Миколаївщина: вплив військових дій на довкілля

21 листопада 2022

З 10 по 13 листопада спільна група з команд ЕПЛ та АНТС провели обстеження впливів воєнних дій на довкілля на території Баштанського та Березнегуватського районів Миколаївської області.

Було проведено обстеження вирв від потрапляння ворожих ракет на території селища Висунськ та прилеглих до нього територій Баштанського району Миколаївської області. 

На подвір’ї місцевої школи було обстежено дві вирви орієнтовно від прильотів ракет Х-101, які відбулися 26 червня 2022 року. Також поряд знайдено сліди розриву двох касетних снарядів 9Н210, на місці наявні уламки корпусу та лопат стабілізатора. Вирви засипані частково ґрунтом. Екологом відібрано проби ґрунтів та взято уламки ракети для подальшого аналізу. Відібрані проби буде передано до лабораторії. За результатами попередніх досліджень на інших територіях України у вирвах наявні перевищення гранично-допустимих концентрацій важких металів.

На сільськогосподарських угіддях наявні транспортні контейнери 9М27К, вирви від потрапляння снарядів, нерозірвані боєприпаси. Місцеві мешканці подають заявки на розмінування до ДСНС. Вплив на природні екосистеми здійснюється також через зведення фортифікаційних споруд, пересування техніки.

На одному з подвір’їв біля будинку господарів впала та вибухнула ракета. Уламки розлетілися на десятки метрів, їх досі збирають вцілілі мешканці будинку та сусіди. На місці падіння ракети утворилася вирва глибиною 3 метри та діаметром близько 8 метрів. У вирві наявні численні уламки та затверділі запечені шматки ґрунту. Після вибуху на місці відчувався різкий запах, що свідчить про потрапляння у довкілля токсичного ракетного палива. Екологом було відібрано проби ґрунту. Жителі будинку чекатимуть на результати лабораторних аналізів щоб зрозуміти, чи можна в подальшому вирощувати городину та які заходи з рекультивації можна провести.

Також було досліджено вирву біля місцевої ферми орієнтовно від потрапляння ракети С-300 й декілька вирв у лісі біля села.

На територіях районів, наближених до звільнених від окупації населених пунктів, наявне забруднення вибухонебезпечними предметами. Екологом спільно з саперами ДСНС зафіксовано загибель диких тварин від підриву на мінах біля міста Снігурівка. Вздовж доріг наявна спалена техніка.

МБО «Екологія-Право-Людина» висловлює подяку Петру Шоту, всім волонтерам та організації АНТС за спільний проведений виїзд.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Катерина Полянська, еколог ЕПЛ

k.polyanska@epl.org.ua

Матеріал підготований в рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю МБО «Екологія-Право-Людина» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

http://epl.org.ua/announces/mykolayivshhyna-vplyv-vijskovyh-dij-na-dovkillya/

Loading