Кількість лісових пожеж невпинно зростає

Газета “Природа і суспільство”

Нові дані дозволяють дослідникам розрізняти дерева, що загинули внаслідок пожеж, і знищені для сільського господарства, лісозаготівель або під час навмисних підпалів.

У 2021 році, другому найгіршому році за кількістю пожеж, було втрачено лісову територію розміром з Португалію.

«Це приголомшливо, – каже Джеймс Маккарті, аналітик Global Forest Watch. – Це приблизно вдвічі більше, ніж було лише 20 років тому».

Наслідки втрат, пов’язаних із пожежами, відчуваються, насамперед, у лісах північніших країн, таких, як: Канада та росія.

Хоча вогонь є природною частиною того, як ці ліси функціонують протягом тривалого часу, масштаби знищення, які спостерігалися в росії в 2021 році, були безпрецедентними.

З 9,3 мільйона гектарів, вигорілих у всьому світі, на росію припадає більше половини.

Найбільше тривожить те, що пожежі дедалі частішають, сильнішають і можуть розблокувати велику кількість вуглецю, який зберігається в ґрунті. Дерева та ґрунт накопичують вуглекислий газ – один із ключових газів, що нагрівають нашу атмосферу. Вони мають вирішальне значення для боротьби зі зміною клімату.

Зміна клімату вважається ключовим рушієм цих пожеж, оскільки підвищення температури створює більш сухі умови, в яких згорає більше дерев.

Північні регіони світу нагріваються швидше, що призводить до подовження сезонів пожеж.

У росії збільшення втрат від пожеж на 31% у 2021 році було частково пов’язане з тривалою спекою, яка, на думку експертів, була б практично неможливою без потепління, спричиненого людиною.

В інших частинах світу вплив вирубки лісів також призводить до збільшення кількості пожеж.

У бразильській Амазонії, де нещодавно кількість вирубаних дерев зросла до шестирічного максимуму, втрати внаслідок вирубки сільськогосподарських культур і лісозаготівель мають побічний ефект. Вирубка лісів змінює місцевий і регіональний клімат, збільшує кількість випаровування, яке допомагає підтримувати низькі температури та більшу вологість. Отже, вирубка цих лісів фактично робить їх спекотнішими та сухішими, тобто більш пожежонебезпечними.

За словами пана Маккарті, краще більше уваги приділяти запобіганню лісовим пожежам, ніж боротьбі з ними. Оскільки близько половини національних протипожежних бюджетів витрачається на реагування на пожежі, а на підготовку та планування – менше одного відсотка.

Loading