“Можна на дві тисячі гривень за раз здати”

Четвер, 19 серпня 2021 00:30

— По чорницю їздимо з чоловіком машиною. Вирушаємо о шостій ранку, долаємо більше 20 кілометрів. Ягідні місця добре знаю, бо з дитинства її збирала. Мати відправляла до лісу і приказувала не повертатися з порожнім бідончиком, — розповідає 62-річна Людмила Кондик із селища Сосниця на Чернігівщині. Торгує на базарі чорницею. Назбирала біля села Полісся.

Людмила Кондик торгує чорницею на базарі в селищі Сосниця на Чернігівщині. Півлітрова банка коштує 30 гривень
Автор: СВІТЛАНА ДУШИК

— Рву руками. До другої години дня набираю відро. Майже у всіх, кого бачила в лісі, є “брачка” — пристрій для збору ягід. Ним можна ще більше ягід назбирати. Місцевий чоловік у Поліссі вміє виготовляти такий інвентар. Казали, що 400 гривень коштує. А я звикла руками рвати. Ягоди в мене чистенькі, без листочків. Цього року сезон розпочався із запізненням — наприкінці червня. Ось уже середина серпня, а чорниця ще є. Хоч і дрібненька. Збирати ягоди — нелегка справа. Жарко, комарів повно. А ще ґедзі та мошки. Одягаємо з чоловіком шкарпетки, сорочки з довгими рукавами. Засіб від комарів беремо.

Перші ягоди продавала на базарі по 40 гривень за півлітрову банку. Тоді ціна почала падати. Було 35, далі 30 і навіть 25 гривень. Зараз продаю по 30. За два місяці тільки один раз ціле відро продала. Немісцеві купили. А так тільки баночками беруть. Що не продам — у морозилку ховаю. Бо на третій день ягода вже починає псуватись. Якщо не лінуватися, на чорниці можна добре заробити за сезон. Багато людей стараються ловити момент. Деякі сім’ї тільки з цих грошей і живуть. Наприклад, у Поліссі є заготівельний пункт. Приймають чорницю по 67 гривень за кілограм. Якщо старатись, іти до лісу всією сім’єю, то хорошу суму можна виручити. Моя знайома щодня здає ягід на 500 гривень.

У багатьох селах влітку працюють пункти прийому огірків. Їх відкривають заводи. Весною їхні представники пропонують жителям купити перевірене голландське насіння огірків, посіяти в себе на городі.

— Цього року приймати огірки почали з середини липня, — каже 50-літня Олена Циганок. Працює 11 років сезонним заготівельником у селі Велике Устя уСосницькому районі. — Люди збирають на городі огірки. Вдома їх розкладають за сортами у три посудини: по 7 сантиметрів, 9 та 11. У кожного є трафарет, що допомагає вимірювати довжину огірка. Ціна залежить від розміру. Найменші коштують 15 гривень за кілограм. Більші по 12 та 6 гривень. Нестандартні не приймаємо. Люди привозять огірки. Я їх важу, записую. Ввечері покупець забирає товар і платить гроші. Наступного дня роздаю їх людям. За день на пункт привозять 500–900 кілограмів огірків.

Щоб було вигідно й не дуже важко обробляти, оптимально сіяти десь 350 насінин. У пік сезону можна на 2 тисячі гривень за раз здати огірків. Правда, треба добряче спину гнути. У селах часто так заробляють молоді сім’ї з дітьми. Збирають урожай разом, сортують. Було, що люди спробували й покинули. Бо огірки погано посходили чи не вродили. Або погода підвела.

25 гривень за годину платять працівникам, які перебирають картоплю восени.

Автор: Світлана ДУШИК

https://gazeta.ua/articles/money-newspaper/_mozhna-na-dvi-tisyachi-griven-za-raz-zdati/1047990