На Сокирянщині лісники вирощують чорний горіх

ІЗ ВЛАСНОГО ДОСВІДУ

Кубометр деревини такого горіха коштує до 4 тисяч євро. Крім того, його плоди смачніші, ніж у грецького горіха, який прекрасно родить на Буковині.

Плодоносити чорний горіх починає після 10 років. Нині в урочищі Бузовиця росте 2 222 дерева, які висадили з 63 кілограмів насіння.

«У дикій природі чорний горіх є у США. Щороку ця культура росте до мет-ра-півтора й у віці 30—40 років сягає 40 метрів з товщиною стовбура до 50 сантиметрів. З віком кора дерева темніє і перетворюється на чорну з глибокими тріщинами. Коренева система міцна, коріння проникає глибоко. Максимальний вік дерева — 400 років, залежно від кліматичних умов. Деревина — одна з найдорожчих у світі, дуже міцна і застосовується в промисловості. Вартість кубометра чорного горіха в необробленому вигляді сягає чотирьох тисяч євро. Сьогодні є попит на цю продукцію. Для прикладу, один гектар 30-річного чорного горіха у Франції стане у понад 500 тисяч доларів. З деревини виготовляють музичні інструменти, приклади для стрілецької зброї, а з плодів — горіхів — різні настоянки, які допомагають від різних захворювань: грибків, внутрішніх паразитів, простатиту, цукрового діабету та інших. Плоди є смачнішими та кориснішими за волоські горіхи. Щоправда, ці горіхи мають дуже тверду шкаралупу, тож шоб їх дістати, треба мати спеціальне обладнання»,

— розповів Олег Данчук, доцент Львівського національного лісотехнічного університету, якого принагідно запросили взяти участь у семінарі просто на горіховій плантації у Бузовиці.

У дерева розлогі корені, тому ділянки мають бути вільними. Вітрів чи протягів воно не боїться.
Олег Данчук каже, що чорний горіх можна розмножувати живцюванням і методом висадки насіння. Розмноження чорного горіха насінням є найбільш популярним.

«Є декілька методів, як виростити саджанці з насіння. Найпростіший спосіб — посадити їх у землю з осені на глибину 10 сантиметрів. Навесні саджанці почнуть сходити. Єдина проблема — боротьба з бур’янами. Деревця треба поливати. Горіх готується до зими починаючи з кінця липня, коли коренева система припиняє ріст, що ускладнює укорінення рослини при посадці восени. Чорний горіх унікальний ше й тим, що його листя, а воно довгасте, яйцеподібної форми, служить для дерева добривом. Опале листя, перегниваючи, дає грунту корисні речовини, необхідні для повноцінного росту культури. У дикій природі люди чорний горіх не удобрюють, і дерево від цього не страждає, оскільки саме собі дає добриво. Хімічні добрива переносить погано, тому підживлювати необхідно тільки органікою. Поруч не повинні рости яблуні, берези, сосни, горобина, смородина чорна, люцерна, томати та інші пасльонові культури, картопля, а також груші і сливи будь-яких сортів. Поливати дерева треба перші два роки, але не до самої осені — до кінця липня. Бо чорний горіх, перенасичений водою, не перезимує. Далі дерево поливається три-чотири рази за літо до початку плодоношення. Листя парне, воно виростає завдовжки до 50 сантиметрів. Його колір світло-зелений на початку розпускання, з віком він стає темно-зеленим», — розповідає науковець.

Сергій СУЛИМА.
Фото Василя ГРИНЮКА.

http://www.golos.com.ua/