Хто винен у вирубці лісів у Карпатах? – Roman Matys

У нас, як завжди, дуже швидко знайшли крайнього. Виявляється, у тому, що на Закарпатті паводки винна …… IKEA.

Зруйновані автошляхи, мости, обірване сполучення з населеними пунктами, загиблі – це все не через корумповані державні господарські лісопідприємства, не через те, що постраждалі села побудовані на колишній знищеній совєтами заплаві й автоматично потрапляють в зону ризику, і підтоплення тут неминучі. Про це пише еколог Петро Тєстов у колонці для видання «Тексти».

Люди страждають не через браконьєрський видубуток гравію та піску, не через те, що мешканці хаотично забудовуюють береги річок, ….. а через дерев’яні стільчики.

Розходимось. Питання знято, а винних знайдено й покарано.

Після цього «вкиду», який блискавично розлетівся усіма ЗМІ, десь там, на Закарпатті, полегшено видихнули лісники й місцеві чиновники, які продовжили через ту ж воду «намивати» гроші.

А якщо серйозно, то маємо розуміти, що це чергова маніпуляція, яка матиме доволі негативні наслідки для України.

IKEA – це зразкова іноземна інвестиція, яка уже декілька років досліджує можливості заходу на українському ринку. Після цього скандалу це виглядає взагалі захмарно.

Зразкова, тому що вона переймається абсолютно усім – від якості робочого місця до фізичного й матеріального стану свого працівника (а тепер згадайте у яких умовах зараз працюють люди в українських компаніях з обробки деревини).

Зразкова, тому що ця мережа має нульову толерантність до корупції – каталог шведського виробника є одним з найбільш популярних видань на планеті (за тиражами його можна порівняти з Біблією) .

Та й взагалі всі прекрасно розуміють, що відкриття мережі матиме чіткі ознаки інвестиційного буму, а це у свою чергу – нові робочі місця й зарплати.

На ринок вийде сильний конкурент, і він впливатиме на стратегію інших гравців, які точно будуть почуватися дискомфортно.

Однак від їхньої боротьби точно виграє український споживач, який отримає кращий товар за нижчими цінами. Тому я не здивуюсь, якщо потім виявиться, що до поширення новини дотичні конкуренти IKEA.

Дехто просто досі не може розпрощатися зі старими методами боротьби. Але тут потрібно визнати, що вони в українському середовищі доволі таки дієві.

Люди проковтнули інформацію, звинуватили в проблемах компанію, яка за багато миль звідси набагато легше. Звичайно, це легше зробити, аніж визнати свою відповідальність.

Більшість навіть не прочитала звіт!

По-перше, щоб запобігти потраплянню у свій ланцюг постачання деревини, заготовленої незаконно та з порушенням принципів сталості, Ikea покладається на Лісову опікунську раду (ЛОР – Forest Stewardship Council, FSC Незаконна деревина в букових стільцях Ikea має сертифікат FSC. Отже, логічно, що звинувачувати ми маємо опікунську раду. IKEA винна лише в тому, що вони недостатньо проконтролювали дії цього органу. Представники IKEA зазначили, що вже розпочали незалежний аудит поставок з України. Погодьтеся, що це важко робити, коли йде мова про постійний контроль величезних обсягів сировини.

Запитайте в успішних підприємців чи можуть вони проконтролювати усіх своїх підрядників, особливо найменших? А українська деревина складає менше ніж 1% з усієї сировини, яку отримує IKEA для виробництва своєї продукції.

До того ж, у звіті є певні похибки в дослідженні Earthsight, зокрема, перевищені обсяги деревини – вони говорять про 90 тис. м3 деревини, хоча за рік ТОВ «ВГСМ», яке виробляє продукцію для ІКЕА у Великому Бичкові на Закарпатті, переробляє максимум 40 тис. м3.

Тому раджу почитати звіт англійською й не дозволяти маніпулювати власною свідомістю. Дякую всім за те, що дивитесь, а також запрошую в мій телеграмм-канал проголосувати в опитуванні про те, хто винен в ситуації з незаконною вирубкою дерев у Карпатах?

Голосувати тут https://t.me/romanmatys/34

Roman Matys