Хто кинув оком на всі ліси?

Чергова «реформа» – це неприкритий дерибан чи лісова Мекка?

Чергова афера чи спроба раціонально використовувати лісові ресурси? Це про проєкт «Ліси України», від якого вся Волинь може крупно виграти, або так само з тріском програти. Що відбуваєжться?

Уряд, попри повномасштабну війну, хоче реформувати лісову галузь. Постанова Кабміну передбачає створення єдиного державного унітарного комерційного підприємства «Ліси України». Якщо документ затвердять, таке підприємство поглине всі державні лісгоспи країни.

Профспілки – проти монополізації лісу, тому що реформа ставить під загрозу існування всієї лісової галузі, йдеться в сюжеті ТРК «Аверс», на який звернули увагу колеги з ІА «Волинські новини»:

«Отже, на Волині не підтримали нову постанову уряду, бо вона суперечить Стратегії управління лісами України до 2035 року. В проєкті постанови йдеться про оптимізацію структури управління і функцій державних лісових господарств. Тож 157 лісгоспів втратять свої права, майно й дозволи на використання лісових ресурсів і перейдуть до новоствореного підприємства «Ліси України».

Голова первинної профспілкової організації «Ковельського державного лісгоспу» Сергій Наумчук розповідає:

«Це питання не на часі. Не варто робити цю реформу лише заради людей. Тому що люди зацікавлені в стабільній роботі підприємств, які дають їм роботу, а по сільських районах – це взагалі проблематичне питання. На сьогодні вони забезпечують обороноздатність держави і підтримують економіку. Лісгосп сплачує податки, дає надходження в громади. Громади теж зацікавлені в стабільній роботі колективів. Я не думаю, що ця реформа принесе користь – тільки шкоду і збитки».

Лісову галузь хочуть «реформувати» уже не вперше. І кожного разу стає все гірше…

Голова обласної організації профспілки працівників лісового господарства Павло Матіюк зазначає: не можна створювати підприємство, яке поглине всі державні лісові господарства.

«Усі кажуть, що потрібна реформа, але ніхто не каже, яка саме. Наші лісгоспи працюють ефективно», – наголошує він.

Нині є чимало проблем на півдні та сході України. Через війну знищено значні території лісового фонду. Представники профспілок лісової галузі переконані: всі сили потрібно направити на збереження та відновлення лісів, а не на реформу, яка несе ще більшу небезпеку, ніж воєнні дії, до того ж, ставить під загрозу реалізацію державних програм, як-от заліснення територій.

«Якщо ці лісгоспи – в скрутному становищі, то наші лісгоспи допомагають їм. Ми не відмовляємо, а держава фактично лишила їх напризволяще. А якщо зараз провести реформу, то на галузі можна буде поставити хрест, – звертає увагу Сергій Наумчук. – Ліси є державною власністю в багатьох країнах. Який сенс передавати їх у приватні руки? Це дерибан».

Нова постанова уряду суперечить принципам децентралізації. Цього допустити не можна. На місцях державні лісові господарства реагують на проблеми, які виникають у лісовій галузі, швидше, ніж центральна влада, зазначив голова Волинської обласної ради Григорій Недопад.

«Зараз ідеться фактично про монополізацію лісів України. В такому разі ми на місцях втратимо надходження до бюджету, погодження лісових рубок і загалом принципи децентралізації. Буде сидіти якийсь керівник у Києві, у якого потрібно буде брати погодження. Розуміємо, який буде наплив людей, бізнесу в столицю, щоб отримати дозвіл на рубку чи переробку. Тому це питання для нас принципове. Я проти цієї реформи. Потрібно все зберегти. Тоді ми будемо мати податки на місцях, а окремі громади отримують 70-80% надходжень саме від лісової галузі», – говорить голова найвищого органу представницької влади Волині.

Тому лісівники в особі голів профспілкових організацій разом із депутатами облради та нардепами підготували звернення до Кабміну на чолі з вічно вчорашнім Денисом Шмигалем проти його постанови та проти «реформування» лісової галузі.

Чи знають про це протистояння в Офісі Президента і як відреагують? І хто саме додумався до проєкту «Ліси України»?

Роман УСТИМЧУК.

Фото автора ілюстративне.

https://volga.lutsk.ua/view/53468/

Loading