Кабмін воєнного часу

10 листопада 2022, 00:45 | Соня Кошкіна, Шеф-редактор LB.ua

Анонсовано реформу Кабміну зі скороченням кількості портфелів. Правда, після такого гучного анонсу не факт, що вона відбудеться. Що діється в українській владі? І як Денис Шмигаль став одним із найбільш потужних її гравців? LB.ua розбирається в деталях.

Минулого тижня, після оголошення про перехід Олексія Чернишова на посаду очільника НАК «Нафтогаз», зʼявилася інформація про можливе обʼєднання його відомства з Мінінфраструктури Олександра Кубракова. Однак цього не сталося – в Міністерство розвитку громад та територій призначили «і.о.» – першого заступника колишнього очільника.

І сталося це не тільки тому, що проти схрещення «бульдога з носорогом» виступав Чернишов. «Наразі йде робота над реформою Кабміну як такого, скороченням кількості відомств, оптимізацією витрат. Планується, що до кінця року її буде закінчено. Конкретика ще обговорюється, але загальна рамка – залишити 15 міністерств (проти нинішніх 17 і 4 – віце). Може, одним більше чи менше. Технічну сторону процесу забезпечує Михайло Федоров, загальне керівництво здійснює Денис Шмигаль. Так що немає чого розмінюватися, всі питання вирішуватимуть комплексно», – пояснив співрозмовник в Кабміні.

«Ще в червні нам поставили завдання подумати над власною оптимізацією. Бо нелогічно, що ми затягуємо паски для населення, а самі б цього не робили – треба показувати приклад», – говорить один із тих, чиє відомство – за попередньою інформацією – йде «під ніж». «Розуміючи, що – в даний конкретний момент – таке виправдано, мною особисто було розроблено декілька варіантів, як конкретно нам оптимізуватися. Всі пропозиції було подано особисто Премʼєру, обговорювалися із ним», – додає.

Фото: kmu.gov.ua

«Фактично йдеться про створення Кабміну «воєнного часу» – зараз маємо скоротитися і переглянути функціонал. Але робити це треба розумно. А не так, що у тебе, припустимо, тут 100 осіб скорочено, тут – сто, а після обʼєднання з іще одним відомством ті ж 200 і вийде», – уточнює третій співбесідник. За його словами, реформа – вимога часу, а після Перемоги зміни цілком можуть бути переглянуті, бо «відбудова і розвиток також, очевидно, потребуватимуть нових акцентів».

Загалом, всі численні співрозмовники у владі, з ким вдалося поспілкуватися LB.ua, ідею оптимізації підтримують. Але категорично не погоджуються із формою, в якій її було, мʼяко скажемо, «проанонсовано». Сходяться на тому, що в середу інформація в низці ЗМІ зʼявилася не без допомоги команди очільника Мінцифри Михайла Федорова.

Сам Федоров, у відповідь на тематичний запит LB.ua, сказав, що темою не займається (що є категоричною неправдою) і, відтак, не коментує.

Однак сам Кабмін «виток» збурив.

«Припустимо, завтра Денис Анатолійович збирає чергове засідання, і там присутні Верещук, Гутцайт, Рябікін, інші, яких – як в приказці говориться – «без їхнього відома оженили». Логічно, їм все це неприємно», – розмірковує один із міністрів.

Фото: пресслужба кабміну

«Такі реформи довго напрацьовуються, а втілюються миттєво – з сьогодні на завтра, без особливих дискусій, просто вольовим рішенням. Бо інакше – деморалізація колективу. Йдеться навіть не про міністрів, просто уявіть, з яким настроєм працюватиме, точніше не працюватиме, апарат – всі його ланки. А саме від апарату залежить багато чого», – додає другий.

Оскільки, як я зазначила вище, конструктивно поспілкуватися з Михайлом Федоровим не вийшло, візьмемо за базу аналізу схему реформи Кабміну, опубліковану шановним ZN.ua. Згідно з нею, внаслідок перетворень в Кабінеті Міністрів має залишитися 14 портфелів (чисельність «віце», які без власного міністерства – нуль без палички – не зазначається).

Фото: zn.ua

Переважно пропозиції щодо обʼєднання відомств виглядають цілком логічно, але окремі викликають запитання.

