Дорога спаленим лісом

Робоча поїздка Голови Держлісагентства на Схід України.

З 29 по 31 липня Голова Державного агентства лісових ресурсів України Василь Кузьович перебував з робочою поїздкою у лісогосподарських підприємствах Луганської, Донецької та Харківської областей.

Дорогою, спілкуючись із кореспондентом нашої газети, Голова відомства розповів про мету свого візиту в східні області країни: «Я розпочав робочу поїздку до областей, проблеми в яких були відомі ще задовго до мого нещодавнього призначення. Зокрема – це і великі лісові пожежі, що накрили Луганщину останнім часом, і масштабні самовільні рубки на Харківщині… Чому вирішив поїхати одразу на Схід? Остання масштабна лісова пожежа відбулася саме на Луганщині, тому робочий день починаю з цієї області. Орієнтовна площа цієї пожежі, яка зараз ще уточнюється, становить близько 8 тис. га. Хочу на місці з’ясувати, як бачать лісівники способи ліквідації наслідків цього лиха. І не лише в частині очищення площ від пошкодженої вогнем деревини, а й способів відновлення лісів. Загальна площа лісів Луганщини, яка підконтрольна Україні, не є великою, тому те, що згоріло – це досить значний відсоток для області, що дає підстави говорити про екологічне лихо.

Також хочу зустрітися з людьми, які у надзвичайно складних умовах працюють у лісовому господарстві. Маю донести, що про них не лише пам’ятають, а й розуміють їхні проблеми.

Нещадна критика, яка сьогодні звучить на адресу лісівників, мало впливає на реальний стан речей. З лісівничої точки зору, те, що допустили посадові особи держлісгоспів, зокрема Харківщини, – аморально, але правову оцінку нехай дадуть компетентні органи. Через їхні дії вся галузь одержала тавро, яке буде ще довго видно. Тому хочу на місці розібратися, щоб потім прийняти правильні кадрові рішення, які були загальмовані, незважаючи на доручення влади. Подивимось, що змінилося з часу виявлення кричущих фактів незаконних рубок».

Головою відомства заплановано зустрітись з науковими працівниками Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації на Харківщині, щоб почути їхні проблеми.

«Планую дати доручення щодо тематики наукових розробок, які, на мій погляд, є актуальними не лише для галузі, а й для суспільства», – зазначив Василь Кузьович.

Що побачив Голова Держлісагентства на Луганщині

«До вас приїхав не інспектор, а Голова, який для себе хоче з’ясувати ваші можливості і зробити щось для їх покращення». Так не раз новопризначений керівник Держліс­агентства Василь Кузьович популярно пояснював місцевим лісівникам мету своєї поїздки Сходом України.

Найпершу область для ознайомлення очільник лісівників обрав Луганську, де проблеми ведення лісового господарства чи не найбільш відчутні на загальному теж не простому економічному фоні.

Автомобіль мчить стрічкою новенького пречудового асфальту (програма «Велике будівництво», виявляється, діє!) повз стіну чорного обвугленого лісу. На значних ділянках пройшлася низова пожежа, але настільки сильна, що крони сосон пожовтіли, вони мертві.

Пожежа в луганських лісах тривала тиждень починаючи з 6 липня ц.р. Епіцентром став Сєвєродонецький лісгосп, де вогонь знищив ліс на площі більше 1800 га, згоріло 26 будинків, загинули люди. Але не лісівникові важко уявити розміри цієї площі. Так от, по прямій лінії цей чорний ліс протягнувся на 10 кілометрів. Найбільше вражає те, що всі ці насадження сосни зроблені вручну людьми на піску.

– Це барханні піски, – пояснив Володимир Шевченко, перший заступник начальника Луганського ОУЛМГ. – У свій час ці рухомі піски закріпили лісонасадженнями і от тепер, якщо тут зникне ліс, знову можуть відбуватися пилові бурі, як це було ще на пам’яті нинішнього покоління.

Але перед цією гіпотетичною проблемою, яку лісівники зможуть побороти своєю працею, насадивши ліс заново, слід, спершу, вирішити іншу. Що робити з цими тисячами гектарів «горільника»? Куди і як його збути, щоб хоч якось компенсувати багатомільйонні збитки лісгоспам, а, значить, і державі? Навіть продати, як дрова, і то велика проблема – попит на паливо зараз невеликий. Можливо, переробляти на тріску, розмірковують лісівники. А Василь Кузьович сподівається, що вдасться скористатися державною програмою, коли громадські будівлі – школи, лікарні… переводяться на альтернативне газовому опалення.

Переймається проблемами лісівників і Голова Луганської обласної державної адміністрації – керівник обласної військово-цивільної адміністрації Сергій Гайдай, який знайшов час для зустрічі з Головою Держлісагентства і керівниками Луганського обласного управління.

– Запобігти пожежі, побороти вогонь, поки він не набрав сили – цього стратегічного напрямку в охороні лісів, – вважає Василь Кузьович, – слід дотримуватися, і робити все можливе для розбудови систем відеоспостереження за лісами.

Така система, поєднана з GPS-навігацією, здатна виявити вогонь на початковій стадії і прокласти найкоротший маршрут до нього пожежникам. На посту відеоспостереження за лісами Голова Держлісагентства побував у Охтирському лісництві ДП «Новоайдарське ЛМГ». Але техніка без людей, вмотивованих до роботи, мало чого варта. Після кількох років без фінансування лісові підприємства Сходу країни нарешті в цьому році отримали гроші. Цього достатньо? Вистачає лише на заробітну плату, пояснюють місцеві лісівники. Чи можна бути впевненим у надійному захисті лісу, якщо його охоронець, наприклад, водій пожежного автомобіля має зарплату мінімальну – менше чотирьох тисяч гривень? А техніка, на якій він працює, застаріла морально і фізично ще років 30 тому!

Колись популярні, а потім «репресовані» цехи деревопереробки при лісгоспах, сьогодні, в умовах недофінансування лісової галузі, знову можуть стати актуальними. Свій цех зберегли в Новоайдарському лісгоспі і це теж допомагає вижити в непростих економічних умовах.

Теплий душевний прийом влаштували новому Голові Держліс­агентства в Станиці Луганській. В Малинівському лісництві Василя Кузьовича зустріли з караваєм. Тут не приховують, що покладають великі сподівання на те, що до управління галуззю прийшов, нарешті, керівник, який розуміє проблеми лісівництва і буде їх вирішувати.

Іван КУГНО,
Луганщина,
Газета “Природа і суспільство”