Диявол криється в деталях: тонкощі візиту Президента на Волинь

 10.07.2020

Володимир Зеленський вперше на Волині – це ТОП-тема дня 9 липня. Нагадаємо, Волинь під час президентських виборів також, як і абсолютна більшість областей України, віддала перевагу саме Володимиру Зеленському. Однак, з того часу минуло вже більше року, дещо сталося і в державі і на Волині, у багатьох ставлення до чинного президента змінилося, та й він певною мірою змінився. «Волинь.Правда» проаналізувала події вчорашнього дня та підбила підсумки: чи сподобався Володимир Зеленський волинянам, і чи сподобалася Волинь Володимиру Зеленському. 

Нагадаємо, вчора, 9 липня, Президент України Володимир Зеленський відвідав Волинь із робочим візитом. Він проінспектував хід будівництва автомобільної дороги загального користування державного значення М-19 Доманово (на м.Брест) – Ковель – Чернівці – Тереблече (на м.Бухарест), після цього відвідав будівництво дитячого садочка у селі Крупа, яке відбувається у рамках президентської програми «Велике будівництво», а також провів зустріч із представниками бізнесу у Луцьку. Про будівництво «Волинь.Правда» та й практично всі інші ЗМІ Волині написали вже чимало, а ось на інші політичні підводні течії даного візиту мало хто звернув увагу. А дарма, адже, як відомо, Диявол криється в деталях. Тож які тонкі сигнали в результаті візиту поступили для аналітиків – у короткому огляді «Волинь.Правди».

БІЗНЕС ДЕМОНСТРУЄ НЕЗАЛЕЖНІСТЬ, А ЮРІЙ ПОГУЛЯЙКО НАБИРАЄ БАЛІВ

Щодо бізнесу. Бізнес буває різний, і якщо великі структури об’єднуються і грають в свою гру, то представники середнього класу за останні кілька років акумулювали достатньо ресурсів, аби відстояти власну незалежність і пробувати заявляти про свої права та інтереси в Луцьку і на Волині. Однак, схоже, і між ними немає єдності, адже, як відомо, протиріччя між президентською вертикаллю, яку доручили очолити вихідцю з Луганщини Юрію Погуляйку, та місцевим самоврядуванням, у якому на Волині домінує політична команда Ігоря Палиці, набирають обертів. Одна частина підприємців більше знаходить спільну мову з Волинською ОДА, інша – з радою. Цілком можливо, що на зустріч із гарантом запрошували саме першу їх частину, аби дещо підсилити ефект максимальної підтримки. Всім відомо, що подібні візити відбуваються у рамках раніше погодженого сценарію на рівні Офісу президента та ОДА, тож цілком нормальним явищем є забезпечення «теплого прийому» президенту з використанням найбільш лояльних до нього представників тих чи інших верств суспільства. В цьому немає нічого дивного чи поганого. Тим не менше, знайшлися й такі, які висловлювали свою підтримку Володимиру Зеленському особисто, але не його представнику на Волині Юрію Погуляйку, вимагаючи його відставки, називаючи губернатора «чужим».

Нагадаємо, епопея із Юрієм Погуляйком розпочалася ще до його призначення. Це кадрове рішення стало чи не першим каменем спотикання між ОДА та Волиньрадою, від яких відразу після виборів лунала риторика, співзвучна із назвою одного відомого фонду: «Тільки разом». Однак, це було не довго, і Волинська обласна і Луцька міська рада скерували звернення до Офісу президента із проханням не призначати Юрія Погуляйка губернатором Волинської області. Для цього навіть збирали позачергові сесії. Президент вирішив по-своєму і радам довелося змиритися з балансом у системі стримувань і противаг. Безумовно, у Луцьку, та й на Волині загалом, є досить потужне протилежне політичне крило, яке категорично не підтримує політику чинного президента і всієї його команди, час від часу проявляючи активність. Це було під час погодження формули Штайнмаєра, під час призначення Юрія Погуляйка, не був винятком і вчорашній візит президента. Тим не менше, масових протестних акцій вчора не було, губернатор теж витримав тиск достойно і, ймовірно, додав кілька балів до власного рейтингу в очах волинян.

Загалом, Волинь тепло прийняла Володимира Зеленського, який, між іншим, теж був налаштований стримано-оптимістично, і спокійно відповідав на всі запитання, навіть досить гострі. Зокрема, від представників «Національного корпусу» пролунало питання щодо фінансування політичної платформи, підконтрольної олігарху Віктору Медведчуку. Володимир Зеленський впевнено відповів, що не має сумнівів у тому, що політична сила Віктора Медведчука є п’ятою колоною і фінансується за рахунок Росії.