Пройдемося по черзі.

– Три в одному: Міністерство розвитку громад та територій злити з Мінінфраструктури та додати реінтеграцію тимчасово окупованих територій Ірини Верещук (варто зазначити, що після 24 лютого межі «тимчасово окупованих територій» постійно змінюються і планувати там роботу комплексно доволі важко). Очільник – Олександр Кубраков;

– Мінкульт та інформаційну політику поєднати з євроінтеграцією. …Що? Як? Яким боком? Наука, релігія, молодь і спорт йдуть, вибачте, лісом. Міністерське майбутнє Олександра Ткаченка в цьому контексті видається доволі сумнівним. А от Ольги Стефанишиної – зовсім навпаки. Так, на перший погляд, її функціонал логічно було б «влити» до МЗС, але останнє – згідно з Конституцією – має особливий статус, змінити який не так-то й просто;

– Поєднати Мінветеранів і Мінсоцполітики. Тут – без питань, все ок;

– Поєднати Мінекономіки, аграрну політику та продовольство з частиною (!) стратегічних галузей промисловості.

Чому частиною? Бо в складі Мінекономіки досі залишається один із профільних департаментів, який дублює і постійно «не в тему» перетинається з функціоналом відповідного міністерства. От, так і розподілили. Другу частину – приаттачити до Мінцифри (про це – нижче). Хоча в самому Міністерстві стратегічних галузей промисловості вважають цілком нормальним – на нинішньому етапі – перетворитися на відповідне агентство (за словами спеціалістів, цього цілком достатньо, щоб виконувати потрібний наразі функціонал), яке б працювало в структурі Міноборони.

Фото: Прес-служба Мінцифри

Але автори реформи бачать це інакше, тому другу частину Міністерства стратегічних галузей промисловості заплановано до передачі в Мінцифру. «Прагнення Михайла «запакувати» все, що можливо, в компʼютер – прогресивне і зрозуміле. Але все ж є певні винятки. І мова не просто про необхідність внесення точкових змін до профільного законодавства», – коментує один зі співрозмовників. Сюди ж – Держслужба.

Тепер підсумуємо.

У разі, якщо всі запропоновані метаморфози буде втілено, значно посилять свої позиції:

– Олександр Кубраков (саме під його зону відповідальності найближчими роками спрямовуватимуться найбільш значні інвестиції);

– Михайло Федоров (підпорядкувати собі в-с-ю Держслужбу, то вам не жарт. Мало хто розуміє, я-к-о-ї потужності то є механізм).

Вже є значно посиленими позиції Прем’єра Шмигаля та згаданого Олексія Чернишова.

Щодо Шмигаля, вдало висловився один із його підлеглих: «Денис Анатолійович, якого призначили свого часу на посаду, і Денис Анатолійович сьогодні – дві різні людини. Скільки не писали про наміри його змінити і навіть претендентів називали, завжди це оберталося виключно на його користь. Сьогодні він не просто сильний, а дуже сильний. Я б, приміром, не хотів опинитися на місці когось із його опонентів, хто йому дорогу переходить». 

Фото: EPA/UPG

Ще одна теза: «До кінця війни його точно не змінюватимуть. Це не просто не обговорюється, про це навіть не думає ніхто». І – уточнення: «Денис Анатолійович працює спокійно і дуже професійно. Він не створює якоїсь додаткової напруги, інтриг, не докопується до дрібниць. Навіть навпаки: тушить якісь незначні конфлікти, які виникають просто тому, що люди втомлюються і емоціонують. Важко знайти людину, яка була б настільки сумлінною і при цьому без власних політичних амбіцій».

Хороший приклад такої «спокійної сили» – усунення Юрія Вітренка. Який, звісно, всім пояснював, що пішов з НАКу сам (після третьої чи четвертої погрози звільнитися і низки скандалів – сил вже не стало рахувати), проте це не відповідає дійсності. По факту, Вітренка звільнили. А Чернишов, хоч і посів його місце, продовжує опікуватися урядовою комісією щодо підготовки до зими та проходження опалювального сезону (хоча абсолютно незрозуміло, як це інституційно поєднується).

