“Ми маємо закрити ледь не всі сміттєзвалища, але область до цього не готова”. Інтерв’ю з очільником екоінспекції про відходи, підпали і кар’єри

Фото: Розмова з головою Державної екологічної інспекції Центрального округу Євгеном Мартосенком

Державна екологічна інспекція України – чи не єдина установа, де громадяни й громадянки України мають більші повноваження, ніж депутати усіх рад. Це, звісно, приємно, але ще приємніше інше: інспекція невдовзі отримає статус правоохоронного органу і матиме більше повноважень. Які проблеми має вирішувати ця установа, нам розповів її керівник.

ЗМІСТ поспілкувався з очільником Державної екологічної інспекції Центрального округу Євгеном Мартосенком про завдання установи, необхідність сміттєпереробного заводу на Полтавщині та незаконні кар’єри як одну з головних екопроблем регіону.

Євген Мартосенко - голова Державної екологічної інспекції Центрального округу

Фото: Євген Мартосенко – голова Державної екологічної інспекції Центрального округу

СМІТТЄЗВАЛИЩ МАЛО НЕ БУВАЄ

Минулоріч на Полтавщині додалося 97 млн 442 тонн відходів: більше тільки у Дніпропетровській області. Євген Мартосенко каже, що ситуацію з відходами на Полтавщині намагалися владнати, коли створювали  комплексну програму утилізації твердих побутових відходів на 2016-2021 роки. Завданнями програми є:

  •         перевірка стану діючих звалищ і полігонів відходів при райцентрах;
  •         закупівля контейнерів для унітарного збирання відходів в області;
  •         закупівля сміттєзбиральної техніки;
  •         оновлення парку спецтехніки для обслуговування районних полігонів;
  •         паспортизація звалищ у кожному райцентрі;
  •         закриття несанкціонованих звалищ;
  •         розробка програми рекультивації та ліквідації звалищ;
  •         визначення місць та будівництво районних і субрегіональних полігонів;
  •         організація відбору вторсировини на сортувальних лініях;
  •         організація збору вторсировини у населення в містах та райцентрах;
  •         закриття тимчасових санкціонованих звалищ;
  •        створення інформсистеми про поводження з побутовими відходами у вигляді тематичної веб-сторінки.

За словами голови держекоінспекції, з різних причин цю програму не реалізують. Виконання її завдань мало би допомогти у вирішенні проблеми з відходами в області, адже вона стоїть так само гостро, як і в момент затвердження програми:

«Ця програма була зірвана і зараз не виконується. З 2018 року забороняється викидати на полігони несортовані тверді побутові відходи. Фактично все сміття має бути відсортоване. Захороняти ми можемо відходи, які не можна утилізувати, спалити чи переробити. Уявіть, це 2-10% від усієї кількості того, що споживаємо. А сьогодні все їде на звалища».

Проблему з відходами не можна вирішити збільшенням кількості полігонів, адже від цього сміття не зникає. Його необхідно переробляти, сортувати, використовувати для вироблення енергії. Мартосенко говорить, що сьогодні в області всього один полігон, який відповідає усім нормам. Законне сміттєзвалище має бути паспортизоване, з оцінкою впливу на довкілля, мати бетонну підстилку, гідробар’єр, відстійник для фільтрату тощо:

«На Полтавщині я на жодному такому ще не був, бо ми не можемо просто так прийти на полігон з перевіркою. Однак мені казали, що в Шишацькій ОТГ є таке. Позакривати всі звалища і сказати, що я молодець і виконав свою роботу – теж неправильно. Ми маємо закрити ледь не всі сміттєзвалища, але область до цього не готова. Я думаю, що очільники області повинні розробити новий проєкт чи програму і виконувати її, якщо вже попередню не втілюють».

Приклад роботи Держекоінспекції: у лісі виявили ліки, які викинули як відходи, а мали б утилізувати

Фото: Приклад роботи Держекоінспекції: у лісі виявили ліки, які викинули як відходи, а мали б утилізувати

Повністю вирішити проблему з відходами міг би сміттєпереробний завод, але мешканці ОТГ на Полтавщині категорично проти його будівництва на своїй території. Хоча всі розуміють, яку користь він принесе усьому регіону. ЗМІСТ уже детальнописав про те, що не так з будівництвом сміттєпереробного заводу під Полтавою.

Мартосенко пов’язує проблему відсутності заводу з елементарною необізнаністю людей у тому, що їм пропонують. Він каже, що жителям ОТГ одразу потрібно чітко пояснити, що це буде за завод і чому це не «черговий смітник у їхньому селі». Одного разу очільник Держекоінспекції Центрального округу мав розмову з представниками Щербанівської ОТГ, які ініціювали «протести» проти будівництва заводу. Мешканці зізналися Мартосенку, що були проти будівництва через те, що їм ніхто не може нормально пояснити, що хочуть будувати і навіщо.

У комунікації з мешканцями територій, де хочуть ставити завод, важливо показувати «на пальцях», чого від них хочуть. Приміром, це може бути уже реалізований десь концепт або детальний план, де зазначене обладнання і процеси переробки сміття:

«Переробний завод може будуватися у Полтаві, але при цьому має бути нормальний і продуманий проєкт. Там має бути прописано, скільки він викидів даватиме при спалюванні. Звісно, ніхто його в центрі не поставить. Зараз випускають нормальні фільтрувальні станції та обладнання. В одному німецькому місті я звернув увагу на теплову електростанцію: подумав, що вона не працює і спитав, чи це не пам’ятник. Виявилося, що ні: там усе переробляють так, що в атмосферу майже не потрапляють викиди. Але ця технологія дорога».

