Лісовий фонд Австрії

10 заходів, спрямованих на розвиток.

Через зміни клімату лісовому господарству Австрії доводиться стикатися з численними стресовими чинниками. В 2019 році близько 62% всієї вирубки припало на пошкоджену деревину. В результаті пандемії коронавірусу у 2020 році попит на сировину і її експорт на традиційні ринки різко знизився. Інвестиційний пакет, який федеральний уряд реалізує через Лісовий фонд, передбачає фінансування десяти заходів, що покликані підтримати лісове господарство в цій складній ситуації.

Майже половина території Австрії вкрита лісом, площа збільшується в середньому на 3,4 тисячі га за рік. Однак збитки, пов’язані з кліматом, урагани, натиск снігу та короїди впливають на їх здоров’я. В минулому році федеральним урядом Австрії був створений Лісовий фонд, який отримав 350 млн євро на здійснення комплексу заходів для підтримки лісового господарства. Десять заходів, які мають бути реалізовані за фінансової підтримки Лісового фонду, спеціально скоординовані і враховують загальний стан австрійських лісів сьогодні. Вони спрямовані на їх розвиток в умовах зміни клімату, збереження біорізноманіття та більш широке використання деревної сировини в якості активного внеску в захист клімату. Заходи варіюються від підтримки лісовідновлення та компенсації за шкоду, заподіяну короїдами, до створення складів пошкодженої деревини та протипожежного захисту лісу. За словами федерального міністра Елізабет Кестінгер, метою створення Лісового фонду є покращити ситуацію в австрійських лісах, збільшити регіональну додану вартість і зробити ліси придатними для майбутнього.

З 1 лютого 2021 року стартував перший етап, на якому будуть доступні 200 млн євро для реалізації перших шести заходів.

Захід 1: Відновлення лісів і їх технічного обслуговування після пошкодження. Його завданнями є відновлення лісів, їх структури та середовищ існування, забезпечення стійкого функціонування після стихійних лих. Бюджет заходу становить 80 млн, який має бути направлений на заходи з лісовідновлення та компенсацію збитків лісовласників. Кошти можуть отримати керівники (власники) лісових господарств, асоціації власників лісів, громади, регіональні органи влади, муніципальні асоціації та державні корпорації.

Захід 2: Регулювання складу порід дерев для розвитку кліматично чистих лісів. Завданнями заходу є:

 розвиток кліматичних лісів та зміцнення біорізноманіття;
 створення стійких змішаних деревостанів із врахуванням природної лісової спільноти;
• збереження та поліпшення генетичних ресурсів лісу.

Для цього доступні кошти Лісового фонду на суму 28 млн євро. Фінансуванню підлягають заходи з догляду за лісом, боротьбі із завданням шкоди дикій природі, збереженню та поліпшенню генетичних ресурсів лісу. Фінансування можуть отримати фермери сільськогосподарських і лісових господарств, асоціації лісовласників, громади, регіональні органи влади, громадські асоціації, виробники лісових рослин та їх об’єднання.

Захід 3: Компенсація втрати вартості деревини внаслідок пошкодження короїдом на визначених ділянках. У межах заходу доступні кошти в розмірі 60 млн євро, які будуть направлені на компенсацію лісовласникам втрати вартості активів, збитків, заподіяних короїдами.

Захід 4: Будівництво вологих і сухих складів для пошкодженої деревини. Захід направлений на фінансування робіт зі швидкого видалення пошкодженої деревини з лісу для запобігання подальшому поширенню шкідників та збереження її якості. Для цього доступні кошти в розмірі 9 млн євро, які будуть направлені на:

 інвестиції в інфраструктуру для вологих або сухих складів деревини;

 транспортування і переміщення пошкодженої деревини в складські приміщення для вологого або сухого зберігання і вивіз із них;

• розробка концепції та техніко-економічного обгрунтування логістики пошкодженої деревини.

Отримувачами коштів можуть бути керівники (власники) лісових господарств, асоціації лісовласників, корпорації та лісові кооперативи.

Захід 5: Механічна обрізка та інші профілактичні заходи щодо захисту лісів. Метою є запобігання розмноженню шкідливих комах, бюджет заходу – 16 млн євро. Фінансуванню підлягає:

 адаптація спеціального обладнання для механічної обрізки пошкодженої деревини;

 машинна обрізка пошкодженої деревини в лісі або на сухому складі;

 профілактичні заходи щодо захисту лісів.

Отримати фінансування можуть керівники (власники) лісових господарств, асоціації лісовласників, спеціалізовані компанії.

Захід 6: Запобігання лісовим пожежам. Включає заходи:

 профілактику лісових пожеж, зменшення ризику їх виникнення;

 зменшення витрат на боротьбу з лісовими пожежами;

 запобігання вторинним ризикам від ерозії, лавин, повені, падіння гірських порід та шкідників;

 захист населених пунктів від поширення лісових пожеж.

Для цього доступні кошти Лісового фонду на суму 9 млн євро. В рамках заходу фінансується:

 профілактична обробка лісів у зонах загрози лісових пожеж;

 створення захисної інфраструктури;

 придбання спеціальних пристроїв та обладнання для боротьби з лісовими пожежами;

 підвищення обізнаності громадськості, стратегічне та оперативне планування розгортання пожеж у зонах ризику лісових пожеж та програма підготовки до їх гасіння.

Отримувачами коштів можуть бути керівники (власники) лісових господарств, асоціації лісовласників, регіональні органи влади, муніципальні асоціації, державні корпорації, науково-дослідні установи.

Приріст та використання деревини в Австрії, 2018

Умови решти чотирьох заходів, що мають бути профінансовані Лісовим фондом, ще доопрацьовуються відповідними структурами та найближчим часом будуть доступні зацікавленим суб’єктам лісогосподарювання. Коротко зазначимо їх зміст.

Захід 7. Дослідницькі заходи на тему: «Деревний газ та біопаливо». Метою заходу є цілеспрямований та ефективний доступ до інфраструктури досліджень та розробок у галузі використання деревного газу, підвищення ефективності співпраці між науковими та дослідницькими структурами, організаціями та компаніями, що займаються розробкою, виробництвом та використанням біогенного палива, газу та водню.

Захід 8. Дослідницькі заходи на тему: «Кліматичні ліси». Метою заходу є створення основи та реалізація дослідницьких проєктів, орієнтованих на практику, для підтримання та поліпшення кліматично безпечних лісів.

Захід 9. Збільшення використання деревини як сировини. Завданнями заходу є сприяння будівництву з використанням деревини та пов’язаних з цим досліджень, розробок та інновацій, а також збільшення використання деревини як основного та будівельного матеріалу для заміщення речовин, що споживають СО2.

Захід 10. Сприяння розвитку біорізноманіття в лісах. Завданнями заходу є:

 збереження, поліпшення та відновлення територій, які є цінними з точки зору збереження природи;

 створення наукових або орієнтованих на практику інформаційних баз, пов’язаних із збереженням, поліпшенням та відновленням середовищ існування та видів, гідних охорони чи іншого біорізноманіття.

Зазначені заходи комплексної фінансової підтримки лісового господарства Австрії розраховані на чотири роки і їх ініціатори розраховують, що у виграші від їх впровадження будуть як лісовласники та весь виробничо-збутовий ланцюжок лісової продукції, так і регіональні громади і наукові установи, дотичні до лісової галузі.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *