Диверсія проти Зеленського: хто і навіщо збирається зірвати “Зелену країну”?

05.10.21 11:20 

На минулому тижні лісництва по всій країні розпочали осінню висадку нових дерев. Програма президента “Зелена країна” стартувала.

Від урядовців і парламентарів постійно чую, що вона вельми складна. ЄС ухвалив рішення до 2030 року висадити 3 млрд дерев. Ми за три роки збираємося самотужки посадити 1 млрд!

Лісовому господарству доведеться збільшити висадку мінімум у кілька разів. Дуже добре, що керівник Держлісагентства усвідомлює масштабність виклику, готовий брати відповідальність і гарантувати президенту результат.

Уже зроблено досить багато. Вирішили питання землі, фінансування, будують 9 сучасних насіннєвих центрів для вирощування сіянців європейської якості, закуповують нову техніку.

Але програма президента не єдиний виклик! Керівнику агентства потрібно провести реформу: збільшити лісгоспи, скоротити адміністративний апарат, завершити процес диджиталізації галузі, удосконалити електронний облік деревини, запровадити невиснажливі європейські технології заготівлі… Цей колосальний перелік завдань можна продовжувати і продовжувати! Як успішно реалізувати все, що заплановано? Як змусити систему змінюватись? Адже в цій галузі працює більш як 100 тисяч осіб. Функціонують тисячі переробних приватних підприємств. Важливими є дії місцевої влади. Це величезний механізм, який звик жити за певними правилами й іноді надзвичайно вперто опирається новаціям і реформам.

Відповідь проста – потрібні не лише бажання та професіоналізм керівництва агентства, але й ВПЕВНЕНІСТЬ усіх стейкхолдерів у тому, що завтра ця галузь не матиме нових керівників і замість плану реалізації програми президента не почнуть, як це бувало раніше, вимагати план стосовно “відкатів”.

А такої впевненості й досі немає!

Навколо посади керівника агентства вже кілька місяців відбувається незрозуміла гра. У минулому місяці Кабмін вже вдруге оголосив кадровий конкурс, і вже вдруге на нього подають документи ті самі люди – Юрій Болоховець, Володимир Бондар, Микола Салівончик (із нових кандидатів – лише Андрій Білоус). Знову галуззю ширяться чутки, нібито один із кандидатів домовився “з ким треба” і вся конкурсна процедура “заточена” під нього.

Слід сказати кілька слів про кожного кандидата.

Микола Салівончик керував до 2018 року Рокитнянським держспецлісгоспом у Рівненській області. Причина звільнення – порушення фінансово-господарської діяльності підприємства. У листопаді 2018 року новий директор Борисовець повідомив у регіональне Управління захисту економіки Національної поліції України, що попереднє керівництво створило кредиторську заборгованість більш ніж 4 млн грн. перед чотирма юридичними особами. Умови договорів з підрядниками, як зазначається у листі, є невигідними для лісгоспу та мають на меті “вимивання” коштів з держпідприємства, яке внаслідок цього доведено до фінансової неспроможності та не здатне нормально продовжувати господарську діяльність.

Андрій Білоус – завідувач кафедри Національного університету біоресурсів і природокористування. Особисто я не проти науковців, однак минулого року ми вже мали на посаді керівника лісагентства завідувача кафедри Бережанського агротехнічного інституту Василя Кузьовича. Кабмін дуже швидко з ним розпрощався.

Володимир Бондар – фактичний керівник агентства у 2017–2019 роках. Саме його на минулому конкурсі комісія Національного агентства з питань державної служби обрала одним із фіналістів. З яких таких причин?

Спробуємо проаналізувати основні показники роботи лісової галузі у 2019 році за часів Бондаря та у 2021 році за керівництва Болоховця.

Обсяг незаконних рубок: за 2019 рік – 118 тис. м3, за 6 місяців 2021 року – 8,8 тис. м3 (реальна ефективність боротьби з “чорними лісорубами”).

