Львівщина: Область переходить на вибірковий спосіб рубок у лісах

Під час виїзної наради Державного агентства лісових ресурсів, яка проходила на базі підприємств обласного управління лісового та мисливського господарства, обговорили проблеми переходу на поступовий спосіб рубок, запровадження вибіркового, наближеного до природи лісівництва.

Львівська область першою в Україні, залучивши науковців, вивчивши досвід Швейцарії та Німеччини, розпочала перехід до наближеного до природи лісівництва. Перші кроки зроблено ще 2005 року, коли обласна рада профінансувала розробку змін до законодавства у лісовій галузі. Нині в регіоні діє програма розвитку лісового господарства на 2017-2021 роки, на яку з обласного бюджету виділено понад 24 млн грн. Найближчим часом буде розроблено нову п’ятирічну програму розвитку цієї галузі з внесенням до законодавства України вже напрацьованих змін щодо вибіркових рубок.

Як наголошувалося на семінарі лісівників карпатського регіону за участі голови Державного агентства лісових ресурсів Юрія Болоховця, ламати існуючі стереотипи непросто, бо вибіркові рубки на 30-40% дорожчі, ніж суцільні, але вони екологічніші, зберігають різновікові мішані ліси. Саме таким шляхом пішли у всьому цивілізованому світі.

Виїзна нарада розпочалася у лісовому селекційно-насіннєвому центрі у Брюховичах і продовжилася на Бібреччині, Стрийщині та Сколівщині.

Саджанці з Брюхович із закритою кореневою системою нині відправляють не тільки в усі області України, а й в Євросоюз. У Львівському селекційному центрі використовують найсучасніші технології – цей досвід нині вивчає вся Україна.

Під час наради Юрій Болоховець наголосив на проблемах багатофункціонального використання всіх корисних властивостей лісів, широкому застосуванні вибіркових і поступових рубок та рубок переформування.

Сьогоденні виклики природи, спричинені змінами клімату, зумовлюють впровадження нових підходів у вирощуванні лісів та застосування новітніх технологій у лісокультурній справі.

Першочерговими завданнями для лісівників завжди були і будуть лісовідновлення та лісорозведення, збільшення лісистості України.

Про етапи практичного впровадження вибіркової системи рубок розповів начальник Львівського управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека. Він, зокрема, зазначив, що ці напрацювання стали пріоритетними для лісівників Львівщини.

Учасники виїзної наради ознайомилися з веденням лісового господарства на принципах наближеного до природи лісівництва. Над цією проблемою львівські фахівці працюють спільно з науковцями Національного лісотехнічного університету. Для ведення лісового господарства за європейськими стандартами було проведено низку науково-виробничих семінарів, на яких вивчали різні системи рубок.

Львівське ОУЛМГ з Національним лісотехнічним університетом напрацювало пропозиції до змін законодавства щодо проведення рубок переформування в лісах, які обласна рада направила на розгляд КМУ та Верховної Ради.

Саме співпраця з науковцями та обласною радою дозволила ЛОУЛМГ зробити нові кроки у збереженні та примноженні лісів.

Богдан КУШНІР.

На знімку: учасники наради знайомлять з досвідом запровадження вибіркового, наближеного до природи лісівництва.

Фото прес-служби ОДА.

http://www.golos.com.ua/news/135997