***

Сухий висновок: реформа Кабміну до кінця року таки відбудеться. Але не в такій формі (хоча наближено), як опублікували ЗМІ за джерелами. Фінальне рішення прийматиме Премʼєр Шмигаль, який зараз дуже зблизився із Офісом Президента.

Фото: president.gov.ua

Соня Кошкіна, Шеф-редактор LB.ua

https://lb.ua/news/2022/11/10/535368_kabmin_voiennogo_chasu.html

***

В Україні зміниться концепція уряду: замість 20 міністерств стане 14, – ZN.ua

Передбачено скорочення граничної чисельності штату міністерств. 

Ірина Лисогор, керівниця відділу “Новини”

В Україні зміниться концепція уряду: замість 20 міністерств стане 14, – ZN.ua

Фото: Слово і діло

В Україні переформатують Кабінет міністрів. Запланована поява Центру уряду, який буде підпорядковуватися премʼєр-міністру, також обʼєднають деякі міністерства. 

За даними ZN.ua, відповідної згоди було досягнуто на нараді в президента України Володимира Зеленського за участі голови уряду, віцепремʼєрів та кількох міністрів. На цій нараді узгодили концепцію побудови Кабміну.

“У новій структурі уряду буде, вірогідніше за все, 14 міністерств замість поточних 20”, – зазначили журналісти.

Міністерство розвитку громад і територій, міністерство інфраструктури та Урядовий офіс з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій обʼєднають в міністерство розвитку інфраструктури і територій.

Мінкультури та інформаційної політики отримає функції щодо євроантлантичної інтеграції і стане міністерством євроінтеграції, культури та інформаційної політики.

Міністерство економіки, міністерство з питань стратегічних галузей промисловості (частково) і міністерство аграрної політики та продовольства обʼєднають у Міністерство економічного розвитку. 

Міністерство цифрової трансформації, Національне агентство України з питань державної служби (державну службу) і міністерство з питань стратегічних галузей промисловості (частково) обʼєднають у міністерство цифрової трансформації.

Міністерство у справах ветеранів і міністерство соціальної політики – у міністерство у справах ветеранів і соціальної політики. 

Міністерство екології змінить назву на Міністерство екології та природних ресурсів.

Без змін залишаються: Міненергетики, МЗС, МВС, МОЗ, Міноборони, Мінфін, Мінʼюст і Міносвіти і науки. 

Також передбачено скорочення граничної чисельності штату міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, подекуди – більш ніж удвічі.

У центральних апаратах міністерств – з 9 200 до 2 800 співробітників, у територіальних органах міністерств – із 17 тисяч до понад 7 тисяч співробітників, у центральних апаратах інших ЦОВВ – із 13 тисяч до 4 300 співробітників, у терорганах інших ЦОВВ – із близько 80 до понад 40 тисяч співробітників. Крім того, змінюється структура управління. Координацією стратегій й програм займатиметься Центр уряду, безпосередньо підпорядкований прем’єр-міністру.

У презентації Загального плану трансформації виконавчої влади в Україні, що відбулася в червні, пропонувалося скоротити кількість міністерство до 12. План надано LB.ua співрозмовниками у владі. 

Зокрема, пропонувалося, щоб уряд формували (попередньо):

 • міністерство розвитку громад, інфраструктури, територій та реінтеграції
 • міністерство трансформації публічної служби
 • міністерство справедливості, розвитку демократичних інституцій і інклюзивності
 • міністерство фінансів
 • міністерство інновацій та економічного розвитку
 • міністерство енергетики, сталого розвіитку та природних ресурсів
 • міністерство розвитку людського капіталу
 • міністерство добробуту та розвитку продуктивних сил
 • міністерство здоровʼя та безбарʼєрності
 • міністерство громадської безпеки
 • міністерство оборони
 • міністерство закордонних справ та євроінтеграції

Нагадаємо, перша інформація про можливі обʼєднання міністерств почала ширитися на тлі зміни голови НАК “Нафтогаз України” з Юрія Вітренка на Олексія Чернишова, який очолював Мінрегіон. Тоді джерела LB.ua говорили, що в уряді думають над обʼєднанням міністерства розвитку громад і територій та міністерства інфраструктури. 

https://lb.ua/news/2022/11/09/535325_ukraini_zminitsya_kontseptsiya_uryadu.html

Loading