Площа і кількість пожеж: у 2019 році – 1065 га (1261 загорянь), за 9 місяців 2021 року – 213 га (479 загорянь) (зниження площі пожеж вп’ятеро завдяки масштабним інвестиціям у матеріально-технічну базу й ефективному професійному управлінню).

Надходження до бюджету податків та обов’язкових платежів: за 9 місяців 2019 року – 4,7 млрд. грн, за 9 місяців 2021 року – 6,1 млрд. грн. (якість управління, детінізація, боротьба з корупцією).

Дохід від реалізації продукції: за 9 місяців 2019 року – 11,4 млрд. грн, за 9 місяців 2021 року – 14,9 млрд. грн.(продаж деревини на прозорих електронних аукціонах замість корупційних прямих договорів).

Середня зарплата (мотивація персоналу, якість кадрів, боротьба з корупцією) – 10,5 тис. грн., у 2021 році – 15 тис. грн.

А ось вам декілька цитат із рішення Рахункової палати від 17 грудня 2019 року № 37-3, які пояснюють низькі показники роботи у 2017–2019 роках:

“Моніторинг лісів у 2017–2018 роках та І півріччі 2019 року не здійснювали. Отже, інформації про реальний стан лісів, тобто їхній кількісний і якісний склад, немає”.

“Завдана незаконними вирубками загальна сума шкоди – 736 млн гривень. Показник відшкодування завданих збитків не перевищує трьох відсотків…”

“Фінансовий результат діяльності підприємств у 2018 році становив 475,3 млн грн., що на 5% менше показника 2017 року і на 19% – 2016 року та має тенденцію до зменшення”.

Тобто за три роки “керування” (з 2017 до 2019 року включно) доходи лісгоспів впали майже на 20%!!! Вкрадено майже мільярд гривень! І це лише те, що офіційно зафіксовано. Оце так ефективний менеджмент!

Мені цікаво – конкурсна комісія НАДС вивчала цей документ? Чи аналізували інші “здобутки” керівництва тих часів? Такі як, наприклад, корупційні “прямі” договори, які повернули у 2018 році абсолютно свідомо, контрабанду лісу, злочинне знищення Карпат, провалену протипожежну роботу, через що в країні у 2020 році відбулись страшні пожежи, які знищили десятки тисяч гектарів лісу. Чого варте лише тримання на керівних посадах одіозних персонажів, якими є Сиса, Курінський, Мурга? Яких Зеленський після обрання його президентом особисто звільняв із посад!

У 2019 році я брав участь у конкурсі на посаду і заступника, і голови лісагентства. Дуже добре знаю, що процедура відбору формальна й умовна. Найбільше балів отримує той кандидат, хто заздалегідь знає питання і відповіді, за які члени комісії гарантовано поставлять максимальний бал. Це певна гра – виграє той, хто домовився з круп’є.

Коли на конкурс приходять нові люди, “договорняк” ще можна протягнути. Але в нашому випадку тут кандидати, які вже пропрацювали на посаді не два і не три місяці. Тож всім зрозуміло, що такі бали нічого не варті, бо є конкретні результати їхньої роботи, які дуже просто перевірити й оцінити!!!

Тому якщо і на другому конкурсі хтось спробує зіграти в “договорняк” – реакція, впевнений, буде жорсткою, адже це зрив програми президента України. Є чітка позиція представників профільних Комітетів Верховної Ради України, які опікуються проблематикою відродження лісів: повернути у лісову галузь старе керівництво – це відверта диверсія проти країни та її лідера. Немає сумніву, що в Офісі Президента також зроблять усе можливе, аби не допустити диверсії проти команди Володимира Зеленського та повернення кадрів часів Порошенка.

https://censor.net/ru/blogs/3292140/diversya_proti_zelenskogo_hto_navscho_zbiratsya_zrvati_zelenu_kranu

 43 total views,  1 views today