруть участь сотні пожежних команд, задіяні практично всі літаки-цистерни Canadair і протипожежні вертольоти цивільної оборони.

Найбільшу кількість пожеж зафіксовано в південних областях країни. У провінції Кампанія лютують 102 лісові пожежі, у Калабрії – 63, в Апулії – 15, в Молізе – 8. В області Лаціо зареєстровано 18 пожеж, у Тоскані ліси горять у шести місцях.

За матеріалами РИА Новости

Велика лісова пожежа підібралася до Афін

16.08.2007 | Новини

Велика лісова пожежа виникла вдень, у четвер 16 серпня, на горі Пентели на північ від Афін. Північні передмістя міста затягнуті димом, з міста видно вогонь на схилах гори. Згоріли 4 пожежні машини, що опинилися на шляху вогню.

Як повідомив керівник технічної служби грецької пожежної охорони, до боротьби з вогнем залучено 19 літаків і вертольотів, а також великі наземні пожежні сили – понад шістдесят пожежних автомобілів. Також у боротьбі з вогнем бере участь авіаційне угруповання МНС Росії в Греції.

В цей час вогонь палає на кордонах північних передмість міста, розташованих на схилах гори. Як повідомила афінська радіостанція «Скай» з посиланням на представників муніципальної влади, тільки в афінському передмісті Меліссія згоріло до 15 будинків. Про потерпілих не повідомляється, передають РИА Новости.

АФІНИ, 16 серпня – РИА Новости, Олексій Богдановский.

В околицях Афін у четвер увечері була локалізована велика лісова пожежа, що лютувала з ранку до вечора на схилах гори Пентели, повідомила пожежна охорона.

Шквальний вітер сприяв феноменально швидкому поширенню вогню.

За інформацією місцевих ЗМІ, згоріло не менше 35 будинків у трьох північних передмістях міста, вогнем знищено великі площі лісу.

До гасіння вогню було задіяно безпрецедентне число літаків і вертольотів (19) і пожежних машин (61). З вогнем боролися 180 пожежних і 120 учасників піших сезонних підрозділів.
Авіагрупа російського МНС, що знаходиться в Греції з кінця липня, у повному складі брала участь у гасінні вогню. На схили гори Пентели скидали воду літак Бе-200, вертольоти Мі-8 і Мі-26.

Потерпілих у результаті пожежі не було. Пожежні евакуювали пацієнтів місцевої лікарні.
Афінський мегаполіс, у якому проживає понад 4 мільйони чоловік, знаходиться в долині між трьома горами – Парніта, Гімет і Пентели. Цього літа всі три гори сильно постраждали від пожеж.

Наприкінці червня пожежа, що тривала кілька днів, майже цілковито знищила національний заповідник на горі Парніта. Згоріли тисячі гектарів лісу.

Рівно місяць тому пожежа на схилах Гімети впритул підійшла до житлових будинків. Ті деякі ділянки лісу, що залишилися на Гіметі після пожеж восьмирічної давнини, майже цілком зникли.

Сьогоднішній вогонь на Пентели знищив значну частину лісу, що ще залишався на цій горі після катастрофічних пожеж 90-х років. Також загинули лісопосадки на місці минулих пожеж.
(…)

Лісові пожежі в Греції пішли на спад

12:19|02/08/ 2007

АФІНИ, 2 серпня – РИА Новости. Лісові пожежі в Греції, що знищили цього літа десятки тисяч гектарів лісу, пішли на спад.

За даними грецької пожежної охорони на ранок четверга, за минулу добу в Греції сталося 87 лісових пожеж – майже стільки ж, скільки в найбільш важкі липневі дні. Однак більшість із загорянь були невеликими, і їх вдалося швидко локалізувати.

Найбільш складна ситуація зберігається в передгір`ях гори Олімп і на острові Керкіра (Корфу) в Іонічному морі. Великі пожежі лютують там з вечора середи і дотепер не локалізовані. Поширенню пожеж сприяє сильний вітер.

Разом з тим, пожежним вдалося локалізувати вогонь в околицях північних міст Кілкіс, Превеза, Флоріна, Драма, в області Корінфія та на островах Андрос і Кріт.

За даними грецької влади, за два літніх місяці згоріло до 32 тисяч гектарів лісу. Центральні області Аттіка і Беотія, а також Ахайя на півночі Пелопоннесу втратили значну частину свого лісового багатства.

В Іспанії лісові пожежі охоплюють нові райони

В Іспанії сильні лісові пожежі охоплюють нові райони, як на Канарських островах, так і на материковій частині країни, повідомив РИА Новости представник міністерства навколишнього середовища.

“Найбільш тривожна ситуація склалася на острові Тенерифе, де, всупереч всім зусилляv, пожежу локалізувати не вдалося і вона охопила нові райони, звідки довелося евакуювати населення – загалом 8 тисяч чоловік”, – сказав співробітник природоохоронного відомства, додавши, що “селище Моган цілком знищене вогнем”, передає РИА Новости.

Разом з тим, за його даними, “пожежа на острові Гран-Канарья локалізована і біля тисячі жителів муніципального округу Сан-Бартоломе отримали можливість повернутися додому”.

“На трьох Канарських островах – Гран-Канарья, Тенерифе і Гомера, де вогонь уже загашений – вигоріло не менш ніж 35 тисяч гектарів лісу”, – зазначив представник Міністерства, за зведеннями якого, причиною пожежі на Тенерифі, як і на Гран-Канарья, швидше за все, став зумисний підпал.

У середу на Канарский архіпелаг близько 11.00 за місцевим часом (13.00 мск) прибуває прем`єр-міністр країни Хосе Луїс Родригес Сапатеро (Jose Luis Rodriguez Zapatero), щоб “особисто ознайомитися з масштабами катастрофи і визначити розмір допомоги для потерпілих”, повідомили РИА Новости в іспанській Раді Мінстрів.

(…)

Одночасно ліси запалали і на материковій частині Іспанії: у провінції Кастілья-і-Леон (на півіч від Мадрида) у ніч на середу загорівся природний заповідник Лас-аррібес-дель-дуэро і муніципальний округ Авіла-де-Вальдекаса.

“В Авіла-де-Вальдекаса йде термінова евакуація місцевого населення”, – сказав представник міністерства навколишнього середовища.

Лісові пожежі в Іспанії трапляються щоліта і завдають колосальної шкоди природі і людям. Тільки торік у Галісії (північний захід Іспанії) вигоріла приблизно п`ята частина всіх лісових масивів. У провінції Гвадалахара, за 100 кілометрів на північний схід від Мадрида, при гасінні лісової пожежі влітку 2006 року загинули 12 пожежних.

https://dsns.gov.ua/news/ostanni-novini/5280

Loading