Молодь на сході України відновлює ліс після пожежі

Завдяки програмі UPSHIFT Cофія з друзями рятують ліс на Луганщині, що постраждав від сильних пожеж

Юлія Сіліна

UNICEF
20 Квітень 2021

Попіл замість дерев

Старшокласниця Софія з Сєвєродонецька добре пам’ятає, як минулого літа вона три дні не могла вийти на вулицю. За вікнами її будинку стояв густий смог від пожеж, а на околиці міста було видно стіну вогню, що наступала від хвойного лісу до житлових будинків.

«Це було дуже тривожно. Багато людей постраждало, багато хто залишився без житла. І велика частина наших хвойних лісів просто згоріла вщент», – згадує 16-річна Софія Іоніна масштабне лихо, що знищило кілька тисяч гектарів лісу.

Того літа Софія ще не думала про те, щоб стати екоактивісткою і боротися з наслідками лісових пожеж у своєму місті. Під час лиха дівчина передусім хвилювалася за старшого брата. Він як рятувальник брав участь у гасінні пожеж недалеко від лінії зіткнення на сході України, де можлива детонація вибухонебезпечних предметів ускладнює ситуацію.

image
UNICEF

«Робота брата тоді надихнула мене. Мені хотілося теж взяти участь в якомусь проєкті, щоб допомогти місту», – говорить старшокласниця. Така можливість у Софії з’явилась трохи пізніше завдяки програмі UPSHIFT від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та ING Bank, що допомагає молоді отримувати навички 21 століття.

Дерево життя

Коли восени пожежі знову охопили ліси та населені пункти навколо Сєвєродонецька, Софія не змогла залишатися осторонь. Дівчина, як і багато її друзів, почала допомагати постраждалим від пожеж. Підлітки збирали для них матеріальну допомогу і речі першої потреби.

«У жінки, що працює кухарем у нашій школі, згорів будинок. Вона має трьох дітей. І ми всією школою намагалися їй допомогти», – розповідає Софія про свій перший волонтерський досвід.

Десятки сімей залишилися без житла. І деякі з них в перші дні лиха ночували в будівлі школи, де вчиться Софія.

Взимку викладачка біології запропонувала дівчині й її однокласницям взяти участь у відборі на програму UPSHIFT. Ідея проєкту виникла відразу — відновити вигорілі ліси.

Так три 16-річні школярки з Сєвєродонецька, Софія Іоніна, Олена Іванцова і Дарина Познякова, об’єдналися у команду UPSHIFT «Дерево життя». Разом дівчата часто грають в волейбол, але крім спорту їх об’єднала також спільна мрія – вони хочуть зробити своє місто зеленим і екологічним, а посадку саджанців — модною.

image

UNICEF

image

UNICEF

Паростки надії

У липні пожежі на Луганщині забрали життя 5 людей, з опіками до лікарні потрапили 25 осіб, 16 з них — діти. У жовтні загинули 11 осіб, постраждали – 19, в тому числі 3 рятувальники.

«На жаль, є такі втрати від пожеж, які вже не повернеш. Все, що ми можемо — почати відновлювати дерева, як у лісі, так і в місті», – каже Софія.

Проєкт «Дерево життя» націлений на озеленення міста у двох напрямках. Дівчата планують організовувати суботники, щоб знову висадити хвойні дерева на пошкоджених пожежею територіях навколо міста, а також будуть проводити акції в міському парку, висаджуючи саджанці квітучих дерев.

image
UNICEF

«Ми вже домовилися з місцевим лісництвом про надання нам тисячі хвойних саджанців. А також на гроші від ЮНІСЕФ ми закупили саджанці декоративної яблуні. Вона цвіте червоними квітами, і навесні в місті буде дуже красиво», – розповідає про плани Софія.

UPSHIFT виділив команді понад 20 тис грн на закупівлю дерев і на створення сувенірної продукції, яка буде сприяти популяризації проєкту.

За оцінками фахівців лісового господарства, необхідно 5 років на те, щоб відновити лісові масиви Луганщини. Але Софія й її подруги налаштовані оптимістично: «Якщо кожна сім’я в місті купить саджанець і посадить дерево, то наше місто стане зеленим. А у кожної сім’ї з’явиться свій символ, своє дерево».

https://www.unicef.org/ukraine/stories/youngsters-team-restore-forest-eastern-ukraine-after-fire