Лісові пожежі – досліджуйте глобальні та національні дані про масштаби лісових пожеж і їх зміни з часом

Вероніка Самброська та Ханна Річі
02 квітня 2024 року

Лісова пожежа — це неконтрольоване випалювання рослинності, яке включає випалювання лісів , чагарників і луків, саван і орних угідь.

Лісові пожежі можуть бути спричинені людською діяльністю , наприклад підпалами, пожежами без нагляду або втратою контролю над запланованими опіками, а також природними причинами, наприклад блискавкою.

Поширення лісових пожеж після їх виникнення визначається низкою факторів, таких як кількість і типи сухої рослинності навколишньої території, напрямок і швидкість вітру, рівень вологості та тепла. Обсяг території, охопленої лісовими пожежами, — і вплив на екосистеми — обумовлені поєднанням погодних умов, людської діяльності, управління рослинністю та ландшафтами, а також заходів для придушення їх поширення.

Лісові пожежі вражають людей як прямо, так і опосередковано. У більшості років кілька сотень людей гине безпосередньо від вогню. Набагато більше — зазвичай десятки чи сотні тисяч евакуювали, а в деяких випадках назавжди виселяли зі своїх домівок. Лісові пожежі також викидають тверді частки та місцеві забруднювачі повітря , які завдають шкоди здоров’ю людей. Ці пожежі також викидають вуглекислий газ — причину зміни клімату — і можуть порушити або завдати шкоди екосистемам.

На цій сторінці ми розглядаємо дані про масштаби лісових пожеж і те, як вони змінюються з часом.

Ці дані часто оновлюються, зокрема деякі діаграми щотижня.

Перегляньте всі інтерактивні діаграми лісових пожеж ↓

Відстеження масштабів лісових пожеж у всьому світі

Щоб відстежувати розвиток лісових пожеж протягом поточного року та розуміти історичні тенденції цих пожеж, ми опублікували низку діаграм, які будемо часто оновлювати.

Більшість цих даних отримано з Глобальної інформаційної системи про лісові пожежі (GWIS). Це спільна ініціатива Групи зі спостереження за Землею (GEO) і Copernicus , компоненту спостереження за Землею космічної програми Європейського Союзу.

GWIS виявляє лісові пожежі за допомогою супутникових зображень 1 і надає чудові актуальні звіти про масштаби лісових пожеж, викиди та забруднення з дуже високою роздільною здатністю. Тут ми візуалізуємо його національні, регіональні та глобальні підсумки. Детальні карти активних лісових пожеж також доступні на його веб-сайті .

Тижнева вигоріла площа

Корисний спосіб відстежувати еволюцію лісових пожеж протягом року – це переглядати їх щотижневу прогресію. Це дозволяє нам порівняти масштаб лісових пожеж у певний час цього року з аналогічним періодом попереднього року.

Це дозволяє нам побачити, чи лісові пожежі почалися раніше чи пізніше, ніж у попередні роки, і чи вони відстежуються вище або нижче, ніж ми могли б очікувати від історичних записів.

На діаграмі нижче ви можете побачити загальну площу землі, згорілої лісовими пожежами, за тижнями. Горизонтальна вісь починається з 1 тижня (1 січня) і продовжується до 52 (останній тиждень грудня). Кожен рядок представляє один рік і показує загальну кількість спаленої площі за будь-який певний тиждень у цьому році.

Ви можете переглянути ці дані для будь-якої країни на інтерактивній діаграмі. Ви побачите, що лісові пожежі починаються в різний час залежно від регіону. Пік сезону лісових пожеж у Європі, наприклад, зазвичай припадає на червень-серпень. У Південній Австралії він, як правило, настає пізніше в році, збігаючись із весняними та літніми місяцями Південної півкулі. Ви також можете досліджувати ці дані, виражені як частка загальної площі землі .

Сукупна площа лісових пожеж за тиждень у світі

Загальна площа горіння лісовими пожежами в гектарах.

Примітка. Цифри від 1 до 52 на горизонтальній осі позначають тижні з початку року, від 1 для першого тижня січня до 52за останній тиждень грудня.

Площа горіння по роках

Скільки площ щороку випалює лісова пожежа?

На діаграмі нижче ви можете побачити річні підсумки з 2012 року.

Дані за поточний рік також включені, щоб ви могли помістити поточні показники спалювання цього року в контекст. Він буде часто оновлюватися, а на діаграмі буде показано дату опублікованих останніх цифр. Очевидно, це означає, що дані за останній рік є неповними до кінця сезону пожеж у кожній відповідній країні.

Щорічна площа лісових пожеж, з 2012 по 2024 рік

Площа охопленої лісовими пожежами га. Дані за 2024 рік є неповними й востаннє оновлювалися 3 квітня 2024 року.

Частка території, що спалена лісовими пожежами

Корисно порівняти загальний масштаб лісових пожеж із загальною площею землі: яка частка землі згорає щороку?

На діаграмі нижче ви можете переглянути ці дані за країнами та регіонами.

Африка, як правило, є регіоном з найбільшою часткою спаленої площі — зазвичай коливається від 6% до 8% щороку. Цифри, як правило, нижчі в інших регіонах, але можуть значно відрізнятися від року до року.

Важливо відзначити, що одна і та ж площа землі може горіти кілька разів протягом наступних років. Таким чином, рівень спалювання в 5% на рік не означає, що 50% території країни буде спалено протягом десяти років. Деякі ділянки горять кілька разів протягом цього періоду, тоді як інші ніколи не піддаються впливу.

Частка загальної площі землі, що випалює лісовими пожежами щороку, з 2012 по 2024 рік

Загальна площа, охоплена лісовими пожежами , реєструється для кожної пожежі, навіть якщо пожежі відбуваються в одному місці кілька разів.

Дані за 2024 рік є неповними й востаннє оновлювалися 3 квітня 2024 року.

Земельна площа вигоріла від лісової пожежі

На поширення лісової пожежі, яка виникла, впливатиме багато факторів. Природні явища, такі як тип рослинності, погодні умови та інтенсивність тепла, впливатимуть на те, наскільки добре буде локалізовано пожежу. Деякі типи рослинності, наприклад, горять легше, ніж інші. Ефективність місцевих стратегій стримування пожежі також відіграватиме свою роль. Це означає, що деякі лісові пожежі в кінцевому підсумку значно більші, ніж інші, і вплив може відрізнятися в різних регіонах і країнах.

На діаграмі нижче ви можете дослідити, як змінюється середня площа землі, яка спалюється за одну лісову пожежу, у різних країнах і регіонах. Як і раніше, дані поточного року включені, але залишаться неповними до кінця пожежонебезпечного сезону. На цій точковій діаграмі ви можете детальніше дослідити , як однакова кількість лісових пожеж може призвести до суттєво різної кількості спалюваної землі за одну лісову пожежу.

Середня площа горіння за лісову пожежу, 2012–2024 роки

Середня площа горіння за одну пожежу , га. Дані за 2024 рік є неповними й востаннє оновлювалися 3 квітня 2024 року.

Площа горіння за видами угідь

Коли згадують «лісові пожежі», люди часто уявляють лісові пожежі. Але багато інших типів екосистем можуть горіти. Щороку згорає набагато більше лугів і саван, ніж лісів.

На діаграмі нижче ви можете побачити випалену площу в будь-який рік за типом ґрунтового покриву.

Це може сильно відрізнятися залежно від ландшафту країни. Савани, наприклад, є набагато більш домінуючими в Африці та Південній Америці. В Океанії — це чагарники та луки. У Європі та Північній Америці великі площі орних угідь часто спалюються.

Площа лісової пожежі за типом рослинного покриву, 2002–2022

Загальна площа лісів, саван, чагарників/лугів, орних угідь та інших земель, які були спалені внаслідок лісових пожеж щороку.

Викиди вуглецю від лісових пожеж

Лісові пожежі можуть призвести до великих викидів вуглекислого газу (CO 2 ), оскільки вуглець, що зберігається в рослинності — деревах, луках або посівах — викидається в атмосферу під час спалювання.

Скільки вуглецю викидається внаслідок лісових пожеж, залежить від ряду факторів: кількості спаленого матеріалу, а також типу. Гектар багатого на вуглець лісу може викидати більше CO2, ніж гектар ріллі. 2

Розрахувати кількість вуглецю, що виділяється внаслідок лісових пожеж, важко. Дослідники можуть використовувати кілька методів для його оцінки. Вони можуть, наприклад, використовувати комбінацію супутникових вимірювань і моделей атмосфери. Або виміряйте кількість рослинності до та після пожежі, щоб оцінити, скільки було втрачено. Нарешті, вони можуть використовувати більш прямі вимірювання тепла, що виділяється від пожежі, щоб оцінити кількість рослинності, яка згоріла; це дозволяє їм оцінити, скільки вуглецю було вивільнено. Carbon Brief містить детальне пояснення того, як вчені оцінюють ці цифри.

