Міністр Руслан Стрілець розповів італійському інформагентству Adnkronos про шкоду довкіллю внаслідок російського вторгнення в Україну

3 Травня 2022, 20:12

Головні тези Міністра:

  • За понад 2 місяці з початку вторгнення рф Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів вже зафіксувало понад 150 злочинів російських військ проти довкілля України.
  • Через військові дії значного забруднення зазнають ґрунти, водні ресурси та ліси України. Приміром, для відновлення пошкоджених війною лісів потрібно буде щонайменше 10 років.
  • Численні природоохоронні території на Півдні та Сході України тимчасово окуповані російськими військами, флора і фауна у зоні військових дій перебуває під загрозою знищення.
  • Найбільші ризики забруднення довкілля на промислових підприємствах та інфраструктурних об’єктах у східній частині України, зокрема через затоплення шахт на Донбасі.
  • Україна сподівається на підтримку Італії щодо якомога швидшого приєднання до програми Євросоюзу LIFE. Це дозволить залучати фінансування проєктів з відновлення у сфері захисту довкілля.

Читати статтю

https://mepr.gov.ua/news/39154.html

***

Україна, Міністр екології: «На сьогоднішній день нам допоможуть 150 екоцидів, здійснених Росією, Італією»

29 квітня 2022 р. | 16.17

Надзвичайна геологічна ситуація на Донбасі: побоюються обвалів шахт, а отже, і населених пунктів

альтернативний текст
Руслан Стрілець, Міністр екології України

(Роберта Ланзара) – Кулі, ракети та бомби забруднюють повітря, воду, землю, вражаючи екосистему. Який вплив на навколишнє середовище мала війна в Україні на сьогодні? Початкову оцінку «Аднкроноса» складає міністр екології України Руслан Стрілець, який повідомляє, що «на сьогоднішній день ми нарахували 150 екоцидів, здійснених російською армією». «Нам потрібна допомога: ми працюємо над низкою дій, які необхідно зробити, щоб Україна стала частиною Європейського фонду життя та отримати доступ до ресурсів для відновлення довкілля. Я прошу Італію підтримати її в доступі до такого типу фінансування, а також зробити Україну якомога швидше еко-кандидата в ЄС».

Стрілець починає з повітря: «Враховуючи, що важко розрахувати вплив війни на навколишнє середовище, враховуючи, що конфлікт ще триває, ми можемо дати першу оцінку зайвих шкідливих викидів, накопичених у атмосфері за ці два місяці: вони можна порівняти з роком випаровування великого українського заводу і еквівалентно на 220 тисяч тонн більше». Тоді міністр оголошує: «Протягом двох тижнів ми надамо населенню онлайн-доступ 7 днів на тиждень, 24 години на добу, до платформи, призначеної для вимірювання якості повітря та рівня радіації в країні за допомогою індексу Iqa, виявлення забруднення повітря, зібраного в пунктах спостереження, які запрацювали в Україні через кілька днів після початку бойових дій».

Що стосується ґрунту, то “наше агентство вже провело щонайменше 50 вимірювань якості ґрунту в місцях, які найбільше постраждали від ракет, щоб визначити рівень вивільнення важких металів і частинок нафти. Однак, не маючи уявлення про матеріали, з яких вони виготовлені «Ракети, дуже важко це зробити точно», – вказує він. Також тривають вимірювання якості води: «В Україні діють 4 лабораторії, які здатні проводити комплексні аналізи такого типу. Ми розуміємо, що на більшій частині країни якість води нормальна. Але в місцях бойових дій чи в навколишні території».

А як щодо води для поливу? «Це питання залишається під знаком питання, – відповідає міністр. – У посушливих регіонах, таких як Миколаїв та Херсон, росіяни підірвали дамбу, щоб довести воду до Криму, а сільськогосподарські поля окуповані російською армією; коли ми звільнимо їм доведеться відновлювати зрошувальну систему на цих ділянках. Що стосується якості зрошувальної води, то ми не бачимо серйозних ризиків, ще й тому, що джерелом постачання є річка Дніпро, у водах якої не зафіксовано жодних змін. У цей момент, – зауважує він, – наш страх на аграрному фронті – це не стільки страх забруднення води, скільки технічна неможливість поливу полів через пошкодження зрошувальної системи на окупованих територіях».

Серед найбільш загрозливих територій – східна частина України, де є сотні хімічних заводів високого ризику та об’єктів, де використовуються радіоактивні матеріали, настільки, що говорять про територію, яка піддається такому ж ризику, як Чорнобиль та сусідні райони. : «Там неможливо оцінити збитки через бойові дії», – коментує Стрілець. «Схід України – промислова зона з високою концентрацією заводів, що використовують хімічні та радіоактивні елементи, з численними нафтопереробними заводами. Ситуація була складною ще до війни. Ми успадкували її від радянських часів. Сьогодні оцінюємо підземні води та затоплення шахт неможливе. Ми можемо тільки уявити. Ми впевнені, що зважимо збитки, завдані Росією, також з

Збиток флорі викликає занепокоєння «також частково через лісові пожежі, але на відновлення лісу знадобиться щонайменше десять років»; і до тваринного світу України на ділянках, що перебувають під вогнем противника. «Вони невиправні в заповідних зонах, особливо на території Чорнобильської АЕС, яку зараз звільнили росіяни, і де тривають кардинальні дослідження», – сказав Аднкронос міністр екології, який попередив: «15% парків країни є в руках росіян. Ми нічого не знаємо про ці території. Я з жахом чекаю моменту, коли ми підемо перевіряти варварство ворожої армії».

«Ми не знаємо, яка доля заповідника Херсонської та Асканія-Нової області (визнаних ЮНЕСКО – ред.) з його рідкісними видами тварин, зокрема коней Пржевальського (з яких у заповіднику найбільша група в неволі). у світі – ред) – продовжує він – дорогоцінних, незабруднених степів і лісів. Далі є Олешки піски», з сусіднім насадженим лісом і «острів Бірючий в Азовському морі, – згадує він, – на якому мешкають дикі коні та унікальні рослини». І довгий перелік окупованих росіянами заповідників Мінприроди України: частково окупований національний природний парк «Білобережне Святослава»; національний природний парк «Великий Луг»; Прясовський національний природний парк; природний національний парк»

Вишенкою на торті є надзвичайна геологічна ситуація на Донбасі, повному тунелів, вугільних родовищ і шахт, на одному з яких у 1970-х роках також були проведені ядерні експерименти, де військові дії могли визначити явища опускання суші та радіоактивних розсіїв. «Ми могли б оцінити все в цій сфері наприкінці війни. Тим часом ми боїмося обвалення шахт, яке у великих масштабах може спровокувати обвалення навіть у населених пунктах, завдаючи шкоди навколишньому середовищу та життю людей». , повідомляє міністр.

Наостанок хороші новини: райони Харкова та Києва, де два звалища радіоактивних відходів були вражені російськими ракетами, “не постраждали від розсіювання радіоактивних частинок. Ми не помітили жодних аномалій”.

(Роберта Ланзара)

https://www.adnkronos.com/ucraina-ministro-ambiente-ad-oggi-150-ecocidi-commessi-da-russi-italia-ci-aiuti_2FOZJi8hqgcd0kvGj2R4Pc

Loading