Державне підприємство “Ліси України” восени 2023 року висадить 86 млн нових дерев на території 13,9 тис. га, повідомив генеральний директор підприємства Юрій Болоховець.
“Розпочали восени лісокультурну кампанію. Наші пріоритети: ліси нової якості, більш стійкі до зміни клімату, менш вразливі до шкідників і пожеж. Площі створення монокультур зменшуються, проєктуються переважно змішані лісові культури”, – зазначив Болоховець.
Серед пріоритетів підприємства також заліснення всіх суцільних зрубів у лісах ДП “Ліси України”, а також заліснення деградованих територій, переданих ДП “Ліси України” місцевими громадами.
“Ми суттєво збільшуємо частку сіянців із закритою кореневою системою (ЗКС). За цим показником поступово наздоганяємо Польщу. Відкрито і працює вже п’ять сучасних селекційних центрів. Відкриття ще чотирьох збільшить посадковий матеріал із ЗКС до 25 млн одиниць. Такі сіянці дають кращу приживлюваність, більший приріст. Збільшується тривалість лісокультурної кампанії”, – повідомив гендиректор.
За його інформацією, замість штучних ялинових насаджень, що всихають, у Карпатському регіоні висаджуватимуть природні буково-ялинові ліси, які століттями прикрашали схили гір. Заплановано також масштабне висаджування лісів у південній частині України.
“Минулого року там щорічно на півдні висаджували лише 100-200 га лісу. Цього року за кошти ДП “Ліси України” провели величезну підготовчу роботу і висадимо близько 5,4 тисячі га”, – наголосив Болоховець і додав, що відтворення лісів на Півдні України відбуватиметься виключно з урахуванням результатів наукових досліджень для збереження природних екосистем.
Як повідомлялося, державне спеціалізоване господарське підприємство “Ліси України” є одним із найбільших лісокористувачів Європи та найбільшим лісокористувачем України. Входить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України. В управлінні підприємства перебувають 6,6 млн га земель державного лісового фонду.
В Україні з 2016 року розпочалася реформа лісового господарства. У її межах уже впроваджено продаж необробленої деревини на електронних аукціонах. З 2021 року в низці областей у тестовому режимі працює інтерактивна карта розміщення об’єктів переробки деревини.
У галузі впроваджено проєкт “Ліс у смартфоні”, який містить перелік лісорубних квитків на заготівлю деревини та дає змогу перевірити законність здійснення рубок на онлайн-карті відомства.
З 1 червня 2023 року Україна запустила пілот електронної видачі лісорубних квитків і сертифікатів походження лісоматеріалів. Крім того, ДП “Ліси України” розпочало пілотний проєкт із закупівлі послуг із заготівлі деревини через електронний майданчик Prozorro.
До теперішнього часу “Ліси України” заготовили понад 130 тис. куб. м дров для проходження опалювального сезону 2023/2024.
***
Восени в державних лісах України висадять 86 мільйонів сіянців дерев
18.10.2023 15:59
За планом осінньої лісокультурної кампанії державне підприємство “Ліси України” планує висадити понад 86 млн сіянців дерев на території майже 14 тис. га.
Про це повідомив генеральний директор ДП “Ліси України” Юрій Болоховець у Фейсбуці, передає Укрінформ.
“Націлені на створення лісів нової якості – більш стійких до змін клімату, менш вразливих для шкідників та пожеж”, – підкреслив Болоховець.
Тому, за його словами, площі монокультур будуть зменшуватися та проєктуватимуться переважно змішані лісові культури.
“У пріоритеті – залісення всіх суцільних зрубів у лісових масивах та деградованих територій, переданих ДП «Ліси України» місцевими громадами”, – каже Болоховець.
За його даними, у процесі насаджень суттєво збільшено частку сіянців із закритою кореневою системою (ЗКС) і за цим показником Україна вже наздоганяє Польщу.
“З 5 відкритих селекційних центрів уже отримуємо 13 млн сіянців із ЗКС. Відкриття ще 4 селекційних центрів збільшить садивний матеріал із ЗСК до понад 25 млн. Такі сіянці дають кращу приживлюваність, більший приріст. Це більша тривалість лісокультурної кампанії”, – повідомив Болоховець.
Він також наголосив на масштабному залісення півдня України.
“Минулими роками там висаджувалось лише 100-200 га лісу. Цього року за кошти ДП «Ліси України» буде висаджено близько 5,4 тисячі га”, – сказав гендиректор ДП.
У Карпатському регіоні на заміну всихаючим штучним смерековим насадженням прийдуть природні буково-ялицеві ліси.
Як повідомлялося, цієї весни ДП “Ліси України” висадили 132 млн сіянців.
Фото: agrostory
Восени в державних лісах України висадять 86 мільйонів сіянців дерев (ukrinform.ua)
***
Ліси України
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Зміни шаблонів/файлів цієї версії очікують на перевірку. Стабільна версія була перевірена 24 лютого 2023.
