IT-технології проти корупції

Юрій Болоховець

Сьогодні презентована стратегія цифровізації ДП “Ліси України”.

Її мета – прозорість, прослідкованість та контрольованість всіх виробничих та бізнес-процесів.

Назву деякі важливі новації, які стосуються обліку деревини та логістики.

Плануємо запровадження GPS моніторингу за переміщенням вантажних та спеціалізованих автотранспортних засобів у лісових масивах. Пілотний проєкт стартує вже цього року.

Місця та час стоянки, витрати палива. Все фіксуємо. Все відстежуємо.

Заносимо в систему ЕОД місцезнаходження (координати) усіх діючих складів заготовленої деревини у лісових масивах. Зможемо відстежувати обсяги заготовленої деревини в розрізі їхніх реальних місць штабелювання, бо лісгоспи часто мали по декілька точок відвантаження, а у звітності фігурував лише один склад.

У процесі запровадження — фотофіксація завантаженої деревини на лісовоз (наразі затверджується нормативна база та закуповуються технічні засоби). Під час оформлення «ТТН-ліс» автомобіль фотографується з трьох ракурсів, після чого файли з фотографіями завантажуються в систему ЕОД. Новий функціонал дає можливість лісовій охороні, правоохоронним органам зупинити автомобіль, зайти в систему ЕОД та порівняти вигляд деревини з фото в момент завантаження.

Буде удосконалена система валідації бирок автоматичного встановлення відмітки щодо їхнього використання. Простіше кажучи, майстри не зможуть притримувати завантаження інформації у ЕОД, скасовувати її та використовувати бирки повторно. Інформація буде передаватися у ЕОД автоматично. Після запровадження всього комплексу інновацій, виявляти зловживання стане на порядок простіше. Щось приховати стане дуже складно. Незаконно заготовлену деревину неможливо буде легалізувати та вивезти з лісу, що значно зменшить відсоток незаконних рубок.

Наші колеги (лісівники країн Балтії) кажуть, що боротьба з корупцією — це створення умов, за яких зловживання не можуть існувати. І вже давно запровадили аналогічні системи контролю.

Стратегія цифровізації ДП «Ліси України», розроблена за підтримки та сприяння Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та Державне агентство лісових ресурсів України, включає також багато інших напрямів: боротьба з пожежами, електронний документообіг, консолідація звітності, ERP системи тощо. Але про це докладніше згодом.

Loading