Городнянські лісівники спростовують міф про безконтрольне вирубування лісу

У цьому журналісти переконалися на власні очі, коли вирушили з командою ДП «Городнянське лісове господарство» у престур у рамках акції «Створюємо ліси разом». Директор лісгоспу Валентин Реуцький та головний лісничий Максим Левкович провели цікаву екскурсію. У структурі підприємства нині діють шість лісництв – Городнянське, Тупичівське, Моложавське, Невклянське, Рубізьке та Староруднянське. Лісгосп забезпечує робочими місцями 280 чоловік. Середня зарплата торік склала 12 тисяч гривень, за три місяці 2021-го – 15 тисяч 800 гривень.

Не можуть вирубувати більше, ніж саджають

Понад усе бентежить лісівників, що в суспільстві шириться міф про те, що ліси вирубуються безконтрольно й бездумно. Мовляв, наступним поколінням можуть у спадок залишитись самі пеньки. Город­нянські лісівники переконливо доводять, що це не так.

– Жоден лісгосп не може вирубувати деревину на власний розсуд, – каже головний лісничий Максим Левкович. – Існує спеціальна розрахункова лісосіка. Раз на десять років в кожне лісове господарство приїжджають фахівці зі столичної лісовпорядної організації. Вони роблять розрахунки на 10 років. Визначають для лісгоспів рубки головного користування й усі заходи, які необхідно впроваджувати. Чомусь люди вважають, що завдання лісівників – вирубувати та реалізувати деревину. Насправді це зовсім не так. І хай інша наша робота не настільки помітна, але вона дуже важлива й об’ємна. Всі рубки – як головного користування, так і санітарні, рубки догляду, вибіркові – це вже вершина айсбергу. А починається наша праця від збору насіння до вирощування саджанців, висаджування їх на плантації, копіткого догляду за рослинами, які того потребують не один десяток років.Наприклад, соснам, які можна вирубувати, повинно бути не менше 80 років

Щоб наочно показати, як саджають та вирощують ліс, нам надали змогу побувати в лісництвах. Почалась екскурсія з Городнянського, де лісничим Олександр Ковтун.

Тут ми дізнались, що ліс починається не з дерев, а з маленької зернини. Тож і праця лісівників починається зі збору насіння. У лісгоспі є 56 гектарів лісонасіннєвих ділянок – саме на них працівники лісової охорони й збирають насіння. Потреба підприємства в ньому становить 900 кілограмів, з яких 60 кілограмів – це насіння хвойних порід. Для того, щоб отримати ці 60 кілограмів, треба зібрати шість тонн шишок.

Наразі лісгосп має один гектар посівного відділення лісових розсадників, на якому вирощується 1 мільйон 600 тисяч сіянців основних лісоутворюючих порід. У нинішньому році власна потреба становить 1 мільйон 200 тисяч, решта – реалізується сусіднім підприємствам, які мають дефіцит посадкового матеріалу.

Як борються з паліями

Тут же, в Городнянському лісництві, ми побачили, яким чином борються з лісовими пожежами. Ситуація відображається на моніторі комп’ютера, встановленого в конторі. Сюди сигнал подається з протипожежної вежі, обладнаної відеокамерами. Таких у лісгоспі чотири. Вони охоплюють видимістю 90 відсотків лісового масиву.

За сигналом тривоги на місце пожежі готова миттєво вийти техніка. Лісгосп має свою пожежну станцію, а в кожному лісництві є пункти зосередження пожежного інвентарю. В його арсеналі – лопати, хлопавки, ранцеві та моторизовані обприскувачі, мотопомпи тощо.

Є лісовий пожежний модуль, а загалом у господарстві налічується сім пожежних автомобілівЄ лісовий пожежний модуль, а загалом у господарстві налічується сім пожежних автомобілів

– Боротьба з паліями та підпалами – дуже актуальне й болюче питання, – каже Максим Левкович. – Бо лісова охорона може складати протоколи за порушення правил пожежної безпеки в лісі, але насправді довести вину зловмисника буває дуже важко. Між тим пожежі завдають величезні збитки лісовому господарству.

