Коропська громада може залишитися без «Агролісгоспу»

Воскресенье, 23 Апреля 2023 19:06 

Ні ринку, ні ціни

І поки на верхах мудрують, як у рамках закону забрати у громад ліси, підприєм­ства продовжують працювати, вирішуючи, окрім виробничих нюансів, проблеми, котрі підкидає реальність. Яким був рік, що минув, для нашого «Агролісгоспу»? Попри війну минулого року підприємство спрацювало, за словами керівника, непо­гано, якщо брати до уваги, що з 23 лютого і по 6 квітня «Агролісгосп» стояв, бо на території області були військові дії.

– Обсяг товарної продукції ми вико­нали на 97 відсотків до рівня 21-го року. Реалізація продукції склала тридцять один мільйон гривень. Це на два мільйони менше ніж позаторік. Чистого прибутку отримали один мільйон сто сімдесят п’ять тисяч гривень. У порівнянні з позаминулим роком це також дещо менше (91 відсоток до рівня 2021 року), – озвучує цифри Віктор Федорович.
Не варто забувати, що «Агролісгосп» – одне із небагатьох підприємств громади, яке дає і роботу, і зарплату. Торік серед­ня чисельність працюючих склала 129 чоловік. Середньомісячна зарплата – 11 тисяч гривень за той рік, це дещо менше аніж позаторік.

– Якщо раніше ми виплачували, при­міром, премії, то минулого року змушені відмовитися від них, адже ринок деревини дуже обвалився, торік вона практично нікому була непотрібна. Частину відправ­ляли до Молдови, частину – до Китаю. Але логістика у китайському напрямку дуже складна і затратна: відвантажували про­дукцію аж через польський порт у Гдан­
ську, відправляли через Балтійське море.

І ціна нашої продукції була, та і лишається нікудишньою. Якщо до війни Молдова, на­приклад, у нас купувала деревину по 240 доларів за куб, то під кінець минулого року – по 115 доларів. Як бачите, ціна упала вдвічі. Зараз вартість деревини потроху збільшується. Сьогодні Молдова бере у нас деревину по 130 доларів за куб. До Китаю ж відправляємо тільки деревину із сухостою. До Туреччини поки що дорога для нас закрита: діють певні карантинні обмеження, але проблему цю намагає­мося вирішити, – розповідає керівник під­приємства.

Дефіцит робочих рук

Директор «Агролісгоспу» не приховує, що нині працювати стало важко. Окрім відсутності внутрішнього ринку, низької ціни на зовнішніх торгах, зокрема, є ряд факторів, котрі впливають на роботу під­приємства. Одна із проблем – це дефіцит робочих рук. Чисельність працюючих дуже скоротилася.

– Якщо торік на підприємстві працювало десь 130 чоловік, то нині – тільки сотня, для нас це малувато, – каже Віктор Мальцев.

– Чотирнадцять чоловік із «Агролісгос­пу» мобілізовано. На жаль, один наш працівник загинув. Це Андрій Овсієнко з Коропа. Дехто добровільно розрахувався з підприємства, аби уникнути мобілізації. На роботу до нас практично ніхто не по­спішає. Змушені працевлаштовувати тих, які свого часу були звільнені за різні по­рушення, приміром, п’янку. Працювати на виробництві комусь же треба, тому беремо таких «кадрів» по другому колу.

Не варто забувати і про значне здорож- чання пального та запчастин до техніки.

– Якщо до війни колесо для трактора, наприклад, ми купували за 2800 гривень, то нині мусимо платити вісім тисяч гри­вень, – розповідає директор підприємства.

– Так, комунальним лісових господарствам непросто, а державним взагалі – не мед. А що буде завтра, напевно сказати, навряд чи хтось зможе.

Джерело: газета “Нові горизонти” від 23.03.2023,  Людмила ВЛАСКО

https://www.gorod.cn.ua/news/gorod-i-region/140524-koropska-gromada-mozhe-zalishitisja-bez-agrolisgospu.html

Loading