На Херсонщині встановлять ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів

27.01.2021 
Депутатська комісія

На Херсонщині пропонується встановити ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, а саме: за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів області.

Питання було піднято сьогодні, 27 січня, у рамках засідання постійної комісії з питань сільського господарства, земельних відносин та екології.

Основна причина встановлення рентної плати – узаконити збір лісових ресурсів на Херсонщині, щоб місцеві ради, на території яких є лісові насадження, отримували законний дохід, а підприємці змогли законно реалізовувати свою діяльність.

Проте, депутатів найбільше схвилювало питання: чи зможуть після встановлення рентних плат пересічні громадяни вільно збирати гриби та ягоди? За словами начальниці Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства Тетяни Касіч, в проєкті рішення чітко прописано, що збір громадянами у лісах області дикорослих трав’яних рослин, квітів, плодів, ягід, горіхів та грибів (крім випадків, занесених до Червоної Книги України) для власного споживання відноситься до загального використання лісових ресурсів і проводитиметься безкоштовно. При цьому, вона відзначила, що на Західній Україні є такі обмеження – від 5 до 10 кг на одну людину в залежності від області. У нас таких обмежень немає! За так званий лісовий квиток повинні заплатити підприємства, які ведуть масштабний збір. А надходження від рентної плати зараховуватимуться в повному розмірі до місцевих бюджетів за місцем заготівлі лісових ресурсів. Так, у минулому році в областях, де вже працює рентна плата, дохід лише за збір грибів та ягід становить більше 1 млн грн.

Депутата Богдана Артющика зацікавило, чи входить до цього переліку збір лікарської ромашки.

«Поки що ні, але ми зараз виходимо з пропозицією щодо видачі дозволів на збір лікарської ромашки та очерету. Оскільки в області є підприємства, які здійснюють заготівлю цих рослин у великих об’ємах, але зовсім нічого не сплачують», – повідомив директор Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Михайло Зайцев.

Встановлення ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів – це перший крок до того, що наша область почне контролювати та отримувати прибуток від використання своїх природних ресурсів. Тож, депутати підтримали відповідне рішення.

Окрім цього, комісія підтримала запропонований проєкт змін до Комплексної програми розвитку водного господарства в Херсонській області та подовжили термін її дії до 2020 року. Програма була прийнята ще у 2012 році і відповідає загальнодержавній програмі. Складається з чотирьох розділів: «Забезпечення розвитку меліорації земель і поліпшення екологічного стану зрошуваних та осушених угідь», «Першочергове забезпечення централізованим водопостачанням сільських населених пунктів, що користуються привізною водою», «Захист сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод», «Екологічне оздоровлення басейну р. Дніпро та поліпшення якості питної води». За інформацією заступника начальника Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра Анатолія Новікова, програма працююча і за період дії профінансована на 80%.

Також депутати взяли до відома інформацію Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про стан передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаним територіальним громадам області та рекомендували винести її на розгляд чергової сесії обласної ради. Лише за два місяці минулого року Головним управлінням Держгеокадастру в Херсонській області здійснено передачу 141563,0265 га, увійшовши у трійку лідерів серед інших областей України. На даний час процес передачі землі на Херсонщині перебуває на завершальному етапі.

Loading