Економіка чи екологія?

Транскордонний екологічний коридор – шлях до сталого розвитку Карпат.

Карпати – регіон в Україні, який має найбільший потенціал для створення транскордонних екологічних коридорів – найбільш перспективних природоохоронних формувань для сталого розвитку туризму та транскордонної співпраці.

Однією з відмінних рис Українських Карпат є чи не найвища спроможність сталого існування за рахунок збереження унікальної природи, розвитку екотуризму на її теренах, та створення транскордонних природоохоронних коридорів і розвиток через них міжнародної співпраці.

Нині на території Української частини Карпат існує досить велика кількість природно-заповідних територій, зокрема, вищої категорії – національних природних парків та заповідників. Їх тут загалом – 11. І це не дивно, бо саме тут, у Карпатах, збереглися найбільші площі не зруйнованих людиною куточків природи. І захист їх від можливого руйнування у час потужного техногенного розвитку є надважливим для перспектив сталого існування унікального гірського регіону України та його мешканців.

Також у Карпатському регіоні найбільша в Україні кількість існуючих та створюваних транскордонних екологічних коридорів і резерватів. Сьогодні їх три. Це створений у 1998 р. біосферний резерват «Східні Карпати», в якому об’єднались Польща, Словаччина, Україна, (українська частина – Ужанський нацпарк), та створювані екологічні коридори – Турківський (Польща – Україна, представлена, зокрема, нацпарком «Сколівські Бескиди», регіональним ландшафтним парком «Надсянський») і Буковинський (Румунія – Україна, представлена нац­парком «Вижницький»). А іще на верхніх схилах гір Верховинськго району Івано-Франківської області, там, де національний природний парк «Верховинський» межує з національним парком у Румунії «Мармароські гори», маємо унікальні умови для створення в Українських Карпатах іще одного масштабного транскордонного екологічного коридору. Для цього не вистачає одного невеликого «пазла» (див. карту). Ціна питання – ділянка лісу верхнього схилу гір площею 11,7 тис. га, що перебувають у користуванні ДП «Верховинський лісгосп».

Пропонована командою проекту «Збереження Карпатських пралісів» передача цієї ділянки лісових земель Верховинського лісгоспу у постійне користування нацпарку «Верховинський» відкриває шлях до створення четвертого, надважливого для Українських Карпат транс­кордонного екокоридору (Румунія – Україна). В ньому об’єднаються українські природно-заповідні території – Карпатський біосферний заповідник (близько 37 тис. га) в Закарпатській області, природний заповідник «Горгани» (5,3 тис. га), національні природні парки «Карпатський» (50,3 тис. га), «Верховинський» (12 тис. га) в Івано-Франківській області та з нацпарками на Івано-Франківщині, «Черемоський» (7,1 тис. га) на Чернівеччині з національним парком «Maramures Mountains» (133,4 тис. га) в Румунії. Загальна площа суцільного природоохоронного коридору становитиме 245,1 тис. га.

Що це означатиме з екологічної точки зору для регіону:

• Стале збереження особливо цінних лісів верхніх схилів гір, які несуть екологічну безпеку регіону.

• Створення максимально сприятливих умов для існування в горах, у віддаленні від населених пунктів звірів, зокрема, ведмедя бурого, який навідується до гірських присілків та приносить проблеми місцевим мешканцям.

З соціальної точки зору:

• Перспективи розвитку у регіоні транскордонної співпраці, зокрема, щодо екотуризму та екомаркетингу.

Чи зашкодить це економічній спроможності держлісгоспу? Запропонована до передачі у парк «Верховинський» ділянка лісових земель становить 34% загальної площі Верховинського лісгоспу. На цій ділянці 14,5% площі лісів розташовані на висоті від 1–1,1 тис. м над р. м. і 78% – 1,1 тис. м і вище. 92% площі становлять особливо цінні для збереження ліси (праліси, захисні, протиерозійні); 8% площі – експлуатаційні ліси; план рубок у держлісгоспі за базовим лісовпорядкуванням (2010–2020 рр.) – лише 9%. Тобто доцільно цей ліс передати у парк.

Три роки команда проекту разом із працівниками нацпарку «Верховинський» намагалися досягнути домовленості із зацікавленими сторонами. І щойно, 15 листопада, відбулась нарада у Івано-Франківській ОДА щодо пропонованого розширення НПП «Верховинський». Найближчим часом планується створення та засідання Робочої групи з цього питання.

З’явилась надія, що парк розшириться і в Українських Карпатах відкриється перспектива створення в Івано-Франківській області транс­кордоного екологічного коридору для природи, для тварин, для людей.

ДОВІДКА:

Проект з 2014 року впроваджується на території Українських Карпат громадською організацією «Українське товариство охорони птахів» за участі та фінансової підтримки німецької природоохоронної організації «Франкфуртське зоологічне товариство». До проекту долучено дев’ять національних природних парків із чотирьох областей гірських Карпат.

Василь МОЧАН,
Газета “Природа і суспільство”

Loading