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку


Ліси́ Украї́ни займають близько 15,9 % території держави та сформовані понад 30 видами деревних порід, серед яких переважають сосна (Pinus silvestris), дуб (Quercus robur), бук (Fagus silvatica), ялина (Picea abies), береза (Betula pendula), вільха (Alnus glutinosa), ясен (Fraxinus excelsior), граб (Carpinus betulus), ялиця (Abies alba).
Зміст
- 1Кількісні показники
- 2Власність
- 3Реліктові ліси
- 4Державний облік лісів
- 5Див. також
- 6Примітки
- 7Література
- 8Посилання
Кількісні показники
Загальна площа лісових ділянок, що належить до лісового фонду України, становить 10,4 млн га, в тому числі вкриті лісовою рослинністю 9,6 млн га. Лісистість України становить 15,9%. Але, попри досить невелику лісистість території, Україна займає 9-те місце у Європі за площею лісів та 7-те місце за запасами деревини.[1]
Умови для лісовирощування в Україні достатньо неоднорідні, тому ліси поширені територією держави нерівномірно. Найбільша лісистість — в Українських Карпатах (42 %). Лісистість в природних зонах рівнинної частини закономірно зменшується з півночі на південь. У лісах переважають молоді й середньовікові дерева таких порід, як сосна, ялина, бук, дуб. Вони охоплюють близько 90 % вкритої лісом площі.
Більше половини лісів країни створені людиною та потребують посиленого догляду.[1]
Станом на 2021 у віковій структурі переважають середньовікові насадження, частка стиглих та перестиглих насаджень 18,7%. Середній вік лісів становить понад 60 років. Відбувається поступове старіння лісів, що призводить до погіршення їх санітарного стану.[1]
Ліси України сформовані понад 30 видами деревних порід, серед яких домінують сосна, дуб, бук, ялина, береза, вільха, ясен, граб, ялиця. Хвойні насадження займають 43% загальної площі, зокрема, сосна – 35%. Твердолистяні насадження становлять 43%, зокрема, дуб і бук – 37%.[1]
Запас деревини в лісах станом на 2021 оцінюється в межах 2,3 мільярда м3. Запас на 1 гектарі складає в середньому 235 м3. За рік в лісах України в середньому приростає 35 млн м3 деревини.[1]
Середньорічний приріст деревини на 1 га у лісах Держлісагентства дорівнює 3,9 м3 на 1 гектар і коливається від 5,0 м3 в Карпатах до 2,5 м3 у степовій зоні. Відбувається поступове збільшення запасу, що підтверджує значний економічний і природоохоронний потенціал українських лісів.[1]
Ліси реформованих сільгосппідприємств зріджені та знаходяться в складному санітарному стані.[1]
Власність
Відповідно до Земельного та Лісового кодексів ліси України можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності:[1]
- Переважна більшість лісів перебуває у державній власності.
- У процесі розмежування земель до комунальної власності можуть бути віднесені близько 1,3 млн га (13%) земельних ділянок лісогосподарського призначення, що знаходяться у постійному користуванні комунальних підприємств, підпорядкованих органам місцевого самоврядування.
- Частка лісів приватної власності складає менше 0,1% загальної площі лісових земель.
Близько 800 тис. га лісових земель державної власності не надані в користування та віднесені до земель запасу. В Україні історично сформована ситуація з закріпленням державних лісів за численними постійними лісокористувачами (для ведення лісового господарства ліси надані в постійне користування підприємствам, установам і організаціям кількох десятків міністерств і відомств). За відомчим підпорядкуванням, найбільша площа лісових земель (близько 73%) перебуває у користуванні лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Держлісагентства.[1]
Реліктові ліси
У Криму, на Поліссі, на Закарпатті й сьогодні можна знайти ділянки лісів з реліктовою рослинністю. На Донбасі, в Святих горах збереглися крейдові бори — острівці дольодовикового лісового покриву України. Вони утворилися в долині Сіверського Дінця наприкінці третинного періоду. Основна рослина — сосна крейдова, що відрізняється від сосни звичайної більш короткою хвоєю, дуже твердою деревиною і дрібними округлими шишками. Висотою сосни — від 8 до 28 м, найстаріші з цих дерев формою крони нагадують італійські зонтичні пінії[2].
Державний облік лісів
У 2011 році Державне агентство лісових ресурсів України спільно з Українським державним проєктним лісовпорядним виробничим об’єднанням ВО «Укрдержліспроєкт» розробили та затвердили Концептуальну програму розвитку лісовпорядкування на період до 2015 року. Зміст зазначеної програми полягав в проведенні національної інвентаризації лісів та запровадженні в лісовпорядкуванні і лісовому господарстві сучасних географічних інформаційних технологій (ГІС-технологій). Також в зазначеній програмі було передбачено здійснення Державного обліку лісів України, який не проводився з 1996 року.
Ліси України — Вікіпедія (wikipedia.org)