Можуть застати зненацька: 5 питань про дрова, які виникають у кожного

Розповідаємо найважливіші нюанси про опалення дровами, які можуть врятувати вас цієї зими

Деякі нюанси про дрова не знає майже ніхто

Дрова залишаються досить популярним засобом для опалення, а цієї осені попит на них зріс у декілька разів. Все через очікування найскладнішої в історії України зими, яку пророкують через навмисні руйнування ворогом енергетичної інфраструктури.

Однак опалення деревиною має безліч нюансів. І якщо про те, що найбільш жаркі дрова мають бути з твердої породи дерева, знають всі, то про те, як не зіпсувати свій камін чи пічку, або що робити, якщо ваші колоди відсиріли, багато українців можуть не здогадуватись. Сайт Pro Гроші зібрав 5 важливих питань про дрова, що можуть виникнути перед опалювальним сезоном, і дає на них відповіді.

Софія Зінов’єва
Провідна редакторка

Чи можуть дрова зіпсувати піч чи камін?

Камін – дуже “ніжний” пристрій, який не можна топити абичим. Звісно, у самому каміні прогорить майже усе, але в нього є важлива, невидима частина – димохід.

Зіпсувати його простіше, ніж здається. Це можуть зробити дрова хвойних порід, тож ними каміни суворо забороняється топити.

Справа в тому, що такі дерева як сосна або ялина, мають низьку щільність деревини, в них багато порожнин, заповнених смолянистою речовиною. Вони дуже сильно коптять та “вибухають”. Через це жар може вискочити за межі каміну, а смола осяде кіптявою на димоході, засмітить його та може спровокувати мимовільне загоряння всередині труби, тим самим зіпсувати її.

Сильно скоротить вік служби каміну сира деревина, якщо регулярно її там спалювати, вона зіпсує систему димовидалення.

Дров’яна піч більш пристосована для спалення різних порід дерева, однак димохід також потрібно прочищати, а деякі дрова засмічують його набагато сильніше, ніж інші. Це знову ж таки – хвойні дерева, які, окрім димоходу, забруднять смолою ще й внутрішню поверхню печі.

Як топити сирими дровами?

Це дуже небажано, і так можна робити лише у крайніх випадках. Якщо терміново потрібно зігрітися, а усі ваші дрова відсиріли, розтопити можна і ними, однак це не так просто.

Використовувати рідину для розпалювання у домашньому каміні чи дровяній печі – погана ідея, яку краще залишити для розпалювання мангалу, до того ж, це досить небезпечно робити в оселі.

Те, як швидко загориться сира деревина, залежить від її породи. У сирої осики шансів взагалі мало, оскільки вона не горить, а майже плавиться. Простіше запалити хвойні дрова, але не факт, що вони будуть добре горіти надалі. Найкраще розпалюється у сирому вигляді береза, але доведеться набратися терпіння.

Якщо у вас є бодай кілька сухих полін, треба розпалювати багаття за допомогою тріски, наструганої з них, і далі топити впереміш із сирими.

Якщо ж сухих дров геть немає, треба вивчити спеціальну схему складання багаття – відщипнути лучину з середньої частини сирих дров і скласти її у вигляді куреня, причому, зверху покласти більші шматки, а дрібніші всередині. За наявності березових дров можна використовувати для розпалення бересту.

Допоможуть також сухий спирт у вигляді таблеток і декілька жмень крупної солі, але потрібно подумати і про завтрашній день і заздалегідь наколоти побільше дрібних полін і хоч трохи їх просушити після розпалювання грубки.

Скільки дров потрібно на зиму?

Якщо ви опалюєте оселю деревиною не перший рік, то вже знаєте, скільки дров приблизно потрібно на один сезон.

Однак краще буде, якщо ви зробите додатковий запас у такому ж розмірі, на випадок дуже холодної зими і для того, щоб не хвилюватись за наявність дров.

Якщо зробити такий великий запас ви не в змозі, зробіть його бодай якимось або поповніть вже під час опалювального сезону, адже якщо вам вистачило минулого року 5 кубометрів, то не факт, що стільки ж вистачить цьогоріч.

