Липи на Королівській дорозі

Культурні ініціативи лісівників Буська.

Серед об’єктів, які в рамках проєкту «Великої Реставрації» потрапили до списку Міністерства культури та інформаційної політики України, значиться й Олеський замок, один із найкращих у Східній Європі, розташований за 80 кілометрів на схід від Львова, і нині є перлиною «Золотої підкови» – популярного туристичного маршруту відомими середньовічними замками Львівщини: Підгорецького, Золочівського, Жовківського, Свірзького, фортеці в Тустані.

У 1965 році унікальна історична споруда, зведена ще у княжі часи, перейшла під опіку Львівської картинної галереї, і її легендарний директор Борис Возницький впродовж п’яти літ цеглина за цеглиною відновив її.

Нині музей-заповідник налічує близько півтори тисячі унікальних експонатів. В одинадцятьох залах – твори живопису, предмети побуту, прикладного мистецтва, гобелени, оригінальні меблі, скульптури, дерев’яні композиції майстра Пінзеля і його учнів.

Та замок потребує нових капіталовкладень. З державного бюджету нинішнього року виділено мільйони гривень для підготовки проєктно-кошторисної документації та першого етапу реставраційних робіт.

Водночас, до благородної справи – зеленого благоустрою довкола замку – вирішили долучитися лісівники ДП «Буський лісгосп» на чолі з його директором Миколою Яворським. Зокрема подарували і допомогли посадити молоді деревця липи на так званій Королівській дорозі, або, як її ще називають, Дорозі Марисеньки, дружини короля Речі Посполитої, Великого князя Литовського і Руського Яна ІІІ Собеського.

Річ у тім, що липова алея потребувала оновлення свіжими саджанцями.

– Подекуди старі дерева всохли, деякі зламані буревіями, – каже завідувач відділу музею-заповідника «Олеський замок» Борис Шенгера, і з вдячністю дивиться у бік головного лісничого Ігоря Барака.

Тут же, під час посадки саджанців липи, той підтримав ініціативу директора і разом вирішили найближчим часом закласти дубовий гайок біля скульптури Перуна.

Того дня лісівники Буська спільно зі селищною старостою Ольгою Король, місцевими мешканцями втілили в життя ще один захід із культурницьким акцентом – оновили парк імені Тараса Шевченка в самому Олеську. Саджанці модрини, дуба, липи, ясена, клена замінили старі всохлі й поламані негодою дерева.

Ігор ТАБІНСЬКИЙ,
фото автора,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *