Електронний облік деревини не працює? Порушники пиляють ліс на Чернігівщині ще інтенсивніше

Рівно рік тому Кабмін прийняв постанову, що передбачала обов’язковий електронний облік деревини. Тоді чиновники твердили, що запровадження такої системи унеможливить легалізацію незаконно заготовлених лісоматеріалів. Тобто стане складно чи неможливо фальсифікувати документи про походження. Втім досягти бажаного результату не вдалося: обсяги незаконних вирубок на Чернігівщині вражають.

Чіпування лісу стало обов’язковим з 1 лютого ц.р.

Одне з топ-досягнень Уряду Гончарука –  запровадження електронного обліку деревини для всіх підприємств галузі. Цікаво, що практично всі державні лісгоспи (їх в області всього 12) працюють із системою чіпування із 2012 року.

Після кількох місяців відмовок та протистоянь врешті на чіпування перейшло і комунальне підприємство «Чернігівоблагроліс» обласної ради, яке об’єднує 18 дочірніх агролісогосподарських спеціалізованих підприємств.

Але це не врятувало галузь від тотальних незаконних вирубок.

Для порівняння – нижче дані правоохоронних органів та контролюючих служб за 2019 та 2020 роки.

Порівняймо порушення у 2019 та 2020

У 2019 році Державною екологічною інспекцією в області виявлено порушення заготівлі деревини у 24 суб’єктів господарювання. Працівники лісової охорони передали до правоохоронних органів 49 справ про незаконні вирубки.

Вже у 2020 обсяги порушень не зменшились, не зважаючи на електронний облік деревини.

Так, за результатами проведених перевірок Державною екологічною інспекцією в області цьогоріч до правоохоронних органів передано 30 справ щодо виявлених правопорушень з незаконної порубки лісу. За 17 з них відкрито кримінальні провадження. Розраховані збитки становлять понад 18,6 мільйонів гривень.

Державною лісовою охороною Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства упродовж року виявлено 25 випадків незаконних рубок загальним об’ємом 84,7 кубічних метрів. Шкода, завдана лісовому господарству, склала більше 438 тисяч гривень, з яких 6,6 тисяч гривень сплачено добровільно. Крім того, складено 15 протоколів про порушення лісового законодавства на суму понад 7 тисяч гривень. У 16 випадках матеріали передано до правоохоронних органів.

Працівниками комунального підприємства «Чернігіоблагроліс» Чернігівської обласної ради виявлено 27 випадків незаконних рубок загальним об’ємом 428,43 кубічних метрів. При цьому завдана шкода становить майже 5 мільйонів гривень. За всіма правопорушеннями справи передані до правоохоронних органів.

За 10 місяців підрозділами Головного управління Національної поліції в області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості та розпочато досудове розслідування по 109 кримінальним провадженням за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка лісу», за якими двом особам повідомлено про підозру; 2 кримінальні провадження з угодою про визнання винуватості направлено до суду; закрито 18 кримінальних провадження (за відсутністю складу або події злочину); по інших – досудове розслідування триває.

* * *

Рік тому електронний обіг дередвини подавався у ЗМІ як одне з досягнень влади в Києві та на місцях. На жаль, це виявилось банальним піаром. І це враховуючи тільки офіційні дані. Скільки вкрадено лісу поза увагою правоохоронців – ще потрібно з’ясувати.

https://cntime.cn.ua/vsi-novini/item/29825-elektronnyioblikderevynynepratsiuieporushnykypyliaiutlisnachernihivshchynishcheintesyvnishe