Ліс заведуть у цифру

05.02.202415:10
Марія Свєтлова

росія посідає перше місце у світі за площею лісів – вони покривають майже половину її території. П’ята частина лісових багатств знаходиться у нашій країні. Здавалося б, у цій галузі дивно говорити про будь-яке імпортозаміщення. Проте загальний тренд зачіпає і лісове господарство.

Як саме саме — з цього почалося інтерв’ю «Компанії» керівника Федерального агентства лісового господарства (рослісгосп) Івана Радникова.

— Наша мета — забезпечити лісову галузь технікою вітчизняного виробництва, що дає змогу вирішувати навіть найскладніші завдання, у тому числі у рамках федпроекту «Збереження лісів». російська техніка та обладнання мають гідну якість та показують гарні результати. Також у росії розвивається імпортозаміщення для обладнання тепличних комплексів, запущено виробництво касет для вирощування сіянців із ЗКС (закрита коренева система – Прим. ред). Вітчизняна продукція перевершує за якістю зарубіжні аналоги. Важливо розширювати існуючу виробничу базу і підтримувати російських виробників.

Завдяки тому, що техніка та обладнання, закуплене в рамках федпроекту «Збереження лісів», є вітчизняною, лісове господарство не зіткнулося з наслідками тиску санкцій з боку недружніх країн. Крім того, вітчизняні виробники впоралися з дефіцитом іноземних комплектуючих та різкого зростання цін вдалося уникнути.

Іван Радників
Іван Радників. Фото: рослісгосп

Чи можна вже почати підбивати перші підсумки федерального проекту «Збереження лісів»?

— За останні 5 років відзначається позитивна динаміка щодо лісовідновлення та лісорозведення. Сумарно за цей період роботу проведено на загальній площі 6,2 млн га. Так, у 2019 році лісовідновлення та лісорозведення було виконано на площі 1,1 млн га, 2020-го — 1,2 млн га, 2021-го — 1,2 млн га, 2022-го — 1,3 млн га і 2023-го — понад 1,4 млн га.

У 2023 році ми досягли непоганих результатів: площа лісовідновлення та лісорозведення на 33,6% більше площ загиблого та вирубаного лісів. Вже три роки поспіль площа посадок перевищує площу втраченого.

Також з моменту старту федпроекту «Збереження лісів», тобто з 2019 року, вдалося значно оновити та поповнити автопарк у регіонах. За 5 років у рамках федпроекту у суб’єкти росії закуплено понад 48 тис. одиниць лісопожежної та понад 13 тис. одиниць лісогосподарської техніки та обладнання. Оснащеність суб’єктів лісопожежної техніки та обладнання становить 93,4%, а лісогосподарської техніки та обладнання — 93,1%.

Чи достатньо фінансування з федерального бюджету для всіх актуальних завдань рослесхоза?

— Розмір фінансування лісового господарства у 2024 році вдалося зберегти на рівні минулого року і навіть збільшити на 200 млн. рублів, що, безумовно, є дуже важливим для галузі. Основна частина коштів буде направлена ​​до регіонів.

Крім того, для моніторингу лісопожежної обстановки, оперативного виявлення загорянь у лісах, охорони лісів від незаконних вирубок та лісопатологічного обстеження планується закупити понад 1,2 тис. безпілотників.

Що робиться задля збереження біорізноманіття у російських лісах?

— Для збереження флори і фауни Лісовий кодекс передбачає різні форми заощадження лісів, включаючи ООПТ (природні території, що особливо охороняються — Прим. ред.), захисні, резервні ліси, а також особливо захисні ділянки лісу. У таких лісах заборонено промислову заготівлю деревини, що гарантує природний хід зростання та розвитку лісових насаджень.

Щодня ведеться робота з охорони лісів від пожеж, лісовідновлення, захисту від комах-шкідників та хвороб. У 2023 році площа, пройдена вогнем, склала 4,3 млн га, що в 1,3 рази нижче за граничний показник, встановлений указом Президента і постановою Уряду РФ. Також у 2023 році на 94 млн га збільшено площу охорони лісів від пожеж у важкодоступних та віддалених місцях, у 1,5 рази – покриття системою відеомоніторингу.

Ще одне важливе завдання – скорочення використання пестицидів та особливо небезпечних хімічних речовин при боротьбі зі шкідниками у природних екосистемах. Спільно з колегами з інших відомств та науковою спільнотою працюємо над розвитком безпечних методів захисту лісу.

Лісопосадки | Фото: рослісгосп

Торік великий резонанс викликали новини про заборону збирання грибів та ягід у лісах. Що зміниться цього року щодо комерційної та приватної заготівлі дикоросів?

— Сьогодні юрособам, які займаються їхньою промисловою заготівлею, потрібен договір оренди лісової ділянки. Ми ж пропонуємо запровадити додатковий спосіб підприємницької заготівлі через купівлю-продаж харчових ресурсів. Введення ще одного альтернативного варіанта заготівлі дикоросів дасть бізнесу можливість оформити збирання певного обсягу грибів, ягід та трав на певній ділянці.

Підкреслю: ми категорично проти запровадження будь-яких податків, зборів, платежів із громадян, які збирають для себе гриби та ягоди. За Лісовим кодексом гриби, ягоди, інша продукція лісу – спільне надбання. Кожен мешканець hосії може вільно безкоштовно ходити та збирати їх для себе.


