Чорнобильський ліс вивозиться в промислових масштабах

За даними журналістів проекту, наразі заражений ліс із Чорнобильської зони розвозять по всій країні. Вивозиться деревина через центральний пропускний пункт. Офіційно – деревина безпечна для здоров’я людини, що начебто підтверджується результатами радіаційної перевірки. Водночас у експертів достовірність цієї перевірки викликає великі сумніви, пише Обозреватель.

“Якщо ви зупините машину біля зони відчуження в Дитятках, попросите документи – подайте, будь ласка, ваш дозвіл, то ви побачите, що там вимірюється тільки цезій в деревині, а стронцій не вимірюється. Тому що стронцій буде по всій зоні відчуження перевищувати нормативи, які встановлені Мінздравом. На це закривають очі”, – розповідає Сергій Зібцев, керівник регіонального Східноєвропейського Центру моніторингу пожеж.

Журналісти поспілкувалися з власником пилорами, розташованої у селищі Іванків, що за 30 км від зони відчуження. Він розповів: чорнобильський ліс купують на десятках деревообробних підприємств у навколишніх селах. А вже звідти радіоактивна деревина їде по всій країні. Масштаби – вражають.

“В зоні відчуження легально працює державне підприємство “Північна пуща”. Але є підозра і докази, як розповідає експерт, що під виглядом протипожежних рубок ліс вирізають у колосальних масштабах”, – стверджує автор сюжету.

“Рубки проводяться там суцільні. Активно, багато рубають. Це протипожежні розриви. Останній – 72 тисячі метрів кубічних”, – підтверджує слова кореспондента Сергій Зібцев.

Окрім офіційного КПП, ліс із чорнобильських лісів можна провезти і через “дірки” у периметрі радіоактивно забрудненої зони, що налічує сотні кілометрів. В яких обсягах, куди і наскільки забруднений ліс “витікає” через ці “дірки”, в Україні сказати не може ніхто: попри те, що про існування “дір” знають і в парламенті, і у виконавчій владі, покласти край вивезенню небезпечної для здоров’я людей деревини держава досі не спромоглася.

За даними авторів сюжету, особливо небезпечна ця ситуація тим, що українці, самі того не підозрюючи, разом з чорнобильською деревиною отримують понаднормові дози радіоактивних цезію та стронцію. А це суттєво впливає на здоров’я людини. Цезій перш за все вражає мязи та печінку, а стронцій накопичується у кістках.

Раніше OBOZREVATEL повідомляв, що Міжнародний фонд дикої природи заявив, що в Україні замовчуються проблеми вирубки лісів, забруднення рік та захаращення сміттям територій. Повз увагу численних екоактивістів також пройшли масштабні пожежі у Чорнобильській зоні. Журналісти 24 каналу поцікавилися, з чим пов’язана така вибірковість – і з’ясували, що значна частина екоактивістів в Україні працює “за викликом”: вони просто відпрацьовують замовлення в інтересах окремих політичних сил, котрі прагнуть піару, чи бізнес-структур, які за допомогою екотематики намагаються знищити своїх конкурентів.

https://uazmi.org/news/post/hAU8KUtLLHQPZWGjmFKSzW

***

Заражений ліс із Чорнобильської зони розвозять по всій країні

Чорнобильський ліс вивозиться у промислових масштабах, екологи мовчать

pixabay

Чорнобильський ліс вирубується у промислових масштабах, а перевірки радіоактивної забрудненості деревини викликають сумніви. Про це пише  obozrevatel.com,  посилаючись на розслідування журналістів програми “Гроші” на 1+1.  

Офіційно – деревина безпечна для здоров’я людини, що начебто підтверджується результатами радіаційної перевірки. Водночас у експертів достовірність цієї перевірки викликає великі сумніви. 

“Якщо ви зупините машину біля зони відчуження в Дитятках, попросите документи – подайте, будь ласка, ваш дозвіл, то ви побачите, що там вимірюється тільки цезій в деревині, а стронцій не вимірюється. Тому що стронцій буде по всій зоні відчуження перевищувати нормативи, які встановлені Мінздравом. На це закривають очі”, – розповідає Сергій Зібцев, керівник регіонального Східноєвропейського Центру моніторингу пожеж.

За даними журналістів проекту, наразі заражений ліс із Чорнобильської зони розвозять по всій країні. За словами  власника пилорами, розташованої у селищі Іванків, що за 30 км від зони відчуження,  чорнобильський ліс купують на десятках деревообробних підприємств у навколишніх селах. А вже звідти радіоактивна деревина їде по всій країні.  

Ідеться про те, що в  зоні відчуження легально працює державне підприємство “Північна пуща”.  Але є підозра і докази, як розповідає експерт, що під виглядом протипожежних рубок ліс вирізають у колосальних масштабах. Сергій Зібцев говорить, що рубки проводяться там суцільні, багато рубають.

“Це протипожежні розриви. Останній – 72 тисячі метрів кубічних”, –  говорить Зібцев 

Посилаючись на сюжет, видання зазначає, що окрім офіційного КПП, ліс із чорнобильських лісів можна провезти і через “дірки” у периметрі радіоактивно забрудненої зони, що налічує сотні кілометрів.

“В яких обсягах, куди і наскільки забруднений ліс “витікає” через ці “дірки”, в Україні сказати не може ніхто: попри те, що про існування “дір” знають і в парламенті, і у виконавчій владі, покласти край вивезенню небезпечної для здоров’я людей деревини держава досі не спромоглася, – стверджують автори сюжету. –  Особливо небезпечна ця ситуація тим, що українці, самі того не підозрюючи, разом з чорнобильською деревиною отримують понаднормові дози радіоактивних цезію та стронцію. А це суттєво впливає на здоров’я людини. Цезій перш за все вражає мязи та печінку, а стронцій накопичується у кістках”.

Нагадаємо, як стало відомо сьогодні, у Чорнобильській зоні ліквідували пожежу, яка сталася у неділю.

Відзначимо, Європарламент стурбований екологічною політикою в Україні.