ІКЕА не знайшла незаконної української деревини у своїй сировині, бо не шукала – Earthsight

Експерти сумніваються у результатах розслідування компанії.

ІКЕА заявила про завершення розслідування щодо використання нею незаконно заготовленої деревини з України. Проблем із ланцюгом постачання деревини не виявлено. Про це йдеться у відповідному документі компанії.  

Компанія Earthsight, дослідження якої стало приводом для цього розслідування, прокоментувала ZN.UA результати, отримані ІКЕА. На їх переконання, відсутність незалежного контролю і прозорості, а також обмежений обсяг дослідження ставлять достовірність його результатів під серйозний сумнів.

По-перше, ІКЕА повідомила Earthsight про два розслідування – одне внутрішнє, без відвідання об’єкту, а друге – «незалежне», проведене київською фірмою ТОВ «Легалліс» (Legallis LLC), що видає FSC сертифікати лісозаготівельним компаніям та органам лісового господарювання в Україні. Тобто «незалежне» розслідування робила фірма, яка є фігурантом висновків Earthsight.

По-друге, ІКЕА не оприлюднює повних результатів своїх розслідувань. Earthsight і кілька інших ГО, які займаються проблемами українських лісів, звернулися до компанії з письмовим проханням оприлюднити повний текст звітів як внутрішніх, так і зовнішніх аудиторів. ІКЕА відмовилася це зробити, заявивши, що це зроблено «з метою збереження репутації залучених осіб і партнерів, а також методів, які аудитори використовували про проведенні цього розслідування в Україні».

По-третє, ІКЕА вирішила тлумачити українське законодавство на власний розсуд.

Серед численних проблем із ланцюгом постачання ІКЕА у звіті Earthsight детально описано, як українські державні інспектори виявили, що постачальник ІКЕА здійснював «санітарну» рубку цінних букових лісів у періоди, коли така заготівля заборонена у зв’язку із важливим періодом розмноження дикої природи. Утім, ІКЕА заявила, що тлумачення цього закону є «складним» і що вона співпрацює з FSC, щоб вирішити питання «суперечливого законодавства».

По-четверте, ІКЕА замовчує некомпетентність FSC. У своїй відповіді компанія жодним чином не визнала об’єктивну неспроможність FSC виявити порушення законодавства, які знайдені у її ланцюгу постачання з України. Крім того, ІКЕА не визнала, що причиною можуть бути структурні недоліки, у т.ч. внутрішньосистемний конфлікт інтересів глибоко у структурі FSC. У звіті Earthsight показано, чому стандарти FSC в реальності є нижчими за вимоги законодавства ЄС. Однак, і ІКЕА, і FSC намагаються добитися того, щоб FSC-сертифікація відігравала більш важливу роль у питанні відповідності вимогам Регламенту ЄС щодо деревини і лісоматеріалів. Будучи одним із найважливіших клієнтів FSC, ІКЕА може використовувати свою величезну «м’яку силу», щоб добитися реальних змін від скандальної марки. Натомість, ІКЕА заявила, що продовжуватиме підтримувати фрагментарні зусилля FSC в Україні, незважаючи на переконливі докази у нашому звіті, що такі точкові зусилля ані не зможуть перетворити FSC у дієву організацію, ані не втримають меблі, виготовлені з нелегальної деревини з FSC-сертифікацією під потрапляння у магазини ІКЕА.

У своєму листі, адресованому Earthsight, ІКЕА заявляє, що FSC – це лише один з інструментів, який вона використовує для перевірки своїх постачальників, і що регулярно проводяться власні вибіркові аудити з метою перевірки відповідності у всьому ланцюгу постачання. Незрозуміло, чи проводилися вже такі аудити постачальників ІКЕА, перелічених у звіті Earthsight, і якщо так, то чому вони не змогли виявити деревину, незаконне походження якої неодноразово фіксували українські державні інспектори та Earthsight.

Про обидва дослідження Earthsight щодо незаконної вирубки українських лісів на користь європейських виробників можна прочитати у текстах «Озеленення» Європи» та «Карпатська різанина бензопилою».

https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/ikea-ne-znajshla-nezakonnoji-ukrajinskoji-derevini-u-svojij-sirovini-bo-ne-shukala-earthsight.html

Loading