Міжнародний день пожежників: історія професійного свята

3 травня 2022 | 07:00

У середу, 4 травня, у всьому світі відзначатиметься Міжнародний день пожежників. Сьогодні в Україні представники однієї з найнебезпечніших професій здійснюють справжні подвиги, рятуючи життя тисяч людей. Напередодні свята Realist.online розповідає про те, де і коли зародилася професія пожежника, а також про традиції вшанування героїв.

Історія професії

Перша спеціалізована команда для гасіння вогню була створена у 6 році нашої ери у Стародавньому Римі. За указом імператора Августа на оплату роботи пожежників запроваджено спеціальний податок – 4% від кожного продажу рабів. Вогнища гасили водою з найближчих фонтанів, використовуючи цебра, насоси, гачки, драбини і мотузки.

У Європі перші пожежники з’явилися після масштабної пожежі у Лондоні 1666 року, пише DayToday. Місто палало три дні, внаслідок чого близько 70 тисяч городян залишилися без даху над головою. Після цього страхові компанії створили приватні пожежні команди із захисту майна своїх клієнтів. Вони гасили лише ті будівлі, на яких була спеціальна відмітка про страхування.

Перші документальні згадки про боротьбу з пожежами та встановлення покарання за підпал у Київській Русі відносяться до епохи Ярослава Мудрого. У Києві пожежні бригади з’явилися на початку 1830-х років, пожежні гідранти увійшли в обіг у 1870 році і лише з 1907 року для гасіння пожеж стали використовувати водогін.

Читай також: 36-та річниця аварії на ЧАЕС: що треба пам’ятати про трагедію

Історія Міжнародного дня пожежника

Приводом для затвердження особливої дати вшанування героїв стала трагедія, що сталася в 1998 році в Австралії під час гасіння лісової пожежі. Несподівано вітер змінив свій напрямок, перекинувши полум’я на одну з пожежних машин. Внаслідок цього весь екіпаж у складі п’яти рятувальників загинув. Звістка про нещасний випадок настільки вразила громадян із різних куточків світу, що було вирішено встановити окремий день для вшанування пам’яті всіх загиблих пожежників.

Датою Міжнародного дня пожежників стало 4 травня – День Святого Флоріана, якого вважають християнським покровителем цієї професії. Пожежники в Європі та США дякують цьому святому своєю символікою — так званим флоріанським хрестом.

Флоріан народився приблизно у 250 році нашої ери у Римській імперії на території нинішньої Австрії. У молоді роки чоловік вступив до армії і, крім військових обов’язків, також відповідав за організацію пожежних бригад. Для цього він зібрав елітну групу воїнів, єдиним обов’язком якого було гасіння пожеж. За легендами, сам Флоріан міг загасити пожежу лише одним цебром води.

У ті часи в Римі тривало переслідування християнської віри, і коли виявилося, що Флоріан таємно прийняв християнство, його засудили до страти. Проте чоловік не злякався, а навпаки, заявив, що завдяки полум’ю йому легше піднятися на небо. Тоді його вирішили втопити, що і вчинили 4 травня 304 року після побоїв і тортур. З того часу Святого Флоріана вважають покровителем пожежників.

Про те, як правильно молитися за померлих у Поминальні дні, читайте у матеріалі Realist.online.

https://realist.online/ukr/news/mizhnarodnij-den-pozhezhnikiv-istorija-profesijnoho-svjata

 289 total views,  1 views today