“Ми за реформування, але з врахуванням думки лісівників”

З виступів на засіданні Всеукраїнської ради Товариства лісівників України.

Валерій Самоплавський, Міністр лісового господарства України, Почесний Голова ТЛУ, згадуючи моменти створення Товариства лісівників 30 років тому, сказав: «Працюючи Міністром лісового господарства, я тоді розумів, що лісівники повинні мати таку організацію, яка їх би об’єднувала і захищала. Це зібрання має на меті сьогодні не лише відсвяткувати 30 років від часу створення громадської організації, а ще раз обговорити Стратегію розвитку лісової галузі». Особливу увагу, на думку Валерія Самоплавського, потрібно приділяти професійному підбору кадрів на всіх ланках лісового господарства.

Валерій Самоплавський вручив дипломи Всеукраїнського конкурсу ТЛУ «На краще лісництво–2020», відзнаки від Товариства лісівників отримали і керівники пресслужб, і найактивніші керівники первинних організацій Товариства.

Петро Пешко, начальник Хмельницькго ОУЛМГ, про те, у якій власності мають бути ліси, зауважив:

«Держава нам довірила свій ресурс і ми повинні ефективно ним управляти. Якщо зуміємо, окрім деревини, зібрати недеревний ресурс і його продати, то матимемо кошти на розвиток лісового господарства». До речі, Хмельницьким ОУЛМГ на форумі LISDEREVMASH представлено стенд, на якому показані види продукції, що можна придбати через інтернет-магазин управління, де є і гриби-ягоди, і декоративний матеріал, і продукція деревообробки.

Петро Пешков запропонував підтримати Стратегію розвитку лісового господарства, яка була представлена Головою Держлісагентства Василем Кузьовичем.

Голова ЦК профспілки працівників лісового господарства Степан Кривов’язий також підтримав у цілому Стратегію. При цьому висловив думку, що фінансування має бути першим пунктом у представленні Стратегії.

«Поки у нас не буде фінансування, не буде ніякої Стратегії. Першим питанням має стояти реформа фінансування лісового господарства, другим – реформа оподаткування лісового господарства, далі вже можуть відбуватися інші зміни і реформи. І дуже обережно потрібно віднестися до відокремлення переробки від лісовирощування, щоб люди на місцях не втратили робочі місця».

Директор НДІ Укргірліс, Олексій Голубчак:

Олексій Голубчак

«Без серйозних інвестицій у галузь зміни робити дуже тяжко. Держава повинна інвестувати у лісове господарство. Без зміни законодавства, яке регламентує діяльність підприємств, нічого зробити не можна. Бідний нічого не зробить. Якби почали набагато раніше реформу у польському варіанті, ми багато чого б досягли. У Міністерства своє бачення реформування лісового господарств. А я хочу сказати, що нас мають підтримати обласні ради, ми повинні шукати партнерів у цій справі».

Віктор Стороженко, начальник Донецького ОУЛМГ:

«Екологи роблять нам таку реформу, що ми будемо страждати більше всіх. Це стосується, в першу чергу, південно-східного регіону. У нас уже була заборона експорту круглого лісу в Європу. І від цього нічого Україна не виграла. Як ми отримували меблі з Китаю, так і отримуємо. Якщо говорити про електронний облік деревини: на цей облік перейшли лише наші підприємства, а підприємства інших користувачів нічого в цьому плані не зробили.

Реформа повинна бути. Наша область має 50% природно-заповідного фонду, фінансування з бюджету було – 6 мільйонів гривень, а дохід склав 16 мільйонів, з яких сплатили податків 9,3 мільйона гривень. Ми працюємо у збиток, бо рубки 6 місяців були не підписані.

Наш водій пожежного автомобіля цілодобово чергує, бо зараз пожежонебезпечний період, а у нього зарплата 4 тисячі, в той же час водій у ДСНС отримує 10 тисяч, то як ми можемо зберегти наші кадри? Дефіцит кадрів – наша болюча проблема. Як може майстер лісу, який відповідає за мільйонний ресурс у тисячу гектарів і має зарплату 5 тисяч, прогодувати сім’ю? Тому у мене питання до цієї реформи: де знайдуться ці кошти, які повинні вкластися у згадану реформу, якщо востаннє пожежний автомобіль отримували 10 років тому, а є ще й такі автомобілі, які мають 30, а то й 40 років експлуатації і які гасять пожежі, то як можна перейти на нову систему реформування без фінансування? Ми підтримуємо реформування галузі, яке пропонує Держлісагентство, але з врахуванням всіх наших зауважень».

Олександр Матусевич, депутат Верховної Ради України привітав Товариство лісівників з ювілеєм, і розповів, як деякі депутати бачать реформування лісового господарства:

Олександр Матусевич

«Вони хочуть створити єдину лісову компанію і забрати у лісгоспів юридичні адреси. Хотілося б, щоб система реформування лісового господарства була така, яка враховувала б інтереси лісового господарства. За останні роки було прийнято стільки шкідливих нормативних актів, і останній – про оподаткування, який, фактично, поставив галузь на коліна. Непросто відстоювати інтереси лісової галузі там, де тебе не чують. Але є й позитив – закон про інвентаризацію лісів прийнято, я думаю, що років через два будемо чесно говорити суспільству, скільки деревостану в лісі. На виході у Верховній Раді деякі законодавчі акти, які повинні покращити роботу лісового господарства. Назрів закон «Про ринок деревини». Ми його обов’язково внесемо на розгляд, щоб запрацювали прозорі правила на ринку деревини, бо без цього немає нормальної роботи.

Зараз в Європейському арбітражі розглядається закон про експорт необробленої деревини і я переконаний, що цей арбітраж буде не на користь нашої держави. Сьогодні ринок у Європі насичений лісопродукцією, українці, на жаль, на цьому ринку не конкурують. Я закликаю лісівників йти у місцеві ради і відстоювати інтереси лісового господарства, бо якщо там не буде лісівників, нас не буде кому там захищати.

Загалом, схвалюю Стратегію, представлену сьогодні. Нині все потрібно робити, щоб лісове господарство було флагманом економіки і в країні, і на місцях».

Віктор Червоний, голова Всеукраїнської асоціації мисливців і користувачів мисливських угідь, голова Держкомлісгоспу (2005–2006):

«Ми стоїмо на порозі реформ уже 15 років. У 2006 році була прийнята концепція реформування лісового господарства. Коли до керівництва галузі приходили фахівці і ми розуміли, що потрібно реформувати галузь, бо якщо це не зробимо, то зроблять за нас. Прихід до керівництва галузі лісівника дає нам шанс зробити цю реформу. Я із задоволенням сприймаю те, що за основу реформування береться польська модель.

І ще – відсутність в екологічному Комітеті Верховної Ради лісівника призвела до того, що у попередній період було прийнято більшість законопроєктів, які згубні для галузі. Хочу побажати, щоб політика і позиція екологічного Комітету змінилася на більш лояльну до лісівників і мисливців».

Василь Лавний, проректор Львівського лісотехнічного університету України, голова первинної організації ТЛУ ЛЛТУУ:

«Міністерство захисту довкілля не розуміє лісової політики, бо не має фахівців-лісівників серед працівників міністерства. Навіть Стратегія названа «Стратегія управління лісами–2035». Ніхто не говорить про екологічно орієнтоване, наближене до природи лісівництво, ніхто не говорить про адаптацію лісів України до зміни клімату.

Пресслужба ТЛУ,
фото Віктора ПОДЕНКА,
Газета “Природа і суспільство”