Лісовий пожежник

Володимир БРАЙКО,
“Лісовий і мисливський журнал”
https://ekoinform.com.ua/?p=17162

Чернігівські лісівники, як приклад ефективних господарів та активних борців з природними пожежами у лісових масивах.

Вогонь для людини – благо, але він може стати і великим лихом. Неконтрольована пожежа може накоїти непоправної шкоди й горя. Краще та дешевше запобігти її появі, ніж боротися з нею.

Лісам Чернігівського Полісся став притаманний тривалий період надзвичайної пожежної небезпеки (4–5 класу), чому сприяє погода та потужні поривчасті вітри (вище 10 м/с). Значна кількість джерел вогню та горючих природних матеріалів у поєднанні з аномально підвищеною температурою повітря призводять до виникнення суттєвої кількості та площі лісових пожеж. Особливо це характерно для підприємств, які значно збільшили території своїх лісових угідь у процесі реформи та злиття лісгоспів. Як приклад – державне підприємство «Чернігівське лісове господарство», яке в результаті злиття, значно збільшило площу свого лісового фонду після приєднання до нього ДП «Остерське лісове господарство» та ДП «Остерський військовий лісгосп». Особливість останніх полягала у безпосередньому межуванні лісових масивів із військовими полігонами та тактичними полями, де часто трапляються нерозірвані боєприпаси, які значно підвищують небезпеку при лісових пожежах та їх ліквідації. Крім того, в указаних лісових масивах упродовж року постійно спостерігається значне антропогенне навантаження.

Протипожежний досвід, напрацьований на Остерщині, застосовується на практиці в новоутвореному підприємстві, що особливо важливо в умовах забруднення лісів вибухонебезпечними предметами під час війни.

Лісовий фонд ДП «Чернігівський лісгосп» нині має площу 103 тис. га і на 70% складається з деревостанів сосни звичайної, який характеризується ІІІ класом природної пожежної небезпеки.

Враховуючи, що з 20 травня 2022 року вступив у дію Порядок охорони і захисту лісів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 612, керівництвом підприємства у червні 2022 року було створено відділ охорони і захисту лісу, одним із головних завдань якого, згідно зі статті 90 Лісового кодексу України, є охорона лісів від пожеж.

Проаналізувавши ризики та статистику лісових пожеж, було сплановано та проведено ряд заходів, зокрема, й ревізія матеріально-технічних засобів пожежогасіння підприємства. Нині підприємство забезпечено пожежними автомобілями (16 од.), пожежними модулями (6 од.), тракторами в агрегаті з ПКЛ-70 (19 од.), двома системами відеонагляду за лісом, пожежними ранцями (159 од.), пожежними мотопомпами (10 од.), чотирма причіпними цистернами (об’ємом 27 куб. м), радіостанціями різного типу тощо. Більшість техніки «шановного віку», але у задовільному стані.

За результатами ревізії було видано накази про підвищення ефективності ліквідації лісових пожеж, де передбачено створення 15 ЛПС першого типу та 4 пунктів зосередження протипожежного обладнання та інвентарю. Лісові пожежні станції, техніка були укомплектовані згідно з затвердженими переліками, та затвердили список посад, які допускаються до керування гасіння лісової пожежі. Лісова охорона перейшла на поточний графік роботи, а команди лісових пожежних станцій розпочали роботу згідно з регламенту, залежно від класу пожежної небезпеки за умов погоди. Головне – було збільшено практичні навчання, виїзди на умовні пожежі, обговорення проблем на технічних нарадах.

Силами підприємства проводиться постійний технічний догляд за засобами пожежогасіння, відремонтовано і не потребує в подальшому заміни 50 ранців пожежних, облаштовано бокс під ЛПС у м. Чернігові. Пожежний автомобіль ЗіЛ-131 Красилівського лісництва, скалічений розривами ворожих снарядів під час березневих бойових дії, був повністю відремонтований та повернений на чергування.

На підприємстві постійно проводяться пошуки та експерименти з підвищення ефективності ліквідації пожежі. Є гарні результати – команда з 6 осіб прокладає мінералізовану смугу 180 м/п при ширині 1,5 м за 30 хвилин. Пожежну техніку укомплектовано пожежними рукавами менших діаметрів, але з напівгайкою діаметром 51 міліметр.

За осінній період у лісовому фонді підприємства було облаштовано додатково 4 штучні водойми. Сьогодні на підприємстві налічується 18 штучних водойм загальним об’ємом води 171 куб. м. Беззаперечно постійно оновлюються мінералізовані смуги та створюються нові. Проводиться догляд за протипожежними розривами.

Навесні 2023 року планується створення протипожежних узлісь як способом посадки листяних порід, так і рубками для зниження повноти деревостанів біля населених пунктів. До речі, це пропозиції Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж та Глобального центру моніторингу пожеж (керівники центрів – Йоганн Голдаммер та Сергій Зібцев), з якими підприємство плідно співпрацює уже кілька років.

Влітку цього року спеціалісти відділу охорони і захисту лісу підприємства взяли активну участь у розробці програми курсу підготовки лісового пожежника для державних лісогосподарських підприємств України. Перші заняття відбулись уже 28 вересня цього року в місті Боярка на базі Укрцентркадриліс. Участь у практичних навчаннях в якості інструкторів взяли представники лісгоспів: Валерій Дворнік (лісничий Бондарівського лісництва), Денис Махов (провідний інженер охорони і захисту лісу), Микола Троян (провідний інженер охорони і захисту лісу), Сергій Плакса (майстер лісу Городищенського лісництва), Валентин Музика (майстер лісу Карпилівського лісництва), Олексій Савлюк (майстер на лісозаготівельних роботах), Олег Бойправ (водій пожежного автомобіля Косачівського лісництва), Роман Карамеля (майстер лісу Городищенського лісництва).

За плечима цих хлопців багатий практичний досвід ліквідації пожеж на Остерщині. За результатами навчань отримані посвідчення затвердженого зразка «Лісовий пожежник».

Вогонь є як благо для людини, так і може бути великим лихом. Він може накоїти непоправної шкоди, а іноді й горя. Краще та дешевше проводити всі запобіжні заходи, ніж боротися з природною пожежею.

Loading