Лісівнича місія об’єднала людей

Навколо планової весняної лісокультурної кампанії 2021 року.

Державне агентство лісових ресурсів України ініціювало Акцію «Створюємо ліси разом». Мета – залучити, зацікавити, навчити, просвітити людей з різних цільових аудиторій до тих завдань, які стоять перед лісовою галуззю – створення лісових насаджень.

Голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець відзначив: «Одне з головних завдань Держлісагентства завжди було, є і буде лісовідновлення та лісорозведення. Лісівники України займалися цим раніше і будуть робити в подальшому. Об’єднавши всі наші зусилля, можна збільшити лісистість країни та спрацювати на посилення екологічного потенціалу планети».

Акція приєдналася до лісівничої роботи у знаковий Міжнародний день лісів – 21 березня, який цьогоріч має гасло – «Відновлення лісів: шлях до відродження та добробуту», закінчилася – 17 квітня у День довкілля.

У лісівників усі акції плануються заздалегідь

Але і це не все. Лісівники провели певні організаційні заходи, щоб 10 квітня відбулася ще одна Акція – «1 мільйон дерев за 1 день у 100 країнах світу» в рамках глобального екологічного руху «Greening of the Planet», який є продовженням проєкту «Озеленення України» – відомий рекордом в Україні, коли 17 жовтня 2020 року посадили 2 мільйони дерев за 1 добу. Тоді, під зливами-дощами, лісівники внесли левову частку у це досягнення.

Цієї ж весни для екоактивістів у лісівничих підрозділах усіх обласних лісомисливських управлінь були заздалегідь підготовлені ділянки та садивний матеріал, інструмент, захисні рукавиці. Лісівники на місцях проводили інструктажі з техніки безпеки та навчальні – як управлятися з мечем Колесова. Встановили інформаційні стенди. Накрили столи зі смаколиками та чаєм-кавою для учасників. Організували престури для журналістів. Було забезпечено дотримання індивідуального захисту від коронавірусу, правил та обмежень на час карантину.

Ця Акція отримала широкий розголос та мала значний пропагандистський ефект. Разом із Держлісагентством до неї долучилися Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України і Міністерство іноземних справ України. На Київщині дерева садили Міністр Міндовкілля Роман Абрамовський, заступник Міністра МЗС Василь Боднар, Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина та багато інших високопосадовців разом із Надзвичайними та Повноважними Послами з 21 країни світу та очільниками екосвідомих бізнесових компаній.

110 країн узяли участь в Акції 10 квітня. Загальна кількість учасників: понад 2 млн, з них майже 560 тис. – з України. Посадили по світу близько 5,5 млн дерев, з них в Україні – більше 4 млн на загальній площі 647 га. Кількість видів дерев – 184.

Варто сподіватись, що комунікація між представниками лісової галузі та поінформованим суспільством стане розгалуженішою та змістовнішою, а імідж професії лісівника зростатиме, хоча б зі швидкістю росту тих, спільно посаджених, дерев. Однак, подібними рекордами – побудемо циніками – всіх не нагодуєш, потрібне підґрунтя з копіткої, системної, щоденної праці в усіх лісівничих підрозділах Держліс­агентства.

Львівщина: союз науки та виробництва

На Львівщині всім акціям, ще 25 лютого, передувало засідання «Лісокультурної ради Львівського ОУЛМГ». Науковці з Національного лісотехнічного університету України професори Микола Гузь та Юрій Дебринюк разом із головними лісничими, інженерами лісових культур, спеціалістами відділу лісового господарства управління прорецензували проєкти лісових культур загальною площею 688,6 га і природного поновлення – 970,1 га від 15 державних лісогосподарських підприємств.

Головний лісничий Ярослав Целень відзначив, що вирощуються ліси до стану стиглості 80–100 років, тож від правильного підбору деревних порід, схеми садіння залежить їх якість та продуктивність. Співпраця науковців і практиків із року в рік доводить її ефективність щодо відновлення лісів.

У День довкілля, до садіння молодих дерев долучився широкий загал: голова Львівської ОДА Максим Козицький, народний депутат України Ростислав Тістик, інші посадовці та громадські активісти, волонтери, представники ЗМІ, учні Топорівського шкільного лісництва ДП «Буське лісове господарство».

Максим Козицький розповів про цікаву ініціативу: «Ми зшиваємо нашу країну дорогами, об’єктами соціальної інфраструктури, які активно будуються в усіх регіонах. Садіння дерев – це теж чудова акція об’єднання. Цього року 30-та річниця Незалежності України. Саме по 30 дерев відправили до державних структур. Хочемо, щоб дерева зі Львівщини зеленіли всюди».

Зокрема 30 львівських сосен були посаджені в Березівському лісництві ДП «Житомирське лісове господарство». Загалом, до міністерств та облдержадміністрацій України відправили понад 1300 саджанців. Навзамін до Львівщини були переслані «зелені» дарунки з інших областей.

Львівська ОДА не тільки словом, але і гривнею допомагає. Так, у минулому 2020 році, з усіх місцевих бюджетів країни разом капітальні «лісові» інвестиції становили 12 млн грн, Львівське обласне управління отримало – 9,6 млн грн – 80 відсотків.

Начальник Львівського ОУЛМГ Анатолій Дейнека розповів про сучасні технології вирощування лісів. Так, сьогодні присутні садять ліс сіянцями із закритою кореневою системою з розсадника на базі ДП «Львівський лісовий селекційно-насіннєвий центр». Ці сіянці мають практично стовідсоткову приживлюваність, порівняно з культурами, створеними садивним матеріалом із відкритою кореневою системою та стійкіші до зміни клімату.

Учасники Всеукраїнської посадкової Акції на 25 ділянках Буського, Ра­ва-Руського, Жовківського, Бро­дівсько­го, Дрого­бицького, Ра­дехівського Сам­бірського, Зо­ло­чівського, Стрийського лісогосподарських підприємств загальною площею 23 га посадили понад 132 тисячі штук садивного матеріалу головних лісотвірних порід. До садіння лісу долучилися дві когорти «лісових воїнів» – 1000 учасників.

Лісогосподарські підприємства Львівського ОУЛМГ також організували низку інформаційно-пізнавальних заходів: прочитали 25 лекцій, провели 8 екскурсій та 14 толок із благоустрою шкіл та населених пунктів.

Молода наснага Вінниччини

Коли поряд працюють школярі учнівських лісництв, а їх на Вінниччині є 50, – на душі спокійніше дорослим. Міцніє впевненість, що твоя лісівнича робота немарна – буде кому прийняти естафету та продовжити справу. Молода наснага об’єднала лісівничу юнь та ветеранів лісової галузі.

Разом із начальником Він­ницького ОУЛМГ Анатолієм Бондарем, директором Він­ницького лісгоспу Віктором Попельнюком, головним лісничим Євгеном Ільченком, лісничим Гніванського лісництва Сергієм Лєсніченком школярі учнівського лісництва «Зелений світ» Грижинецької ЗОШ, із директором школи Юрієм Могером, вчителькою біології Світланою Карпюк, включилися в лісокультурну кампанію посадкою лісу в Гніванському лісництві.

Діти підтримують лісівників, цікавляться їх роботою. Багато чого вже знають про лісове господарство області. На території школи мають власну теплицю, розсадник – набувають досвіду, вирощуючи деревний та декоративний садивний матеріал, а надлишок передають на озеленення свого села та в інші населені пункти.

Учнівське лісництво «Юні друзі лісу» Сумівської школи (директор Галина Гуз, педагог-наставник Марта Маценко, лісничий учнівського лісництва Карина Розворук) – має півстолітню історію. Опікується ним ДП «Бершадське лісове господарство», директор якого Микола Краснєєв та головний лісничий Володимир Сташенко, вважають частиною своєї роботи всебічну допомогу «лісовим» школярам.

Для дібров Поділля головною лісотвірною породою є дуб звичайний – 85% від загальної кількості. Тому більшість культур у Бершадському лісгоспі створюють цією породою та введенням горіха чорного, береки лікарської, груші звичайної, модрини європейської та інших.

Працюючи поряд із лісівниками-професіоналами, школярі отримали майстер-клас як ставляться та виконуються високі виробничі зобов’язання. Держлісгоспи Вінниччини планували цьогоріч відтворити 834 га лісів, а це більше 5 млн майбутніх дерев. Вже на сьогодні створено лісові культури на площі 911 га, з них 12 га – нові ліси, які постали на деградованих землях, переданих територіальними громадами під залісення. Триває робота над відтворенням свіжозрубів 2021 року.

Всі лісгоспи були забезпечені власним садивним матеріалом – у минулому році виростили понад 10 млн шт. По суті вже розпочалася підготовка до наступної лісокультурної кампанії – у розсадниках висівається насіння лісових порід у ґрунт, у короби, задіяні парники, теплиці, проводиться живцювання тощо.

Повертаючись до Акції від 10 квітня: Вінницьке ОУЛМГ вибороло першість у такій номінації – садіння 5-річних дерев – 80 193, (Рівненщина – 32 831, Чернігівщина – 12 480).

Є пам’ятна дата – сади ліс

Для лісівників пам’ятні дати, пов’язані зі знаковими подіями для держави чи визначними особами – нагода поєднати пам’ять, шану, просвіту з посадкою молодого лісу. Цей досвід треба плекати та поширювати. Варто частіше заглядати до календаря та знаходити місцеві бувальщини та героїв. Тож традицію продовжили і в нинішній лісокультурній кампанії.

На Івано-Франківщині, в па­м’ять про воїнів АТО та вшанування 30-ї річниці Незалежності України, лісівники створили з дерев мистецьке диво, яке буде зростати у майбутнє, у повному сенсі цього слова. У Дорівському лісництві ДП «Делятинське лісове господарство» по ретельній розмітці посадили 1200 саджанців дугласії й модрини таким чином, що років через п’ять із висоти буде видно малий герб України – тризуб. Восени буде особливо помітний, завдяки модриновій жовтій хвої. Участь у цьому взяли ветерани АТО – майстер лісу лісництва Василь Озорович і лісоруб Петро Буджиганчук, представники громадських організацій та закладів освіти Делятинської селищної ради.

В інших лісогосподарських підприємствах Держлісагентства вшанували 150-ліття Лесі Українки, 35-ліття подій на Чорнобильській АЕС та звитягу ліквідаторів аварії, зокрема, і лісівників – разом із громадськістю були посаджені лісові культури.

Чистий ліс – ліс здоровий

Населення України щорічно зменшується, а кількість виробленого сміття збільшується. Якщо цю тенденцію не зупинити, залишиться одна пара українців на величезній горі сміття. Несанкціоновані сміттєзвалища нишком заповнюють яри, балки, а то і поблизу лісу звалюється непотріб, який буде розкладатися сотні років, отруюючи ґрунти та води. Ті, що залишилися в живих, бродять лісами: хто пляшечку залишить, хто масочку коронавірусну, той кульок целофановий, а ця – стару пудреницю. Це велика проблема для всієї лісової галузі. Тож весна для лісгоспів – не тільки садіння лісу, а й просвітницька складова серед дітей та дорослих і конкретне прибирання сміття.

Так, запорізькі лісівники ДП «Кам’янсько-Дніпровське лісове господарство» (головний лісничий Валерій Кучковський) подали приклад як треба навколо себе підтримувати порядок і чистоту. В селі Водяне працівники лісництва разом із місцевими активістами розчистили смітники в кварталі 3 Водянського лісництва та вздовж берегів Каховського водосховища. Ті, зібрані та демонстративно вивезені, три тракторні причепи сміття – були переконливіші за гасла та екопроповіді.

У чистому лісі й працюється добре. Для колективу Запорізького ОУЛМГ, де начальник Володимир Селюк, весняна кампанія була вагомим зачином до виконання всіх заходів лісокультурного виробництва на увесь 2021 рік. А саме: створити 102 га лісових культур, план доповнення – 130 га, догляд за лісовими культурами – на площі 412 га, природне поновлення – 36 га.

Працівники державної лісової охорони Херсонського ОУЛМГ, начальником якого є Тетяна Касіч, взяли участь в екологічній акції з очищення острова Джарилгач – найбільшого острова в Україні та у Чорному морі. Команда з 70 чоловік із 6 лісових господарств подолали відстань у 42 кілометри та зібрали понад тисячу мішків сміття. Колись тут причалював корабель гомерівського Одіссея, але, смію запевнити, то було не його сміття.

Житомирщина: великі площі – великі турботи

З огляду на те, що Житомирська область найбільша щодо площі лісів в Україні (щороку тут садять десяту частину лісів країни) – вона була «приречена» стати лідером в акції 1 мільйон дерев за 1 день. І лісівники Житомирщини разом з 2,5 тисячами активістів зробили це – посадили у цей день майже 920 тисяч дерев: головні лісотвірні породи – дуб, сосну, ялину, модрину, також – ялицю, бук, горіх, липу, абрикос, черешню, айву, калину. Дерева садили у кожному лісництві 20 лісогосподарських підприємств області та долучили до лісових насаджень планети Земля – 166 житомирських гектарів.

ДП «Білокоровицьке лісове господарство» (т.в.о. директора В’ячеслав Колодяжний) – одне з семи підприємств найбільш постраждалих минулоріч від вогню – раді будь-якій допомозі, бо запланували цієї весни створити 720 га лісових культур. Тож саме тут начальник Житомирського ОУЛМГ Віктор Сахнюк запропонував керівникам лісогосподарських підприємств долучитися до Всеукраїнської акції «Створюємо ліси разом» та зазначив: «Кожний керівник повинен бути першим в усіх напрямках роботи, будь-який виробничий процес буде успішним, якщо туди докладе рук сам директор».

2020 рік залишив житомирським лісівникам згарища від пожеж – вогонь пошкодив 43 тисячі гектарів лісу. За статистикою, 92 відсотки пожеж – навмисні підпали та необережне поводження населення з вогнем. Але, хто господар у лісі? Певні кошти та ресурси треба вилучати та скеровувати на широке впровадження основних засобів виявлення вогню на ранній стадії.

Вогняне лихо та глобальне потепління вимагають від лісівників «корекції та творчості». Розповідає директор ДП «Радомишльське ЛМГ» Іван Дмитренко: «Існуючу структуру порід доводиться поступово міняти під нинішні кліматичні зміни. При розробці проєктів впроваджуємо нові схеми змішування лісових культур. Обмежуємо, уразливі до вогню, хвойні насадження й надаємо перевагу культурам листяним. Також вводимо нові, стійкі до радикальних змін, продуктивні породи – модрину та бук. І, до речі, цьогоріч у нас площі під залісення зросли на 40 гектарів, хоча площі рубок не змінилися».

У 2021 році в планах лісівників Житомирщини: залісити 7 тисяч гектарів земель держлісфонду й посадити на них понад 40 мільйонів дерев.

Підготував
Віктор ПОДЕНКО,
“Лісовий і мисливський журнал”