Конфлікт між ДП «Вищедубечанський лісгосп» та місцевим активістом, який викликав на місце лісосіки під суцільно санітарну рубку цілу комісію

Нещодавно відбувся конфлікт між ДП «Вищедубечанський лісгосп» та місцевим активістом, який викликав на місце лісосіки під суцільно санітарну рубку цілу комісію і доводив, що при проведенні санітарно-оздоровчих заходів вирубуються не тільки сухостійні дерева, а й живі «здорові дерева».

Звісно, пояснити увесь процес проведення відведення дерев під рубку та чому саме ці, а не інші дерева, на словах у онлайн режимі досить важко, однак спробуємо хоча б трохи внести ясність.

Прогулюючись лісом ви бачите лише те, що помітно на перший погляд – цілий стовбур, гілки та зелені листочки, нібито здорове зовнішньо дерево, однак ви не бачити того, що відбувається в середи ні дерева. Тобто, може здаватись, що дерево ціле, неушкоджене ззовні, тому що насправді хворобливі процеси ще не пошкодили його наскрізь і не видимі оку, однак, якщо вражене дерево розрізати, то одразу буде видно ушкодження, бо як і всі живі організми дерева хворіють на свої специфічні захворювання, мають комах-шкідників та рослинних паразитів. Смола чи сік біологічно здорового дерева токсичні для будь-якої зовнішньої загрози, а послаблене дерево навпаки приваблює всіх своїх ворогів одночасно. Сезонні буревії, одна з основних причин, що запускає ланцюгову патологічну дію, які підриваючи коріння, порушують цілісність рослини та передачу поживних речовин у висхідному та низхідному напрямках. В утворені рани-розриви потрапляють спори грибв-паразитів, надломи стовбура і гілок заселяє Соснова губка, інші стовбурові шкідники. Послаблене дерево не може протидіяти проростанню насіння напівпаразитного куща омели Австрійської, яке щедро розносять птахи у своєму посліді.

Загалом хворі (ослаблені) дерева відстають у рості в висоту та прирості у діаметрі, крона зріджена, ажурна, хвоїнки вкорочені, за кольором від зелених до світло зелених, інколи з жовтувато-салатовим відтінком, часто об’їджені шкідниками і ці ознаки є малопомітними для не спеціалістів.

Тому проведення осінньо-зимових вибіркових санітарних рубок чи за необхідності суцільних санітарних рубок являється найкращою та дієвою профілактикою боротьби з виникненням та поширенням осередків шкідників і хвороб лісу, захистом лісових насаджень та заготовленої деревини від шкідників і хвороб лісу.

Крім того, не треба забувати, що всі ми використовуємо у повсякденному житті дерево і коли мова йде про будівництво чи меблеве виробництва, то хочемо «гарне», «рівне», «міцне», тобто дерево цінних порід так називаєму «ділову деревину».

Саме проведення рубок різних видів сприяє вирощенню цінної деревини, рубками лісгоспи формують насадження, щоб воно росло правильно.

Під час проведення цих рубок у насадженнях прибираються відсталі у рості дерева, екземпляри з кривими стовбурами. Формується насадження бажаного складу, необхідної повноти, форми стовбура, тому буває й так, що разом із ушкодженими деревами під рубку підпадають і дерева, які є фактично здоровими на даний момент, але у перспективі можуть стати джерелом розповсюдження шкідників.

Якщо не проводити відповідні рубки, то буде формуватись «дикий ліс», або взагалі загине у зв’язку із розповсюдженням шкідників та хвороб лісу, де не буде господарсько цінних порід, бо їх «заглушать» другорядні породи, з яких у віці стиглості можна мати лише дров’яну деревину.

Державні лісогосподарські підприємства призначають рубки згідно Санітарних правил в лісах України що затверджені постановою Кабінету Міністрів від 27 липня 1995 р. № 555 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 756), які являють собою сукупність норм щодо здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів та санітарних вимог, та враховуючи кількісні показники однієї з ознак чи їх комплексом за категоріями стану дерев.

Так проведення своєчасних обстежень лісових насаджень працівниками ДП «Вищедубечанський лісгосп» у 2018-2019 р.р. на предмет наявності Верхівкового короїда та миттєве проведення ними санітарно-оздоровчих заходів дало можливість локалізувати вогнища розповсюдження цього шкідника і знизити критичний та загрозливий для лісу рівень його поширення. Не всім лісогосподарським підприємствам на теренах України і навіть Польщі вдалось спрацювати вчасно, деякі оговтуються і до тепер.

ДП «Вищедубечанський лісгосп» щиро вдячний місцевим активістам за активну громадянську позицію, завдяки їм відбувається конструктивний діалог, обмін інформацією, знаннями, досвідом, що забезпечує сталий і невпинний розвиток лісового господарства вцілому, сприяє залученню громадськості до розуміння завдань і підтримки лісової галузі України, однак просимо все таки бути об’єктивними і не сприймати лісівників як «злочинців».

ДП “Вищедубечанський лісгосп”

Loading