Дрова можуть бути іншої вологості або якості, і не дати стільки тепла, скільки ви розраховували отримати. Новачкам у цій справі, які ще не знають, скільки дров треба для їх будинку, треба підготуватися ретельніше.

Зазвичай, на опалення будинку площею 100 квадратів на одну зиму потрібно близько 10 кубометрів дубових дров, однак ця цифра не враховує якості утеплення стін та вікон, висоти стель та іншого, тож розраховувати доведеться самому.

У інструкціях до сучасних котлів є вся необхідна інформація для того, щоб вирахувати приблизні обсяги дров на сезон.

Найчастіше використовується така формула: V = 24*Q*S/q*0,01*ККД, де:

  • V – добова витрата дров в кубометрах;
  • Q – тепловтрати будівлі в кВт;
  • S – площа будинку в метрах квадратних;
  • q – питома теплотворність деревини в кВт/куб;
  • ККД – коефіцієнт корисної дії котла.

ККД ви можете знайти в інструкції, а питому теплотворність деревини знайти в Інтернеті (залежить від сорту деревини).

За цією формулою ви зможете розрахувати середньодобову витрату, а потім помножите її на кількість днів опалювального сезону і зрозумієте, скільки дров вам потрібно на весь холодний період.

Піч, котел чи камін – як підібрати дрова у різних випадках

Для дровяної печі найважливіше – тепловіддача, тоді як камін багато хто встановлює заради естетики.

Для топки печі найкраще підходять листяні тверді породи дерева, оскільки вони мають високу тепловіддачу та довго, рівномірно горять. Це деревина дуба, липи, вільхи, берези, ясена, а також плодові дерева, наприклад яблуня.

Для каміну треба підбирати дрова в залежності від того, який ефект ви хочете отримати, деревина дуба та бука буде рівномірно та яскраво горіти, а ще приємно потріскувати та виділяти мало диму.

Для опалення житлових кімнат найкраще підійдуть дрова з груші та яблуні, вони виділяють приємний аромат під час горіння, а якщо ваш камін суто для прикраси, можете обрати дешеву липу чи тополю. Такі дрова не мають диму, але не обігрівають приміщення.

Якщо ви хочете якомога рідше чистити димохід, оберіть дрова з вільхи та осики, від них немає жодної кіптяви.

Для котла найкраще підходять дуб і граб, далі йдуть яблуня та груша, а от хвойними деревами топити не рекомендується.

Що відбувається з цінами?

Найцікавіше у процесі вибору дров – знайти дерево за вигідною ціною. Найдешевше продають державні підприємства, а саме – лісгоспи. Найдешевше дрова продають у Чернігівській області – від 600 до 800 грн/куб, а на заході і на півдні найдорожче – 1 100-1 200 грн/куб.

Однак у лісгоспів є декілька величезних мінусів – це наявність цих дров, а вірніше їх відсутність, а також сорт деревини. У лісництвах за дровами черги від кількох тижнів до кількох місяців, а дрова твердої породи розібрали на кілька місяців вперед. Також є проблеми з доставкою, про неї потрібно домовлятись окремо і вона є далеко не у кожному лісництві.

А от на сайтах, які реалізують деревину у приватному порядку, ціни серйозно відрізняються. Розглянемо на прикладі дубових дров, які є рекордсменами за кількістю позитивних характеристик.

На OLX ціни на метрові дубові дрова старутують з 900 грн/куб, а на колоті з 1 100 грн/куб.

На спеціалізованих сайтах вартість сильно відрізняється для опту та роздрібу, найдешевші колоті дрова, які нам вдалося знайти, коштувати 820 грн/куб, але це без урахування доставки, тож радіти заздалегідь не треба.

А найдорожче пропонують дрова одразу із доставкою, за кубометр дубу просять 2 200 грн, середня ціна на ринку зараз близько 1 500 грн/куб.

Раніше сайт Pro Гроші писав, чому небезпечно збирати дрова без дозволу, і розповідав, чи можна збирати сухостій та що заборонено українцям.

https://progroshi.news/news/ekonomika/mozhut-zastati-znenacka-5-pitan-pro-drova-yaki-vinikayut-u-kozhnogo-1606.html

Loading