Аби реально змінювати ситуацію з відходами в області, треба будувати навіть не один сміттєпереробний завод. Сьогодні це звучить як мрія. Але вона з часом може цілком стати реальністю, якщо провести успішні перемовини з різними громадами та інвесторами. Як і всюди, варто починати спочатку – поставити хоча б перший завод, де усі процеси виконуватимуть за технологією. Тоді люди побачать, що це не черговий смітник і перестануть так критично сприймати усе, що стосується відходів.

Наступним етапом є проведення інформаційної кампанії та формування культури поводження з відходами. Євген Мартосенко каже, що так можна буде скоротити кількість відходів на рік більш ніж на 90%. Тоді й можна буде скоротити площі сміттєзвалищ: вони стануть непотрібними. Якщо ж ми закриємо незаконні сміттєзвалища сьогодні, це спричинить сміттєвий колапс, до якого не готова ні влада, ні громада.

ЛІСИ, КАР’ЄРИ ТА Р̶О̶К̶-̶Н̶-̶Р̶О̶Л ПІДПАЛИ

Цікавий факт: фахівці Держекоінспекції зможуть обрахувати масштаби весняних масових підпалів на Полтавщині щонайменше до осені. Тоді ж почнутьсянові сезонні осінні підпали. По суті, це схоже на замкнуте коло, яке не можуть розірвати навіть підвищені штрафи, адже люди вперто продовжують палити ліси, болота, поля і суху траву.

Завдання Держекоінспекції в історії з підпалами – порахувати збитки держави від масових пожеж і передати їх до прокуратури. Згодом акти складених збитків мають використати у суді. Євген Мартосенко каже, що масштаби підпалів в Полтавській області просто неймовірні. Їх складно порахувати не тому, що фахівці інспекції роблять щось не так. Річ у тім, що установі не вистачає інспекторів, а ті фахівці, що є, просто фізично не можуть швидше обробляти такі масштаби:

«Ось, приміром, полтавський лісгосп вказав, що спалили 0,8 га лісового покриву. Коли приїхали туди, то 4 людини 2 тижні рахували збитки, бо згоріло до 5 га територій і понад 3 тис. дерев. Кожне дерево порахувати треба. Ми нарахували близько 3 млн збитків та передали документи до прокуратури: хай суд вирішує. Також горіли болотяні угіддя – близько 42 га. На Хорольщині горіли луки й там, звісно, простіше рахувати. Загалом масштаби величезні. До осені рахуватимемо весняне».

Людей для проведення обрахунків у інспекції не вистачає, адже і заробітна плата невелика, і через скорочення повноважень працювати й впливати на ситуацію доволі складно. Попри це, фахівці постійно обраховують збитки, відслідковують місця викидів відходів великих підприємств у річки, перевіряють виробництва, які є потенційними забруднювачами тощо.

Євген Мартосенко:

Фото: Євген Мартосенко:

Також екологічна інспекція виявляє незаконні піщані та глиняні кар’єри в області. Сьогодні масштабні кар’єризаймають площу близько 100 га. Це приблизно 10 кар’єрів, на які немає дозвільних документів. Серед останніх нововиявлених місць – видобування піску та глини поблизу Бутенок, Марківки, а також у Хорольському районі:

Євген Мартосенко розповів, що йому доводилося викликати поліцію, коли на незаконних кар’єрах вантажили й вивозили ресурси, а правоохоронці спокійно на це реагували:

«Я особисто виїжджав в Марківку, зупинив транспорт, який їхав якраз з кар’єру, викликав поліцію, але вона не затримала жодного працівника. Я їм повідомив, що у мене є фото та відеофіксація всього транспорту і я готовий передати ці докази. Мене один раз допитали як свідка. А ще ми знайшли кар’єр поблизу Кобеляк, де розв’язка будується. Нам привезли документи. Я їх переглянув, а там написана маячня. Кажуть, що перепишуть, а я здивувався: як можна переписати, це ж документи?»

Наразі працівники екоінспекції не мають повноважень, аби перешкоджати видобутку на незаконних кар’єрах чи затримувати когось. Сьогодні інспекція звертається до поліціянтів та передає зафіксовані порушення й акти збитків прокуратурі, адже це є важелі впливу. Незабаром повноваження інспекціїрозширять і вона зможе вилучати знаряддя незаконних дій та незаконно здобуті ресурси й доставляти порушників до правоохоронців.

ВИСНОВОК

Сьогодні фахівці Державної екологічної інспекції мають зв’язані руки через відсутність важелів впливу у критичних ситуаціях. Одна з таких проблем – недопуск інспекторів на підприємства за надуманими причинами, які не є об’єктивними. Невдовзі ситуація має змінитися й інспекція, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого координується урядом, стане правоохоронним органом.

Є надія, що це сприятиме вирішенню екологічних проблем на Полтавщині найближчим часом, адже наразі екологія в області страждає чи не найбільше.

Автор: Анастасія Добряк, 17 червня, 17:51

https://zmist.pl.ua/news/mi-majemo-zakriti-led-ne-vsi-smittjezvalishcha-ale-oblast-do-cogo-ne-gotova-intervyu-z-ochilnikom-ekoinspekciji-pro-vidhodi-pidpali-i-karjeri

facebook sharing button
twitter sharing button
email sharing button
blogger sharing button
print sharing button

Loading