Ліквідувати не можна залишити

  • Вузли реформ
  • Віталій НАЗАРЕНКО.

Чернігівщина — особливий край: третій за територією та другий за лісистістю в Україні. А ще це регіон, який межує із Росією — державою-агресором. У Держлісагентстві ще навесні заговорили про реформування лісової галузі, стратегічної для області. Наміри дійсно хороші, втім, не все так просто, як видається на перший погляд.

Сильніших до слабших, а не навпаки

В. о. голови Держлісагентства Юрій Болоховець, пояснюючи хід реформи, заявив про укрупнення лісгоспів із ліквідацією тих, кого приєднають. Що ж запланували зробити саме на Чернігівщині? На одній із нарад начальник облуправління лісового і мисливського господарства (ОУЛМГ) Сергій Аніщенко повідомив, що нинішні дванадцять лісгоспів буде укрупнено до п’яти. Так, Городнянський і Добрянський об’єднають у Городнянське лісове господарство, Корюківський і Холминський — у Корюківське, Ніжинський, Прилуцький і Борзнянський — у Ніжинське, Семенівський і Новгород-Сіверський — у Новгород-Сіверське, Чернігівський, Остерський і Остерський військовий — відповідно у Чернігівське. Такою була попередня диспозиція. А 27 вересня Держлісагентство видало накази про ліквідацію підприємств.

Цю реформу очільники громад уже охрестили «таємною». Все через те, що ніхто не проводив жодних консультацій та обговорень, а головне, не обґрунтував її. Та й логіці такого укрупнення дивуються, адже сильнішу Добрянку приєднують до значно слабшої Городні, потужні Холми — до слабкої Корюківки, другу в рейтингу Семенівку — до одинадцятого Новгорода-Сіверського.

А людей — на вулицю

КЕРІВНИК Семенівської територіальної громади Сергій Деденко від початку активно протистояв приєднанню та ліквідації лісгоспу. «Просто не вкладається в голові, як можна знищити підприємство, що є одним із лідерів, і приєднати його до аутсайдера! — не стримує обурення чоловік. — Чи подумав хтось про працівників? Так, когось візьмуть на роботу, але не всіх! Решта завтра виїде в Польщу і сюди більше не повернеться! Держава сама стимулює, аби на кордоні з Росією було менше населення».

Голова профспілки Семенівського лісгоспу Леонід Ірха, як економіст, не може зрозуміти обґрунтування такого рішення: «Середня зарплата по господарству за останнє півріччя становила 22,4 тисячі гривень. Нині тут працює 233 людини, ми нікого не скоротили в часи кризи. Ріст доходів за перші 8 місяців року сягнув 192% (торік було 49 мільйонів гривень реалізації, а нині — 94 мільйони)». Л. Ірха не може достеменно сказати, скількох працівників скоротять. «Окрім наказу про припинення діяльності, немає жодного документа, а на виробничих нарадах в управлінні говорять, що треба укрупнювати й лісництва, — каже він. — Сьогодні можемо впевнено передбачити тільки скорочення 24 працівників адміністрації, але ми досі не бачили штатного розкладу».

На думку Сергія Деденка, ліквідація лісгоспу і переведення податків до Новгорода-Сіверського рівнозначне смерті громади. «Це основний наповнювач місцевого бюджету, — пояснює він. — Втрата понад 11 мільйонів гривень, що становить 15% власних надходжень, буде катастрофою. Всі бюджетні організації з них отримують зарплатню. Нам обіцяють залишити податки тут, але це тільки слова».

Та найстрашніше для громади прикордоння навіть не втрата частини фінансових надходжень, а психологічний момент: руками центральних органів влади знищують те, що процвітало останні 60 років. У підсумку зневірена молодь покине населені пункти, де нема перспектив на гідне життя.

Міністерські виверти

ДО РЕЧІ, про владні обіцянки. «Всю весну ми займалися цим питанням. Я був на прийомі в Міндовкілля. Заступник міністра Богдан Боруховський, який курирує ліси, написав мені: «Семенівське залишається. Все добре». Це сталося 10 березня. Тепер він слухавки не бере і на повідомлення не відповідає», — говорить Сергій Деденко. За словами голови ОТГ, спершу начальник ОУЛМГ Сергій Аніщенко письмово повідомив, що подав на Київ план реформування, згідно з яким Семенівка залишиться центром, але в підсумку вказав Новгород-Сіверський. Мовляв, бо це райцентр. «Отже, у районах живуть люди, а в громадах тоді хто?» — обурюється С. Деденко.

Нещодавно представники громад та деяких лісгоспів побували на прийомі у голови ОДА В’ячеслава Чауса. Той пообіцяв розібратись і затребувати наказ з економічним обґрунтуванням закриття успішних лісгоспів. Наразі про щось говорити рано, але і очільники прикордонних громад, і профспілки готові до рішучої боротьби. Все залежатиме від подальшого діалогу з владою. Власне, з цього реформу треба було й починати — з розмови і пояснень.

http://www.silskivisti.kiev.ua/19924/index.php?n=50088