Підготував
Олександр ВИНОГРАДСЬКИЙ,
Газета “Природа і суспільство”
https://ekoinform.com.ua/?p=17692
Європейцям рекомендують звикати з цим жити.
Об’єднаний дослідницький центр Європейської Комісії (JRC) опублікував попередній звіт щодо лісових пожеж на європейському континенті у 2022 році, який базується на даних Європейської системи інформації про лісові пожежі (EFFIS). Окремий розділ присвячено й Україні, ліси якої потерпають від пожеж, спричинених війною.
Як працює EFFIS?
Європейська система інформації про лісові пожежі (EFFIS) була створена спільно службами Єврокомісії (Генеральний директорат з навколишнього середовища (DG ENV) та JRC), відповідними службами пожежної безпеки в державах-членах ЄС та інших європейських країнах. У 2015 році EFFIS стала частиною програми ЄС Copernicus під керівництвом Служби управління надзвичайними ситуаціями (EMS).
Діючи як координаційний центр інформації про лісові пожежі, EFFIS підтримує національні служби, відповідальні за управління лісовими пожежами. Зараз мережа EFFIS складається з 43 країн Європи, Близького Сходу та Північної Африки. EFFIS надає спеціальну підтримку Центру реагування на надзвичайні ситуації (ERCC) у вигляді даних про лісові пожежі в режимі майже реального часу під час протипожежних кампаній, а також надає іншим користувачам інформацію щодо режимів та наслідків лісових пожеж. Також EFFIS надає інформацію, яка відповідає потребам Європарламенту щодо управління лісовими пожежами, впливу на природні охоронювані території та узгоджену інформацію про лісові пожежі в ЄС.
EFFIS забезпечує постійний моніторинг пожежної ситуації в Європі та Середземноморському регіоні та регулярно надсилає оновлення службам ЄС протягом основного сезону пожеж. Інформація постійно оновлюється на веб-сайті EFFIS (до 8 разів щодня). EFFIS також централізує у власній базі дані про пожежі, які країни збирають за допомогою своїх національних програм. Веб-сервіси EFFIS дозволяють користувачам отримувати майже в реальному часі дані про лісові пожежі в Європі, на Близькому Сході та в Північній Африці. Збитки, завдані лісовими пожежами в Європі та сусідніх країнах, оцінюються за допомогою модуля EFFIS Rapid Damage Assessment (RDA).
У жовтні 2023 року Європейська Комісія та Група експертів Європейської комісії з питань лісових пожеж (EGFF) опублікують комплексний аналіз кампанії лісових пожеж 2022, який включатиме національні звіти країн-учасниць EFFIS.
Найгірший рік для Європи
Згідно з даними EFFIS, 2022 рік став другим, після 2017-го, найгіршим роком у Європі за кількістю вигорілих площ і пожеж. Площа, нанесена на карту EFFIS для ЄС, становила 837 212 га, що відповідає оціночній вигорілій площі 881 275 га, оскільки EFFIS наносить на карту приблизно 95% загальних вигорілих площ, про які повідомляють країни. Це значно більше, ніж у 2021 році (449 342 га).
У 2022 році було два основних піки: перший у березні, коли у багатьох країнах зафіксовано велику кількість пожеж, і другий, більший пік – у липні, хоча і меншої кількості, але більших за величиною пожеж.
Викликають занепокоєння відповідних служб результати моніторингу щодо впливу пожеж на території, які охороняються в межах мережі Natura2000, оскільки вони включають місця існування, що представляють особливий інтерес, і де мешкають зникаючі види рослин та тварин.
Площа територій загорання, нанесених на карту в межах мережі охоронних територій Natura2000, становила 365 308 га, що втричі перевищує показники в 2021 році. Це еквівалентно приблизно 44% загальної вигорілої площі в країнах, де діє мережа, і є найбільшим показником за останні 10 років. Три чверті шкоди заповідним територіям завдано трьома країнами: Іспанія (532 пожежі), Румунія (686 пожеж) та Португалія (441 пожежа).

У 2022 році (не враховуючи дані по Україні) 29% загальної площі горіння припадає на інші природні території, які визначено системою класифікації типу наземного покриву CORINE 2018 року та класифікацією Globcover Copernicus 2019 року в регіонах, де CORINE була недоступна. Ще 27% нанесених на карту пожеж стосувалися різних видів лісів (широколистих, хвойних або змішаних).
Україна у вогні
Дані моніторингу пожеж та картографування по Україні в 2022 році здійснювалися на прохання українського уряду за окремим протоколом. Це пов’язано з тим, що переважна більшість загорань у лісах виникала через бойові дії. Як видно з таблиці, наведеної вище, Україна у минулому році стала сумним рекордсменом по кількості пожеж і вигорілої площі.
Як зазначають складачі звіту, на карту було нанесено всі пожежі, включно з сільськогосподарськими та міськими. Через це ці загальні показники неможливо порівняти безпосередньо з іншими країнами, оскільки частка постраждалого лісового та ґрунтового покриву відрізняється від середнього в інших країнах.
Загальна картографована площа вигорання в Україні була значно вищою, ніж у будь-якій іншій країні, охопленій системою EFFIS. Закартовано 6 309 пожеж, а їх загальна площа становить 498 711 га. Зафіксовано 133 пожежі на площі понад 500 га, дві найбільші з яких перевищили 6 тисяч га.
Підвищена активність лісових пожеж призвела до значних викидів диму, який включає вуглецеві гази, тверді частинки та летючі органічні сполуки. Згідно з даними CAMS Global Fire Assimilation System (GFAS), загальні викиди лісових пожеж в ЄС і Великобританії лише в період з 1 червня по 31 серпня 2022 року оцінюються в 6,4 мегатонни вуглецю, що є найвищим рівнем з 2007 року. GFAS отримує дані дистанційного зондування зі супутників спостереження за активними пожежами та потужністю випромінювання вогню, які використовуються для оцінки кількості спаленої біомаси, а також викидів.
Незважаючи на те, що глобальна тенденція полягає в зниженні викидів від лісових пожеж через зменшення кількості пожеж у саванах у тропічних регіонах, у деяких частинах світу, зокрема, на європейському континенті, спостерігалося зростання викидів. Величезні пожежі, які вирували в Іспанії та Франції у літній період, продукували найвищі викиди СО2 у цих країнах та Європі в цілому.
Як зазначається у звіті EFFIS, жителям Європи необхідно готуватися «жити з лісовими пожежами, оскільки вони стають більш частими та інтенсивними через зміну клімату». Між тим, у вересні минулого року Всесвітня метеорологічна організація ООН заявила, що взаємодія між забрудненням і зміною клімату вплине на сотні мільйонів людей у наступному столітті, і закликала вжити заходів, щоб приборкати цю шкоду.