Чому пожежі в екосистемах прирівняли до диверсій

Вестник шахтера 
10/04/2022

Щороку о цій порі героями (а точніше — антигероями) наших публікацій стають палії — люди, які запалюють суху траву, очерет та влаштовують пожежі в екосистемі. Але цього року проблема набула значно більшого масштабу. Адже у той час, коли країна бореться із зовнішнім ворогом — російськими окупантами, — витрачати сили на боротьбу із внутрішніми шкідниками та злочинцями — занадто дороге «задоволення».

Нещодавно в один із вечорів мешканці деяких районів Павлограда побачили з вікон червоне світіння – весь горизонт палав, а зверху здіймалися клуби чорного диму. Звісно ж, у час війни перша думка у багатьох була про ворожі обстріли та вибухи. Але жодних звуків, схожих на це, у той час ніхто не чув. Пізніше стало зрозуміло – знову почалися пожежі в екосистемі. Суха погода та сильний вітер швидко перетворили невеликі осередки вогню на величезні пожежі, завдавши значної шкоди лісам, полям, птахам, тваринам, які саме цієї пори року висиджують, виводять, народжують своїх дитинчат.

Пожежі в екосистемі охопили не лише Павлоград та Західний Донбас, а всю країну.

І якщо раніше рятувальники просто звикли до такої сезонної активності паліїв, то наразі, під час війни в Україні, такі підпали можуть розцінюватися як диверсії. Адже вони відволікають рятувальників від іншої роботи, якої зараз прибавляють російські окупанти, знищуючи українські села і міста, завдаючи шкоди інфраструктурі. Витягати людей з-під завалів зруйнованих споруд, гасити пожежі внаслідок вибухів ворожих ракет та снарядів – усе це на плечах рятувальників. І у цей час вони вимушені відволікати значні людські та матеріальні ресурси на боротьбу з вогнем в екосистемах.

«Не спалюйте суху траву — не спопеляйте землю!»

Ось лише кілька повідомлень від вогнеборців про великі пожежі в екосистемі, що сталися у регіоні минулого тижня.

20 березня. «Станом на 18:00, внаслідок спалювання сміття та сухої рослинності, на території Павлоградського району виникло 6 пожеж у природних екосистемах! Площа, пройдена вогнем на відкритих територіях, склала понад 60 000 м2. Загоряння виникали поблизу населених пунктів та в екологічних системах сіл Бразолове, Богданівка, Троїцьке та, найбільше, в місті Павлоград (3 пожежі). До ліквідації пожеж залучено 17 чоловік особового складу та 3 одиниці техніки 6-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області та 6 чоловік та 3 одиниці техніки місцевих пожежних команд».

Це мале зайченя вискочило з самого пекла прямо під ноги вогнеборцю. Це сталося у м. Бобринець Кіровоградської області під час гасіння пожежі в екосистемі. Малюка відвезли до пожежної частини. Там ним опікуються рятувальники.

24 березня. «О 12:27 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про пожежу сухої трави у Павлоградському районі. Було виявлено 6 осередків загорання сухої трави на загальній площі 4,7 га. Внаслідок інтенсивного горіння займання перекинулось на хвойну підстилку лісу на площі 1,5 га. Для гасіння пожежі додатково направили пожежно-рятувальні відділення, співробітників Національної гвардії України та техніку фермерських господарств для підвозу води. Внаслідок поривів вітру 10-15 м/с площа пожежі поступово збільшувалась. О 15:52 пожежу локалізували на загальній площі 37,2 га, з них: верхового лісу — 2,5 га, низового лісу (хвойна підстилка) — 30 га та суха трава на відкритій території — 4,7 га. Всього для ліквідації пожежі залучено 56 чоловік особового складу та 12 одиниць техніки».

26 березня. «20:14. Для людей спалити понад 10 гектарів за день — це нічого не значить. Доба ще не закінчилась, а рятувальники Павлоградщини та співробітники місцевих пожежних команд району здійснили вже понад 10 виїздів для гасіння пожеж сухої трави на територіях міст Павлоград та Тернівка, селища Юр’ївка, Вербківської та Богданівської територіальних громад.

Внаслідок пожежі лісу поблизу села Вербки знищено верхового лісу на площі 2,5 га, низового лісу (хвойна підстилка) — 30 га та суху траву на відкритій території — 4,7 га».

27 березня. «За минулу зміну пожежно-рятувальні підрозділи Павлоградського району здійснили 14 оперативно-рятувальних виїздів, з яких 13 пожеж в екосистемах, в результаті яких загальна площа пожеж склала більше 42,66 га».