Зараз hослісгосп розробляє Федеральну державну інформаційну систему лісового комплексу – ФДІБ ЛК. Як позначиться повноцінний запуск «цифрового двійника» лісу на галузі?

— Ключовий момент — доступ до актуальної та достовірної інформації про ліси, що серйозно підвищить ефективність їх використання. Такий доступ важливий лісокористувачам для прибуткових інвестицій та розвитку, сільським жителям — для спрощення заготівлі деревини для власних потреб, а також усім громадянам для розуміння, які процеси проходять у найближчому лісі, який внесок вносить в екологічну обстановку та як він захищається.

ФДІБ ЛК — це насамперед робоче місце лісокористувача, де реалізовано можливість зручного безкоштовного формування лісових документів та надання послуг, що особливо вітається лісовим бізнесом. Робочий кабінет посадової особи – інструмент для управління лісовим господарством та надання державних послуг. Також це публічна лісова мапа, яка доступна вже зараз. Поки на ній можна побачити лише основні відомості про ліси, у міру заповнення системи даними інформація буде більш детальною та деталізованою. У реальному часі можна буде відстежувати стан лісового фонду.

З 1 січня 2025 року Державний лісовий реєстр вестиметься у принципово новому форматі — електронному. ФДМЛ ЛК стане цифровим ГЛР. Система об’єднає в собі не тільки інформацію про характеристики лісу, заходи щодо збереження лісів, а й галузеві документи. Наприклад, лісові декларації, проекти освоєння лісів. Крім того, у ФДІС ЛК будуть дані про транспортування деревини, про об’єкти обліку — місця складування, лісосіки та об’єкти переробки. Також з’явиться докладна інформація про лісозаготівельну техніку та транспортні засоби, що її перевозять, будуть розміщені документи, що регламентують лісові відносини. Наприклад, лісогосподарський регламент та лісовий план суб’єкта росії. Так, на одному ресурсі можна буде побачити як захисні режими, що діють, так і заходи щодо збереження лісів.

Підкреслю, що ми продовжимо роботу з цифровізації лісової галузі, покращуючи вже впроваджені процеси та розширюючи перелік галузевих послуг, які можна буде отримувати в електронному вигляді або через ФДМП ЛК, або через «Держпослуги». Все це дозволить нам сформувати систематизований масив даних для сучасного та ефективного управління лісовим господарством.

У 2023 році ФДВС лісового комплексу запрацював у 63 суб’єктах росії. До кінця I кварталу 2024-го доступ до системи отримають 26 регіонів, що залишилися.

Якою буде доля «неофіційних лісів», які виросли на порожніх сільськогосподарських землях?

— У червні 2022 року набула чинності постанова уряду росії № 1043, яка змінила порядок використання сільгоспземель, що заросли лісом. Насамперед це було зроблено для виключення заміни лісогосподарських робіт сільськогосподарськими. Документ скасував повідомний порядок використання сільськогосподарських ділянок, що заросли лісом. Тепер регіональне лісове відомство має підтвердити, що рослинність на ділянці є лісом, після чого россільгоспнагляд дає правовласнику дозвіл на використання таких лісів — з обов’язковим упорядкуванням проекту освоєння, а також поданням лісової декларації. При цьому правовласник має право прийняти рішення використовувати ці землі як сільгоспугіддя або як лісову ділянку.

Яку підтримку надає держава галузевим підприємствам?

— Керівництво країни приділяє особливу увагу проблемам лісової галузі. Так, продовжено міру підтримки щодо скорочення термінів проведення державної експертизи проектів освоєння лісів – 15 днів для заготівлі деревини, 10 днів для інших видів використання лісів. Також до 2030 року продовжено мораторій на планові перевірки бізнесу. До плану перевірок з нагляду за обігом деревини включено лише об’єкти високого ризику.

Завдяки рішенню уряду hосії у 2023 році на території СЗФО застосовується понижувальний коефіцієнт до орендної плати за фактично заготовленим обсягом деревини. Сумарна пільга для шести регіонів СЗФО – федеральною підтримкою скористалися орендарі з Республік Карелія та Комі, Архангельської, Вологодської, Ленінградської та Новгородської областей – склала майже 500 млн. рублів. Великі та середні компанії округу переконалися в ефективності заходів підтримки галузі з боку держави та продовжують активно коригувати свої логістичні ланцюжки.

Яку допомогу громадянське суспільство надає фахівцям відомства?

— Кожен свідомий громадянин може зробити свій внесок у збереження лісів нашої країни, наприклад, не підпалюючи траву, не розводячи багать, не смітячи в лісі, беручи участь в акціях з посадки дерев, дотримуючись основних правил пожежної безпеки та базових норм поведінки на природі.

Екоактивістам, тим, хто небайдужий до майбутнього краю, ми пропонуємо стати громадськими лісовими інспекторами. У цьому статусі вони допомагають лісовій охороні патрулювати лісовий фонд, стежать за дотриманням лісового законодавства, розповідають громадянам про правила поведінки в лісі, беруть участь в екологічних акціях, допомагають виявляти випадки незаконного рубання, порушення правил пожежної безпеки. Сьогодні в hосії близько 4 тис. громадських лісових інспекторів. Щорічно вони проводять приблизно 9 тис. заходів щодо охорони лісів та 7 тис. зустрічей з жителями, на яких розповідають громадянам про правила поведінки у лісі.

Детальніше: https://ko.ru/articles/les-zavedut-v-tsifru/

Loading