Красу творять не тільки в лісі

Територія довкола приміщення контори Городнянського лісництва вражає доглянутістю й вишуканістю. У справжньому раю серед трояндових клумб й акуратного газону розмістилися чудернацькі фігури звірів, затишна бесідка, дерев’яний колодязь. А поруч на вулиці – ігровий майданчик для дітей з гойдалками, пісочницею та казковим будиночком Баби-Яги.Далі – рекреаційна зона з затишними стежинами, лавочками та плакатами з пізнавальною інформацією про ліс та його мешканців

Таких зон відпочинку лісгосп встановив кілька в місцях, де найбільше люблять відпочивати городнянці. Валентин Реуцький зауважив, що в планах – продовження роботи по осучасненню та облаштуванню подібних зон відпочинку. Адже чим більше таких окультурених зон – тим менше пляшок та сміття в лісі.

Зачарував усіх декоративний розсадник, створений у 2015 році на території Городнянського лісництва. Для садоводів та озеленювачів тут справжнісінький рай – близько 40 видів рослин ростуть на плантації. Є тут різні види ялин, ялівцю, туї, самшиту, барбарису, катальпи, півонії деревовидної тощо.Будь-хто може прид­бати саджанці за помірною ціною для озеленення подвір’їв, вулиць

– Свого часу ми купували насіння по всій Україні, – каже Максим Левкович. – Тепер маємо декоративний матеріал не тільки для власних потреб, а й для реалізації. Ціни в рази нижчі ринкових. Вони коливаються від 48 до 360 гривень в залежності від виду рослини.

Трактором і мечем

Висадити понад мільйон дерев на 200 гектарах. Такий план мають цьогоріч городнянські лісівники. Втілити в життя його треба максимум за два з половиною тижні. Тож зараз у них дуже гаряча пора.

Яким чином вдається за такий короткий термін впоратися з посадковими роботами – нам показали в Моложавському та Невклянському лісництвах. У Моложавському лісництві біля контори ми також побачили плантацію новорічних ялинок. Тільки в минулому році лісгосп реалізував близько трьох тисяч новорічних дерев.Таких плантацій щороку створюється близько п’яти гектарів

Тут же, в Моложавському лісництві, нам показали, як механізованим способом готують ґрунт для посадки лісових культур та за допомогою техніки висаджують новий ліс. Масивний трактор курсує по колишній вирубці, готуючи глибоченькі борозни. Слідом за ним рухається машина, на якій, окрім водія, у своєрідній каретці їдуть два робітники й по черзі втикають саджанці. Одночасно механізм їх фіксує в ґрунті належним чином, щоб не пошкодилася коренева система.Приживлюваність саджанців дуже висока – 93 відсотки

Технікою висаджують лише 20 відсот­ків. Решту лісу саджають дідівським способом – за допомогою меча Колесова. Як це робиться – нам показали в Невклянському лісництві, де господарює лісничий Анатолій Лошик.

Посадка лісу з допомогю технікиПосадка лісу з допомогою техніки

Тут ми мали нагоду не тільки побачити, як висаджується ліс, а й безпосередньо долучитися до процесу. Лісівники з нат­хненням розповідали журналістам особливості технології посадки. Беззаперечно, вони не просто роблять те, що повин­ні за своїми професійними обов’язками, а й кожен з них душею закоханий у свою справу. Адже їхня праця не тільки творча й жива, а й спрямована на збереження безцінної скарбниці лісового царства.

Ми з задоволенням долучилися до цього таїнства. І, мабуть, навряд чи можна з чимось порівняти відчуття, коли через два-три десятки років ти зможеш з гордістю сказати своїм дітям чи онукам: «Дивись, ось у цьому молодому лісі є й деревця, посаджені моїми руками»

https://susidy.city/articles/139716/gorodnyanski-lisivniki-sprostovuyut-mif-pro-bezkontrolne-virubuvannya-lisu