У зв’язку з цими подіями рятувальники закликали громадян не спалювати сухостій. Щоб запобігти пожежам в екосистемі, вони постійно проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед місцевих мешканців.

Під час бесід з громадянами, вогнеборці доводять невтішну статистику пожеж у екосистемах, розповідають про причини їх виникнення та закликають дотримуватися простих правил пожежної безпеки:

1. Бути обережним з вогнем поблизу лісових масивів.

2. Не розводити багаття у вітряну погоду.

3. Не спалювати сміття та суху рослинність на відкритій території.

4. При виявленні пожежі негайно телефонувати до Служби порятунку за номером 101.

«Шановні громадяни, будьте свідомими. Скільки звернень, скільки прохань, невже все даремно?! Не спалюйте суху траву — не спопеляйте землю. В Україні війна! Випалюючи сухостій або сміття на відкритій території, ви не лише порушуєте законодавство, а й відволікаєте від виконання бойових завдань підрозділи ДСНС України, військових та правоохоронців, а відтак знижуєте обороноздатність країни!» — уже буквально благають пожежники у своїх зверненнях.

Спалювання сухої рослинності в Україні прирівняли до диверсії

Звертаються до паліїв зі свого боку і правоохоронці. Вони нагадують про відповідальність, яка передбачена законом, та наголошують, що у воєнний час такі дії прирівнюються до диверсії.

«Отож, нешановні палії, вас очікує штраф до 21 420 грн, або ув’язнення строком від 10 до 15 років з конфіскацією майна. Вже немає слів, як звернутись до вас, щоб дійшло. Досить нищити екосистеми країни, досить завдавати шкоди оточуючим, досить нищити запаси дорогоцінного пального у найважчий час для України», — закликали у соцмережах правоохоронці. Та нагадали, що на території сіл та міст здійснюється патруль поліцейськими. І диверсантів-паліїв також очікує суворе покарання.

Ось таку красуню-сову врятували під час пожежі сухої трави вогнеборці.

За інформацію про паліїв платять гроші

На превеликий жаль, вмовляння, з якими щороку звертаються рятувальники, діють не на всіх. Щоб вирішити цю нагальну проблему, цього року вирішили діяти в інший спосіб.

Так, на Дніпропетровщині одного з паліїв, якого упіймали на місці злочину, люди прив’язали до стовпа, як це зараз роблять з мародерами по всій країні.

Ще один метод боротьби з паліями — винагорода за інформацію про них. Люди — як окремі приватні особи, так і підприємства — готові платити власні кошти за достовірну інформацію про тих, хто завдає шкоди екосистемі.

Так, наприклад, очільник Павлограда Анатолій Вершина оголосив, що готовий заплатити 5 тис. грн тим, хто повідомлятиме про людей, які нехтують забороною спалювати сухостій, що призводить до масштабних пожеж у регіоні, повідомляє муніципальний канал ПТРК.

«На жаль, є не лише зовнішній ворог країни, а й внутрішній — це палії. Скажімо так — сезонні, а можливо, і не лише. Адже підпал сухої трави перетворюється на масштабні пожежі. І це відбувається не лише у нашому місті, а по всій Україні, — сказав міський голова Павлограда Анатолій Вершина. — Я ініціюю таку ідею: готовий особисто заплатити 5 тисяч гривень, якщо люди нададуть відеозапис або іншу достовірну інформацію, що підтвердиться, про підпал сухостою, я особисто виплачу ці кошти».

Достовірну інформацію про палііїв з підтвердженими фактами просять надавати правоохоронним органам. Якщо інформація підтвердиться — небайдужі та пильні громадяни отримають винагороду.

Телеканал «Дніпро» у обласному центрі також виклав у соцмережах повідомлення, що виплачує винагороду за таку інформацію.

«Якщо ви побачили особу, яка підпалює поля, чи спалює сміття навіть на своїй приватній території (стосується мешканців приватного сектора), терміново повідомляйте локацію!

1. При можливості зробіть фото особи, яка робить підпали.

2. Напишіть адресу або геолокацію з вказанням часу.

Після отримання інформації відбудеться фіксація з повітря за допомогою БПЛА та будуть вжиті необхідні заходи.

Винагорода за надану інформацію, що підтвердилась, буде виплачена протягом однієї доби», — йдеться у дописі телеканалу.

Отже на боротьбу з паліями сьогодні закликають усіх небайдужих громадян. Адже сьогодні це також боротьба за перемогу України.

https://gazeta-vestnik.com.ua/novosti/obshhestvo/chomu-pozhezhi-v-ekosistemah-pririvnyali-do-diversij/