Чи ефективна власна переробка деревини в державних лісогосподарських підприємствах України?

Спілкуюся з різними лісопереробниками по всій Україні, а також з працівниками державних лісових господарств.

Якщо коротко, то власна переробка державними лісогосподарськими підприємствами деревної необробленої сировини є збитковою! Більше того, процес власної деревообробки створює передумови для укорінення корупції і тіньових «схем».

Які ж проблеми з власною переробкою деревини держаних підприємств?

По-перше: коефіцієнт виходу готової продукції на держпідприємствах складає: 2,7-3 (з 3м3 лісу кругляка – виходить – 1м3 готової продукції). В приватних підприємств коефіцієнт виходу складає – 1.8-2.2. Тобто, з 2м3 виходить – 1м3 готової продукції.

Але і це ще не все.

По-друге: держлісгоспи в якості сировини використовують заготовлені круглі необроблені лісоматеріали з 20-30% збитковою рентабельністю. Тобто, якщо ці лісоматеріали продати на відкритих аукціонах, то державні підприємства уже на старті не втрачають 20-30% вартості продукції.

Більше того, щоб якось штучно збільшити прибутковість власної лісопереробки на державних підприємствах часто вдаються до зловживань. Зокрема, фактично для переробки використовують круглі лісоматеріали високої якості (класу якості), а в первинних документах вказують, що сировина – низького класу.

Отже, результат досягається за рахунок кількісної переробки, а не якісної. Що завдає мільйонних, якщо не мільярдних, збитків для бюджету України в маштабах всієі держави

.По-третє: уже готові товари в результаті власної переробки, держпідприємства зазвичай продають за заниженими цінами.

А щасливі нові покупці потім перепродують на 30% дорожче куплену вигідно у лісгоспах готову перероблену лісову продукцію.

Якщо вже лишати власну переробку в державних підприємств, то за прикладом Білорусії – виставляти все на відкриті торги.

Так демпінгуються ціни на перероблену лісову продукцію для всіх добросовісних учасників цього ринку.

Тож чому в держлісгоспах вважають вигідною власну переробку лісоматеріалів?

1. Тому, що в ручному режимі компенсують технічні, організаційні та технологічні недоліки за рахунок заниження вартості початкової сировини для подальшої переробки! Що завдає мільярдних збитків в маштабах всіє держави.

2. Готову оброблену на держпідприємствах деревину продають не на відкритих аукціонах за риноковими цінами, а за будь-якими заниженими цінами будь-яким конрганетам.

3. Відсутній ефективний громадський і державний контроль за власною переробкою лісопродукції, загальноприйнятих методик і механізмів оцінки її ефективності, що створює передмови для манупіляцій і різного роду тлумачення!

Які висновики?

1. Необхідно розглянути питання про економічну доцільність власної переробки деревини держлісгоспами!

2. Необхідно врегулювати питання реалізації готової лісової продукції держлісгоспами на законодавчому рівні. Щоб цей процес відбувався відкрито на аукціонах за зрозумілими для всіх правилами.

Такі заходи, на моє переконання, зменшать збитки для Держаного бюджету України і покращать економічне становище державних лісогосподарських підприємств!

https://www.facebook.com/profile.php?id=100022110309460&cft[0]=AZW-Hdy9D-KBoqF9wA8j8tmaVdFPIL4sXjWNzBpyX-clY_-B1S1P0ga1h0I9Oh4fWKFzRzQVspNxSSAN0Y43UuIKK8kVWKtAeRks69N3gjpSMD1yiLfu-Be4yxvzaO96gIrA7U0C6OIgdgLVrpLOxcpXHENxHMCbBAcEeIylx-NcKQiUaUf5tAqt4UhIRz5qU6MrMqMj0ZUlzscfNmDIRS4j&tn=-UC%2CP-R