ХОЛОСТИЙ ПОСТРІЛ: ЗБИТИ ГОЛОВНОГО ЛІСІВНИКА ВОЛИНІ НЕ ВИЙШЛО

Юрій Погуляйко не один єдиний посадовець на Волині, на якого намагалися «накапати» президенту. Незадовго до візиту Володимира Зеленського на «плюсах» у скандальній програмі «Гроші» вийшов сюжет про керівника Волинського обласного управління лісового господарства Олександра Кватирка. Всім відомо, що якщо вже «Гроші» беруться за справу, то не для того, щоб похвалити. На добивання зіграв і один із місцевих телеканалів, де також вийшов негативний сюжет про головного лісівника Волині, однак, всі ці постріли виявилися холостими. На запитання журналістів цього ж телеканалу Володимир Зеленський відповів, що не знайомий з Олександром Кватирком особисто, проте, наголосив, що керівник Держлісагентства сам розбереться, хто в його галузі працює добросовісно і професійно, а хто… «вийди отсюда, розбійник».

Нагадаємо, що Олександр Кватирко вже від нового Президента на День Конституції отримав звання заслуженого лісівника України. «Волинь.Правда» неодноразово висвітлювала об’єктивні проблеми лісової галузі, суть провокацій, організованих різними структурами, та офіційні показники лісового господарства Волині, за якими можна судити про результати управління галуззю Олександром Кватирком. У цих матеріалах ми наголошували, що Олександр Кватирко – не політик, він не звик «піаритися» і правильно підносити свої досягнення, однак, мабуть, якщо його роботу позитивно оцінював попередній головний лісівник України Володимир Бондар, і таку ж думку має новий керівник Держлісагентства Андрій Заблоцький, то, швидше за все, це є об’єктивна експертна думка. І звинуватити нову політичну команду у закриванні очей на проблеми лісової галузі в Україні дуже важко, адже, до прикладу, на Харківщині Володимир Зеленський зробив серйозний розгін, і там таки полетіли голови. Сьогодні ж гарант Конституції запевняє, що такого свавілля в лісах України, яке було за часів попередньої влади, вже немає. Тож спроби «збити» Олександра Кватирка відверто провалилися, хоча, безумовно, багато хто потирав руки в очікуванні «лісового» скандалу.

Розуміючи, чиїми руками працюють проти головного лісівника Волині, можна з легкістю зрозуміти, кому це вигідно. А розуміючи це, цілком логічно можна припустити, що вигода ця зводиться до одного цінного ресурсу, мабуть, найціннішого, який є в лісі – бурштину. Олександр Кватирко не ризикує брати на себе відповідальність і надавати гектари лісу для розробки родовищ цього дорогоцінного каміння одним із комунальних підприємств області без юридичного погодження у Держлісагентстві. До слова, на Волині вдалося уникнути «бурштинової лихоманки», яка в 2012-2017 роках накрила сусідню Рівненщину. Цього вдалося досягнути, в тому числі, і за рахунок чіткої позиції лісівників, їхньої готовності підтримувати лад у лісі. Безумовно, інформаційні атаки проти Олександра Кватирка будуть продовжуватися, однак, схоже, він не звертає на них жодної уваги.

ДЕПУТАТСЬКИЙ ІГНОР: СЛУГИ НАРОДУ НЕ ПІДТРИМУЮТЬ ВИБОРУ НАРОДУ

В принципі, логічно було припустити, що певні сили використають приїзд президента для того, щоб ввести у вуха потрібну їм інформацію, відстоюючи власні інтереси. Однак, відсутність на зустрічі нардепів-мажоритарників відверто здивувала. Нагадаємо, що зустрічати Володимира Зеленського на Волині приїхав тільки В’ячеслав Рубльов. І то, мабуть, тільки тому, що обирався до парламенту під прапором «Слуги народу», хоча зараз входить у депутатську групу «За майбутнє», як і всі інші волинські нардепи, які чомусь проігнорували приїзд гаранта. Мабуть, так сталося вперше.

По-різному можна ставитися до Володимира Зеленського як особистості і як політика, однак на Волинь він приїхав у статусі Президента, якому висловила свою підтримку більшість жителів України. Можна не поважати самого Володимира Зеленського, однак, поважати інститут Президента України народним депутатам, здається, все ж таки треба. Чи слуги народу не сприймають вибору цього народу? Чому нардепи не були на зустрічі з президентом – можна тільки здогадуватися, але не важко прогнозувати, що карти почнуть відкриватися вже найближчим часом, ближче до осені. Цілком можливо, що офіс «Слуги народу», який нещодавно урочисто відрився у Луцьку, приготує ще чимало сюрпризів команді, яка вже розписала прізвища майбутніх мерів волинських міст у своїх виборчих планах.

Загалом Волинь пережила візит першої особи держави легко і позитивно, без скандалів і неприємних конфузів. Та й сам гарант, вочевидь, лишився задоволеним своїм візитом, про це можна судити хоча б по позитивному селфі на фоні Замку Любарта. Залишається побажати Володимиру Зеленському зберегти свій позитивний настрій і запал енергії та скерувати його в конструктивне русло державотворення, аби бренд «Велике будівництво» набув більш ширшого значення, аніж спорудження нових об’єктів інфраструктури, а визначав нові принципи функціонування нашої держави – успішної, сильної і комфортної для життя кожного українця.      

Роман Колюхов