Катастрофічне скорочення площі лісів у світі зафіксовано у 2022 році

Представлено доповідь про скорочення площі тропічних лісів у світі у 2022 році.

Площа, яку займають тропічні ліси у світі, скоротилася минулого року на 10%. Це призвело до утворення викидів вуглекислого газу обсягом 2,7 гігатонни. Такі дані наводяться у щорічному спільному дослідженні Global Forest Watch Інституту світових ресурсів (WRI) та університету Меріленду.

У 2022 році у світі було вирубано або знищено пожежами 4,1 млн га тропічних незайманих лісів. Це на 10% більше, ніж роком раніше, і за площею ці вирубки можна порівняти з територією Швейцарії або з втратою лісів на площі 11 футбольних полів щохвилини.

Автори дослідження зазначають, що скорочення площі лісів відбулося, навіть незважаючи на те, що у листопаді 2021 року на зустрічі в Глазго лідери 145 держав світу підписали особливу декларацію, взявши зобов’язання захищати ліси і до 2030 року домогтися повного припинення вирубок. «Питання так: ми йдемо до того, щоб досягти мети щодо припинення вирубки лісів до 2030 року? Коротка відповідь на нього: ні», – заявив представник WRI Род Тейлор.

Втрата лісів такої площі минулого року призвела до утворення викидів вуглекислого газу обсягом 2,7 гігатонни, а це еквівалентно річним викидам Індії від використання горючих копалин.

Найбільші вирубки тропічних незайманих лісів минулого року скоєні в Бразилії, де їх площа більша, ніж в інших країнах. Там було вирубано 1,8 млн. га лісу. Це на 14% більше, ніж роком раніше. А в штаті Амазонас, у якому перебуває понад половина незайманих лісів Бразилії, темпи вирубок за останні три роки майже подвоїлися. При цьому Бразилія також підписувала декларацію до Глазго у 2021 році. Дослідники відзначають, що період зростання вирубки лісів у Бразилії «збігся» з перебуванням на посаді президента Жаїра Болсонару, при якому були значно послаблені заходи екологічного захисту, оголошено амністію за незаконне вирубування лісів, послаблено права корінних народів, що проживають у зоні тропічних лісів, тощо.

З великим відривом від Бразилії йде Демократична Республіка Конго (ДРК), де вирубано 513 га лісів. На відміну від Бразилії, де ліс йде на продаж, у ДРК вирубки ведуть для розширення посівних площ та виробництва деревного вугілля для господарських потреб населення. До топ-5 зі знищення лісів також увійшли Болівія (386 тис. га), Індонезія (230 тис. га) та Перу (161 тис. га). Причому в Болівії вирубки зросли протягом року на 32%, що стало рекордом для цієї країни. А абсолютним рекордсменом за темпами зростання вирубаних тропічних лісів стала Гана, де 2022 року було знищено 18 тис. га, що на 71% більше, ніж роком раніше, що є катастрофою для країни, де таких лісів і так мало. Автори дослідження також зазначили, що значних успіхів досягла влада Індонезії, де за рік втрати лісів скоротилися на 64%.

Певне покращення відзначається у зоні лісів помірної кліматичної зони та тайги, знищення яких насамперед пожежами знизилося протягом року на 10%. Лідером зі скорочення темпів знищення таких лісів стала Росія. 2022 року в ній площі лісів, вирубаних або постраждалих від пожеж, скоротилися на 34% порівняно з 2021 роком, який був рекордним за кількістю лісових пожеж. Однак незважаючи на покращення ситуації, її частка у глобальному показнику скорочення лісових територій становить 19%.

Фото з відкритих джерел

«Аргумент»

https://argumentua.com/novini/katastrof-chne-skorochennya-ploshch-l-s-v-u-sv-t-zaf-ksovano-u-2022-rots

Loading