Екоактивісти є важливими для збереження довкілля, але перебувають під загрозою в багатьох країнах світу

ОНЛАЙН-ЗУСТРІЧ СПЕЦІАЛЬНОГО ДОПОВІДАЧА ОРХУСЬКОЇ КОНВЕНЦІЇ

29 листопада 2022

23 листопада відбулась онлайн-зустріч всіх зацікавлених сторін із новообраним спеціальним доповідачем Орхуської конвенції з питань захисту екозахисників, де він представив свій мандат та розказав про свою майбутню діяльність. Після свого обрання, пан Мішель Форст подякував сторонам за довіру та заявив, що він забезпечить виконання ним усіх обов’язків, покладених на нього в рамках його мандату. Зазначив, що буде незалежним спеціальним доповідачем, незалежним від країн, неурядових організацій, буде вимогливим до себе та інших, продемонструє корисність нового механізму. Пана Форста одноголосно було затверджено на першій посаді спеціального доповідача з питань захисту екоактивістів в червні 2022 року на позачерговій нараді Сторін Орхуської конвенції. Затвердження механізму швидкого реагування на переслідування екоактивістів відбулося шляхом прийняття рішення нарадою Сторін Орхуської конвенції в жовтні 2021 року для реагування на порушення країнами – сторонами конвенції вимог ст.3(8) конвенції.

Механізм спеціального доповідача має бути механізмом швидкого реагування на факти переслідування екологічних активістів у країнах, що є сторонами Орхуської конвенції. Це перший міжнародний механізм, який спеціально захищає захисників довкілля, знаменує собою важливий крок для просування екологічної демократії, допомагаючи активістам відстоювати право на чисте, здорове та стале довкілля. Роль спеціального доповідача полягає в тому, щоб вживати заходів для захисту будь-якої особи, яка зазнає або знаходиться під безпосередньою загрозою покарання, переслідування чи переслідувань за спроби реалізувати свої права, передбачені Орхуською конвенцією.

Спецдоповідач зазначив, що екоактивісти є важливими для збереження довкілля, але перебувають під загрозою в багатьох країнах світу. Сторони Орхуської конвенції, неурядові організації повідомляли про численні випадки, коли захисники довкілля піддавались слідкуванням, великим штрафам, звільненню з роботи, погрозам, залякуванням, насильству, затриманням та навіть вбивствам. Тому, вкрай важливо, щоб вони могли без страху здійснювати свої права, що закріплені Конвенцією. У звіті спеціального доповідача з питань ситуації з правозахисниками Ради ООН з прав людини, пані Мері Лоулор було встановлено, що кожен другий правозахисник, який був вбитий у 2019 році, працював з громадськістю щодо питань землі, впливу підприємницької діяльності на довкілля. Серед сторін Орхуської конвенції з січня 2017 року повідомлялося про випадки переслідування, покарання та утисків екоактивістів в 16 країнах.

Наприклад, у 2020 році, після виступу проти нафтового проекту, двоє захисників у Франції зазнали утисків з боку влади, у Боснії та Герцоговині у 2019 році мирні протестувальники зіткнулися з надмірною силою поліції та звинуваченнями у правопорушеннях, а також їм було відмовлено в належній медичній допомозі. Це не лише порушило їхні права, надані Орхуською конвенцією, та загрожувало їхній безпеці, а ймовірно, призвело до стримування інших від здійснення їхніх екологічних прав. У звіті представника громадянського суспільства в Україні зазначено, що “загалом щонайменше 55 активістів зазнали нападу з початку 2017 року та понад 40 за останні 12 місяців”. Ще більш тривожним є той факт, що у 2019 році двоє лісників були вбиті за спробу перешкодити незаконній вирубці лісу у Румунії. Global Witness зафіксував, що в період з 2012 року по 2020 роки по всьому світу було вбито 1539 захисників (https://unece.org/media/environment/Aarhus-Convention/press/361413).

Враховуючи, що час має важливе значення, коли мова йде про безпеку захисників, то спеціальний доповідач, робота якого підтримуватиметься Секретаріатом Орхуської конвенції, має різноманітні інструменти для швидкого, ефективного розгляду скарг та захисту екоактивістів, зокрема вжиття негайних, постійних заходів захисту, використання дипломатичних каналів, публічних заяв чи подання справи до уваги інших відповідних органів з прав людини, а також зацікавлених урядів і глав держав. Заходи будуть адаптовані до кожної ситуації та можуть включати декілька дій, які зацікавлена сторона має вжити для того, щоб захисники не піддавалися подальшому переслідуванню, покаранню та утиску. Спеціальний доповідач також відіграватиме активну роль у підвищенні обізнаності щодо прав захисників відповідно до Орхуської конвенції та співпрацюватиме з іншими правозахисними організаціями.

Загалом, будь-який представник громадськості, сторони Орхуської конвенції або Секретаріат можуть подати скаргу до спеціального доповідача. Скарга може навіть подаватися до вичерпання національних засобів правового захисту. Спеціальний доповідач зазначив, що буде вживати ефективні інструменти для швидкого та ефективного розгляду скарг, які будуть публікуватись на сайті після 60-ти днів.

Скаргу потрібно відправити спеціальному доповідачу за адресою: envdefenders@un.org, заявником може бути будь-який представник громадськості, що зазнає переслідувань, і який безпосередньо може звертатися, або від його імені може звертатися інша особа. Спеціальний доповідач розглядатиме будь-яку скаргу, якщо він не визначить, що вона:

  • анонімна, хоча, якщо містить достовірні твердження, можуть бути розглянуті;
  • є зловживання правом на подання такої скарги;
  • явно необгрунтована.

Більш глобальним завданням доповідача є:

  • підтримка впровадження у національне законодавство країн законів, які сприяють захисту екоактивістів;
  • пріоритетність захисту громадських прав, свобод, інтересів екологів, екоактивістів, журналістів;
  • боротьба із незаконними позовами проти журналістів, екоактивістів, екологів;
  • швидке розслідування екологічних правопорушень, що забезпечить захист екоактивістів від репресій, незаконних дій.

Громадськість покладає великі сподівання на роботу пана Мішеля Форста, заснування процедури швидкого реагування є унікальним та багатообіцяючим кроком. Початок роботи спеціального доповідача знаменує собою важливий крок у просуванні практичних заходів для підтримки загального права на чисте, здорове та стале довкілля.

http://epl.org.ua/announces/onlajn-zustrich-spetsialnogo-dopovidacha-orhuskoyi-konventsiyi/

Loading