Міндовкілля презентувало законопроєкт щодо реформування сфери ПЗФ

28 Грудня 2022, 09:47

За ініціативи Міндовкілля відбулась презентація та обговорення проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності управління природоохоронними територіями та об’єктами природно-заповідного фонду».

Участь в обговоренні взяли народні депутати, керівники установ ПЗФ,  науковці, експерти, представники департаментів екології та природних ресурсів ОВА, органів місцевого самоврядування та громадськості.

Як зазначив перший заступник Міністра Руслан Гречаник, Міндовкілля продовжує реалізацію реформ навіть в умовах російської військової агресії. Зокрема, пріоритетними було визначено 9 реформ, які представлені в розділі «Екобезпека» Національного плану відновлення України. Одним з ключових напрямів діяльності міністерства є збереження біорізноманіття, природоохоронних територій та об’єктів  природно-заповідного фонду.

«Законопроєкт було розроблено з урахуванням міжнародного досвіду у сфері ПЗФ таких країн, як США, Литва, Фінляндія та інших. Він закріплює на законодавчому рівні створення Державного агентства природоохоронних територій та об’єктів ПЗФ, що забезпечить розмежування функцій формування та реалізації державної політики у заповідній сфері. Це призведе до впровадження міжнародних стандартів на території українських національних парків, зокрема, екосистемних послуг», – підкреслив він.

У ході презентації директор департаменту заповідної справи та збереження біорізноманіття Едуард Арустамян окреслив основні новації законопроєкту:

 • застосування нової термінології щодо природоохоронних територій (водно-болотні угіддя міжнародного значення, території Смарагдової мережі та інші, визначені законодавством) та законодавче закріплення положень про водно-болотні угіддя міжнародного значення та біосферні резервати; 
 • створення Державного агентства природоохоронних територій та об’єктів ПЗФ, що забезпечить розмежування функцій з формування та реалізації державної політики у заповідній сфері;
 • зміна повноважень, що дозволить спростити процедуру створення та оголошення нових природоохоронних територій та об’єктів ПЗФ;
 • запровадження інструментів діджиталізації (ведення Літопису природи  в електронній формі, відвідування територій та об’єктів ПЗФ стане можливим за електронним квитком).

Розмежування функцій з формування та реалізації державної політики дозволить оптимізувати систему управління у заповідній сфері, зокрема це стосується:

 • затвердження положення про території та об’єкти ПЗФ, які мають особливу екологічну, наукову, естетичну, історико-культурну цінність;
 • порядку підготовки та ведення Літопису природи;
 • впровадження еколого-економічних інструментів фінансової стійкості об’єктів природно-заповідного фонду;
 • визначення засад організації наукових досліджень на природоохоронних  територіях та об’єктах природно-заповідного фонду
 • формування складу Національної комісії з питань Червоної книги України та організаційне забезпечення її роботи.

Державне агентство природоохоронних територій та об’єктів ПЗФ матиме ряд повноважень, серед яких:

 • реалізація державної політики у сфері охорони та розвитку природоохоронних територій та об’єктів природно-заповідного фонду національного та місцевого значення збереження, відтворення та збалансоване використання тваринного, рослинного світу, ландшафтів;
 • підготовка і подання пропозицій щодо створення, оголошення нових природоохоронних територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також погодження зміни меж, категорії  територій та об’єктів природно-заповідного фонду;
 • забезпечення розробки проектів створення, затвердження Положень, Проєктів організації території природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, заказників, пам’яток природи, парків-пам’яток садово-паркового мистецтва;
 • ведення Державного кадастру природоохоронних територій та об’єктів ПЗФ, Червоної та Зеленої книг;
 • координація та виконання екологічних програм, природоохоронних заходів, наукових досліджень в межах природоохоронних територій та об’єктів ПЗФ.

Учасники засідання активно обговорили дискусійні питання законопроєкту щодо реформи державної служби охорони, кадрової політики та процедури призначення керівників,  можливостей залучення інвестицій у заповідну сферу, процедури подання лімітів на затвердження, посилення режиму охорони та збереження природних територій через заборону джипінгу в межах ПЗФ, співпраці з місцевими громадами, порядку підготовки та затвердження документів землевпорядкування та проєктів організації територій, посилення матеріально-технічного забезпечення об’єктів ПЗФ.

Радник міністра, голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко наголосила на необхідності посилення наукової складової у діяльності об’єктів ПЗФ за рахунок залучення наукових установ НАН України, науково-дослідних організацій, науковців вищих навчальних закладів, кафедр природоохоронного спрямування в усіх регіонах України. Важливим напрямом є також залучення громадськості, просвітницька робота з населенням, дітьми та молоддю щодо збереження живої природи.

Олег Бондаренко, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики акцентував на актуальності законопроєкту з огляду на євроінтеграційні зобов’язання нашої держави і запевнив учасників засідання у підтримці комітету законодавчих ініціатив стосовно подальшого розвитку заповідної справи.

Було домовлено, що усі пропозиції щодо законопроєкту заінтересовані сторони направлять на розгляд Міндовкіллю до 29 грудня на електронну пошту izveu@ukr.net.

https://mepr.gov.ua/news/40926.html

Loading