Викиди CO 2 від лісових пожеж — за оцінками Глобальної інформаційної системи про лісові пожежі — наведено на діаграмі нижче.

Лісові пожежі в усьому світі щороку додають від 5 до 8 мільярдів тонн CO 2 . Для контексту, у всьому світі ми щорічно викидаємо близько 37 мільярдів тонн CO 2 від викопного палива та цементу.

Хоча спокусливо порівнювати ці цифри безпосередньо, це не завжди доцільно, тому що деякі викиди від лісових пожеж можуть бути компенсовані в наступні роки відростанням рослинності. Це не стосується викопного палива: більша частина вуглецю, який вони викидають, зберігається в атмосфері століттями або й більше. Таким чином, внесок викидів лісових пожеж у зміну клімату є більш складним балансом між тим, як горіння та відновлення рослинності змінюються з часом. Ви також можете відстежувати зміну викидів CO 2 від лісових пожеж протягом року тиждень за тижнем .

Річні викиди CO₂ від лісових пожеж, 2003–2024 рр

Вуглекислий газ, що виділяється лісовими пожежами в тоннах.

Дані за 2024 рік є неповними й востаннє оновлювалися 3 квітня 2024 року.

Забруднення повітря лісовими пожежами

Спалювання біомаси викидає забруднювачі повітря , такі як сажа, леткі органічні сполуки та оксиди азоту (NOx). Ці сполуки можуть завдати шкоди здоров’ю людини, спричинити проблеми з диханням і пов’язати їх із передчасною смертю від неінфекційних захворювань, таких як хвороби серця та інсульти. 3

Одним із основних забруднювачів, що викликає занепокоєння, є PM 2,5 . Це дрібні тверді частинки діаметром менше 2,5 мікрометрів. Ці дуже дрібні частинки особливо шкідливі, тому що вони можуть проникати глибоко в легені.

На діаграмі нижче ми показуємо оцінки кількості PM 2,5 , що викидається внаслідок лісових пожеж у всьому світі.

Річні викиди PM2,5 від лісових пожеж, 2003–2024 рр.

Викиди PM2,5 представляють собою кількість дрібних твердих часток (діаметром менше 2,5 мікрометрів), що вивільняються лісовими пожежами ,в тоннах.

Дані за 2024 рік є неповними й востаннє оновлювалися 3 квітня 2024 року.

Площа, охоплена лісовими пожежами, збільшується чи зменшується в усьому світі?

Зростає занепокоєння щодо впливу глобального потепління на частоту та масштаб лісових пожеж. Такі фактори, як підвищена спека, вологість, висихання рослинності та характер вітру, можуть впливати на ризик великих лісових пожеж.

Однак деякі спостерігачі відзначають, що за останні кілька десятиліть у всьому світі щорічно спалюється площа лісових пожеж .

Якщо ви подивитеся на статистику Глобальної інформаційної системи про лісові пожежі, наведену на діаграмі тут , то з початку 2000-х років спостерігалося помітне зменшення щорічної площі земель, уражених лісовими пожежами. 4

Щоб зрозуміти, що відбувається, корисно подивитися на те, як змінилися спалені території в різних ландшафтах. На діаграмі нижче ми бачимо кількість спаленої площі ґрунтового покриву. Ви бачите, що більша частина цього зниження походить від чагарників, луків і орних угідь (з невеликими зниженнями в саванах). Лісові пожежі були відносно стабільними.

Значна частина цього спаду відбулася в Африці та, меншою мірою, в Океанії. Дані також свідчать про невелике зниження в Європі.

У статті, опублікованій в Science , дослідники відзначають ту саму тенденцію: «Несподівано глобальна вигоріла площа скоротилася на ~25% за останні 18 років, незважаючи на вплив клімату». 5 Вони також зазначають, що це значною мірою викликано зниженням рівня горіння на луках і саванах у результаті розширення та інтенсифікації сільського господарства.

Це підкреслює важливу роль, яку діяльність людини та управління землекористуванням відіграють у масштабах лісових пожеж, поряд із факторами, пов’язаними з погодою та кліматом. Обидва фактори необхідно враховувати, намагаючись мінімізувати збитки від збільшення ризику пожежі в умовах зміни клімату.

Площа лісових пожеж за типом ґрунтового покриву, Світ

Загальна площа лісів, саван, чагарників/лугів, орних угідь та інших земель, які були спалені внаслідоклісових пожеж щороку.

Інтерактивні діаграми лісових пожеж

КІНЦЕВІ ПРИМІТКИ

 1. GWIS використовує різні супутникові датчики для аналізу даних про лісові пожежі. Історичні оцінки в основному базуються на продукті NASA MCD64 MODIS , але автори зазначають, що він може недооцінювати вигоряні території та випадки пожеж. Для вищої просторової роздільної здатності та підвищеної точності вони також покладаються на Sentinel-2, але, на жаль, ці дані доступні лише для європейського регіону . Тому ми вирішили здебільшого покладатися на дані майже в реальному часі , надані GWIS, які отримані від датчиків MODIS і VIIRS Active Fire , за винятком випадків, коли обговорюються історичні тенденції. Автори відзначають, що вони забезпечують надійну оцінку, визнаючи, що вони все ще можуть недооцінювати справжній вплив лісових пожеж, головним чином через обмеження, накладені просторовою роздільною здатністю датчиків MODIS і VIIRS.
 2. Чжен, Б., Сіайс, П., Шевальє, Ф., Чувіеко, Е., Чень, Ю., і Ян, Х. (2021). Збільшення викидів від лісових пожеж, незважаючи на зменшення глобальної вигоряної площі. Наукові досягнення , 7(39), eabh2646.
 3. Alexeeff, SE, Liao, NS, Liu, X., Van Den Eeden, SK, & Sidney, S. (2021). Довгостроковий PM2. 5 ризики ішемічної хвороби серця та інсульту: огляд і мета-аналіз. Журнал Американської кардіологічної асоціації, 10 (1), e016890.Мюррей, К.Дж., Аравкін, А.Ю., Чжен, П., Аббафаті, К., Аббас, К.М., Аббасі-Кангеварі, М., … і Борзуей, С. (2020). Глобальний тягар 87 факторів ризику в 204 країнах і територіях, 1990–2019: систематичний аналіз для дослідження глобального тягаря захворювань 2019. Ланцет, 396(10258), 1223-1249.
 4. Зауважте, що для цих історичних оцінок ми покладаємося на дані , які базуються на датчику NASA MCD64 MODIS , який, за словами постачальника даних, може занижувати вигоряні території та випадки пожеж. Однак, оскільки недооцінка буде постійною протягом багатьох років через використання тих самих методів, спостережене зменшення спалених площ залишається дійсним.
 5. Андела, Н., Мортон, округ Колумбія, Гігліо, Л., Чен, Ю., ван дер Верф, Греція, Касібхатла, ПС, … і Рандерсон, Дж. Т. (2017). Зменшення глобальних вигорілих площ через діяльність людини. Наука, 356 (6345), 1356-1362.

Процитуйте цей твір

Наші статті та візуалізація даних спираються на роботу багатьох різних людей і організацій. Цитуючи цю тематичну сторінку, будь ласка, також посилайтеся на основні джерела даних. Цю тематичну сторінку можна цитувати як:

Veronika Sambroska and Hannah Ritchie (2024) - “Wildfires” Published online at OurWorldInData.org. Retrieved from: 'https://ourworldindata.org/wildfires' [Online Resource]

Цитата BibTeX

@article{owid-wildfires,
  author = {Veronika Sambroska and Hannah Ritchie},
  title = {Wildfires},
  journal = {Our World in Data},
  year = {2024},
  note = {https://ourworldindata.org/wildfires}
}

Наш світ у даних логотип

Повторно використовуйте цю роботу вільно

Усі візуалізації, дані та код, створений Our World in Data, є повністю відкритим за ліцензією Creative Commons BY . Ви маєте дозвіл використовувати, розповсюджувати та відтворювати їх на будь-якому носії за умови вказівки джерела та авторів.

Дані, створені третіми сторонами та надані Our World in Data, регулюються умовами ліцензії оригінальних сторонніх авторів. Ми завжди вказуватимемо вихідне джерело даних у нашій документації, тому ви завжди повинні перевіряти ліцензію будь-яких таких сторонніх даних перед використанням і розповсюдженням.

Усі наші діаграми можна вставити на будь-який сайт.

https://ourworldindata.org/wildfires