КЕКЦ, фекс, пекс

Стаття Еко-інформ

Фокуси природозахисної організації.

Ми давно слідкуємо за діяльністю природоохоронних відомств, громадських організацій, рухів, окремих людей, які працюють у цьому напрямку, й іноді виявляємо дивні речі та приходимо до висновку, що деякі екодіячі люблять не природу в собі, а себе в природі. І тут, як то кажуть, всі засоби згодяться, адже задля досягнення своєї мети – марнославства і збагачення, вони нічим не гребують.

Як приклад, нещодавно наткнувся у Фейсбуці на групу оперативного ботанічного реагування, де розміщено цікавий аналітичний допис науковця з відділу охорони природних екосистем Інституту екології Карпат (НАН), кандидата біологічних наук Надії Сичак.

Об’єктом її уваги, і не випадково, став відомий нашим читачам Київський еколого-культурний центр (КЕКЦ), засновником, директором й ідеологом якого є Володимир Борейко.

«Враховуючи, що КЕКЦ останнім часом велику увагу приділяє охороні рослин, мені захотілося подивитися «знаменитий» сайт і сторінку у Фейсбуці. І перше, що впало мені в око, це адреса сайту – ecoethics.ru, – розповідає Надії Сичак. – Виникає питання, чому домен цієї громадської організації має належність до Росії? Чому всі тексти на сайті КЕКЦу російською мовою, хоча називається він «Киевский», і саму ГО зареєстровано в Україні? Еколого-культурний центр якої культури, російської? Бо українською я знайшла лише продубльовану назву організації».

Далі більше і по суті.

«На самому ресурсі звернула увагу на заголовок «Уникальное открытие! КЭКЦ нашел редчайшее растение-альдрованду», читаю текст: «Это первое место находки альдрованды в Киевской области». Довелося прокоментувати…, – продовжує Надія. – Про існування альдрованди в Київській області вже повідомлялось у джерелах 1958 та 1985 року, тому писати: «Это первое место находки …» неетично та непрофесійно з позиції наукової етики. Адміністратор ресурсу мені відповів, що за останні 70 років це перша знахідка (хоча це не так) і вони мають право називати себе першими, а неетична і непрофесійна моя поведінка, видалили мій коментар і заблокували можливість коментувати…».

«Аналізую далі зміст ресурсу КЕКЦ. Виявилось, що майже всі світлини в антимисливських публікаціях про полювання в Україні – взяті з російських та білоруських сайтів, – зазначає науковець. – Уся сторінка КЕКЦу у Фейсбуці рясніє капканами з тваринами з російських сайтів. Я теж не прихильник такого знущання над тваринами, але де факти, зафіксовані в Україні? Більш ніж впевнена, що вони є і в нас, але навіщо витрачати час та кошти на відлов браконьєрів, якщо простіше взяти вже готове з інтернету та видати за свою роботу. Але ж більшість українців вірять, що саме те, що зображено на фото КЕКЦу і відбувається на їхній землі. Прокоментувала допис КЕКЦу «В защиту волков», де вони використали фотографії з Казахстану і, – мене знову забанили».

«Я ботанік, тому мене більше зацікавила інформація про рослини, – продовжує досліджувати Надія Сичак. – І от, натрапляю на заголовок «Киевская ЛДС согласовала с КЭКЦ создание заказника для охраны орхидей в Вышгороде». Зрештою, чудова новина. У кінці тексту: «На фото: Редкая орхидея тайник отлично чувствует себя в вышгородских ярах». Роздивляюсь фото Listera ovata… підозрілий екотоп, не схожий на яр. Виявляється знову не наше, на цей раз із Німеччини (www.herbarium-von-ingrid.de). Виникає запитання, а що ж тоді КЕКЦ знайшов у вишгородських лісах, де підтвердження? Може, орхідей там і немає, чи знайшли, але «какая разница где»?

«Апогеєм для мене виявився допис від 2 серпня 2020 р. про те, що «Киевсовет принял решение о создании заказника «Деснянские луга». У кінці тексту, як зазвичай: «На фото: 1) На Деснянских лугах цветут краснокнижные ирисы сибирские; 2) Деснянские луга; 3) Константин Яловой». І як результат – Iris sibirica виявився з Кисловодська (Росія), а фейкові «деснянські луки» знаходяться під Краматорськом (Донецька область). Справжньою виявилася лише фотографія Костянтина Ялового.

Думаю, більше нема потреби гаяти час, переглядаючи дописи КЕКЦу. Мені все зрозуміло, а вам, друзі?», – підсумувала науковець Надії Сичак.

Отже, шановні наші читачі, вирішувати вам: вірити чи ні природоохоронній діяльності таких організацій і людей, адже все, чим вони займаються – це створення фейків та інформаційного шуму навколо себе, порушення інтелектуальної власності заради хайпу та наживи.

Газета “Природа і суспільство”

Якщо Вам сподобалась ця публікація, завітайте на нашу сторінку у Фейсбуці (@ekoinformUA) та натисніть «ПОДОБАЄТЬСЯ» – підпишіться на сторінку «ЕКО-інформ». Це дозволить Вам першими отримувати наші цікаві, актуальні та ексклюзивні матеріали.

Стаття із Facebook

https://www.facebook.com/ekoinformUA/?cft[0]=AZVEQrs6KFofPQ8szOd4JDnRiBtwo9Kjh9sStq-4XF-XsFukBfVsSZjd2STPwJHGf6Cl_vYh3vt-AoYV5RN5jrz-Ccr9kZATCyUvnbhKAICPhqJx_KifUnhQr3b4f0Wnp683NzAG0z6_bTgB9cIyc5YtZZu79rE1ZCcnSxd6byB8tS9vJ46DXhP4UeNOQnh5YfXb2n6a-Wp8sIQrOUYSpyy4KsTiaRA6hyfYz6cBDlDXwg&tn=-UC%2CP-R